Ринок торговельної нерухомості столиці розвивається за свій рахунок

Іноземний девелопмент у сфері торговельної нерухомості становить всього 1-3% від загального обсягу вкладень у розвиток ринку.

За даними офіційної статистики, ринок торговельної нерухомості Києва стрімко поповнюється. Проекти активно розвиваються, незважаючи на те, що в країні практично повністю заморожено корпоративне фінансування і проектне кредитування. Про це повідомили в компанії UTG (Українська торгова гільдія).

Ймовірність вкласти великі суми і отримувати непогану прибутковість приваблює в цей бізнес вельми солідні вітчизняні компанії, які володіють власним фінансовим ресурсом, сказав партнер фірми UTG Віталій Бойко.

«З усіх проектів, в яких ми беремо участь, а це найбільш великі проекти торгово-розважальних центрів у Києві та регіонах, всього один кредитується банком, – зазначив він. – Інші проекти розвиваються за рахунок особистого і партнерського фінансування. Девелопер володіє більшою частиною необхідної суми і не планує поступатися свою мажоритарну частку. Щодо кредитів, то ми всім нашим покупцям не радимо брати позику більш ніж під 12 % річних, так як навіть столичні проекти не готові зробити ефективний бізнес за таких процентних ставках».

У цілому, вважає Віталія Бойка, обстановка, яка склалася на українському ринку, унікальна: нестача торгових площ у нас заповнюють потужні українські компанії, які готові оплатити будівництво торгової нерухомості за рахунок особистих коштів. При цьому з-за абсолютної відсутності в країні «дешевих грошей» іноземні девелопери заходити в Україну не поспішають.

«Такої ситуації не було ні в Польщі, ні в Румунії, ні в Болгарії, ні в одному з розташованих поруч держав. Завдяки цьому частка іноземного девелопменту в Україні складає 1-3 % від загального розміру вкладень у ринок. Так вийшло, що нам вдається удосконалювати власний ринок без допомоги інших», – підкреслив він.

Нагадаємо, як і в минулому році, сьогодні попит на високоякісні об’єкти торговельної нерухомості залишається високим. У 2011 році орендні ставки виросли на 5-10% в середньому по ринку. Підвищення ставок в основному відбувалося в I півріччі 2011 року, тоді як у ІІ півріччі 2011 року ставки залишалися практично постійними на тлі погіршення динаміки продажів.

На нинішній день орендні ставки в найбільш вдалих торгових центрах варіюються в межах $100-170 кв. м/місяць (без ПДВ, експлуатаційних та комунальних витрат), в той час як орендні ставки в інших торгових центрах перебувають у діапазоні $55-85 кв. м/місяць для звичайної галерейної секції площею 100-200 кв. м.