Ринок оцінки нерухомості зазнав монополізації

Федерація оцінювачів бізнесу та інтелектуальної власності (ФОБІВ) звернулася до Антимонопольного комітету з проханням вжити заходів щодо вилучення норм, пов’язаних з реалізацією закону “Про фонд державного майна України”.

Про це повідомляє в ФОБІВ.

Так, федерація оцінювачів просить вжити заходів щодо створення прозорого механізму оцінювання нерухомості для цілей оподаткування шляхом скасування наказів Фонду державного майна (ФДМУ) №554, 555, 556 від 23 квітня 2012 року та наказу Міністерства юстиції №766/5 від 21 травня 2012 року. А також визнати за оцінювачами, які отримали кваліфікаційні документи за відповідними спеціальностями оцінки відповідно до закону «Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності» права здійснювати оцінку для цілей оподаткування.

У ФОБІВ стверджують, що цими нововведеннями держава в особі ФДМУ , грубо порушило положення закону «Про захист економічної конкуренції, а саме ст. 15 — надання окремим суб’єктам господарювання або групам суб’єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції. А також дія, внаслідок якої окремим суб’єктам господарювання або групам суб’єктів господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами».

У Федерації оцінювачів пояснили, що відповідно до наказів та змін до них ФДМУ, замість 9 тисяч сертифікованих оцінювачів, які працюють в Україні, лише 50 осіб буде приймати рішення про те, «що, скільки і для кого коштуватиме в нашій країні». Зазначимо, що на сайті ФДМУ є список з 12 невідомих компаній, що мають право проводити відповідну оцінку.

«Малий і середній бізнес успішно і швидко буде поглинутий великим, — йдеться в повідомленні ФОБІВ. — І це в той час, коли президент зажадав від керівництва державних органів, що здійснюють правоохоронні та контролюючі функції, негайного припинення неправомірного тиску на малий і середній бізнес».
Крім того, подібні нововведення можуть призвести до значного подорожчання послуг населенню і поставити «хрест» на їх якості. Таким чином, наспіх «продавлені» зміни надали певним структурам монопольне право маніпулювати оцінкою майна.

ФОБІВ також надала перелік деяких змін, внесених до наказу, які призводять до монополізації ринку послуг з оцінки:
– залучення до оціночної діяльності «сторонніх організацій», які призначені стати супутниками оціночних фірм при відмиванні коштів;
– знищення інституту стажування всупереч закону «Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні»;
– віртуальне впровадження так званої системи управління якістю в оцінці, яка набуває статусу інтелектуальної власності «сторонніх» організацій.

«Простіше кажучи, це легалізований механізм для отримання «відкату» коштів в розмірі близько 70%, які будуть віддавати стороннім організаціям оціночні підприємства, які будуть допущені до даного виду діяльності», — йдеться в повідомленні.

На думку представників ФОБІВ, нові правила не просто запровадять нову схему «відкатів», корупцію, знищення цілої галузі для малого і середнього бізнесу, але й залишать без роботи тисячі фахівців-оцінювачів.

Федерація відзначає, що це вже далеко не перша спроба перекроїти під себе оціночну діяльність одними й тими ж депутатами. Вже три роки оцінювачі борються з різноманітними спробами внесення змін до законодавства про оцінку на кшталт тих, що вдалося таки провести щодо оцінки доходів фізичних осіб «До цих пір здоровий глузд більшості народних депутатів не давав змоги «маленькій, але дуже ініціативній групі» створити з незалежної оцінки в Україні свій «невеличкий» бізнес», – наголошується в повідомленні ФОБІВ.