Ринок торговельної нерухомості Києва майже не цікавить ритейлерів

Введення в експлуатацію споруджуваних торгових центрів багато девелопери перенесли на поточний рік.

У III кварталі 2011 року інвестиції в торговельну нерухомість європейських столиць, за даними дослідження Cushman & Wakefield, зросли більш ніж на 7%. Однак ритейлери і інвестори з Європи київському ринку воліють московський ринок, де другий рік спостерігається бум інвестицій у торговельну нерухомість.

2011-го В українській столиці введено тільки один професійний торгово-розважальний центр — друга частина Dream Town на 45 тис. кв. м орендної площі. А переважна більшість девелоперів перенесли введення в експлуатацію споруджуваних торгових центрів на наступний рік, коли і обіцяють ввести рекордні 270 тис. кв. м торговельних площ. Тому поки київському ринку торгової нерухомості експерти виносять однозначний вердикт — стагнація.

Орендні ставки на торговельну нерухомість Києва у нинішньому році не зростали і не падали. У листопаді середня вартість оренди метра в столичних ТЦ, за даними компанії UTG, склала $65 в місяць. В Україні в першому півріччі 2011-го кількість торгових операторів, знімають площі в торгових центрах, збільшувалася. Однак погіршення споживчих настроїв у другій половині року негативно позначилося на діяльності орендарів — відвідуваність торгових центрів і обороти магазинів знижувалися.

«Вони будуть і далі дотримуватися обережної стратегії на українському ринку нерухомості», — прогнозує директор департаменту стратегічного консалтингу компанії CB Richard Ellis Марина Крестініна. Про це свідчать і результати опитування CBRE в рамках глобального дослідження «Активність торгових операторів у регіоні EMEA». У рейтингу країн, які вони розглядають як пріоритетні для розвитку у 2012 році Україна опустилася з торішнього 17-го місця на 23-е. Вони підтверджують свою зацікавленість в українському ринку торговельної нерухомості, хоча планують вийти на нього не раніше 2013-2014 років. «Але це вже прогрес, адже ще в 2010-му ці ж оператори говорили, що в найближчі роки в Україні немає перспектив для розвитку», — відзначає керуючий партнер UTG Віталій Бойко.