Ринок офісної нерухомості потребує нової системи класифікації бізнес-центрів

Необхідність актуалізації існуючої системи класифікації офісних будівель стала головною темою бізнес-сніданку, який провела галузева організація Ukrainian real Estate Club (URE Club).

За підсумками зустрічі гравців ринку нерухомості — девелоперів, проектантів, консультантів і юристів — було прийнято рішення про створення на основі URE Club профільного Комітету з офісної нерухомості та організації робочої групи, яка займеться розробкою оновленої системи класифікації бізнес-центрів України.

У заході взяли участь перші особи компаній «21 Століття», «АСНОВА ХОЛДИНГ», ІНКОМ, «Комплекс «Либідської», «МіськЦивілПроект», НЕСТ, «СЛАВ-ІНВЕСТ», «ЕСТА Холдинг», BEITEN BURKHARDT, CBRE, Colliers International, Dragon Capital Real Estate Advisory, DTZ Ukraine, EASTGATE Development, Ektornet Management Ukraine, Ernst&Young, GFive Development, HOMELAND, InvestHouse, ISTIL, ІТТ-Group, John Lang LaSalle Ukraine, Rustler Property Services, SECURE Property, SOLID Group, Svitland Development, TIKO Construction, UTG, ZIG та інших. Модераторами бізнес-сніданку виступили президент галузевої організації URE Club Сергій Гайдайчук та директор департаменту управління нерухомістю компанії «Тіко-Констракшен» Анна Скрипкіна.

Як зазначалося під час бізнес-сніданку, існуюча система класифікації українських офісних будівель була розроблена ще в 2004 році Форумом операторів ринку нерухомості України і затверджена Торговою Палатою США. Як вважають експерти, з часу її впровадження багато категорій, які вона включає в себе, втратили свою актуальність. Найбільшу кількість нарікань з боку гравців ринку викликають категорії, пов’язані з місцем розташування бізнес-центрів (у центрально-діловому районі Києва або поза його) і, в другу чергу, технічними вимогами, що висуваються до офісним будівлям.

Як вважають експерти, основні проблеми з існуючою системою класифікації офісних будівель полягають у втратила актуальність оцінки розташування офісних об’єктів. Особливі питання викликає класифікація об’єктів за межами центрального ділового району (ЦДР) Києва, а також межі самого ЦДР, який встиг з початку 2000-х видозмінитися. Крім того, на думку учасників бізнес-сніданку, застаріли і параметри, за якими оцінюється технічний стан офісних будівель.

Втім, проблемою втілення у життя будь-яких нових систем класифікації стає не стільки зміст і конкретні критерії, скільки відсутність кворуму — участі більшості компаній в галузі розробки подібної системи. Як визнають самі експерти, будь-яка класифікація спочатку несе в собі елементи суб’єктивної оцінки, і головне в ній — це певний суспільний договір, визнання існуючої системи більшістю основних учасників ринку нерухомості.

Президент галузевої організації URE Club Сергій Гайдайчук підкреслив, що «серед гравців ринку нерухомості, і, зокрема, учасників нашої організації, ідея створення Комітету з офісної нерухомості і розробки відповідної системи класифікації обговорювалася вже давно, тому що проблеми і спірні ситуації, які виникають у цій сфері, відзначаються регулярно. Напевно, найскладнішим у цій справі стало не відсутність бажання що-небудь змінити, а бажання і можливість організувати сам процес створення нової системи, і взяти на себе відповідальність за робочий процес. Тому ми, як галузева організація, вже п’ятий рік діє на ринку нерухомості України і об’єднує його провідних гравців, прийняли рішення виступити в якості сполучного ланки між гравцями офісного сегмента, і організувати Комітет з офісної нерухомості і робочу групу, яка буде діяти в цьому напрямку».

Дата першого засідання Комітету з офісної нерухомості буде озвучена після утворення профільної робочої групи. На першому етапі до створення Комітету і робочої групи планується залучити представників найбільших консалтингових компаній, представлених в Україні. Надалі, для розробки максимально об’єктивної класифікації офісних будівель, будуть запрошені девелопери, проектанти, юристи та орендарі з активною позицією на ринку.

У зв’язку з цим, Олег Салмін, генеральний директор компанії «XXI Століття», зазначив, що «для девелоперів класифікація офісних центрів повинна становити не теорію, а покрокову інструкцію, вивчаючи яку, забудовник буде чітко розуміти, які технічні вимоги висуваються системою до зведення бізнес-центру класу «А», а які — до класу «B». Таким чином, нова система більш важлива для зведення нових офісних будівель, ніж для ранжирування вже існуючих. Розробники нової системи класифікації повинні орієнтуватися не стільки на сьогоднішній день, скільки на найближче майбутнє».

Крім необхідності розробити актуальну систему класифікації офісних будівель, в ході бізнес-сніданку експерти обговорили загальну ситуацію в сегменті офісної нерухомості, що склалася до теперішнього часу.