Ринок нерухомості в очікуванні «чорного» вересня

Українці поспішають придбати або продати житло — попит цього літа, за даними Асоціації фахівців по нерухомості, виріс на 30% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Як говорить ріелтор і експерт з нерухомості Артур Пилипчук, люди поспішають оформити угоди перед введенням нових правил, передається з посиланням на «Вести».

«З 1 серпня оцінку майна зможуть робити лише ті фахівці, які пройшли навчання і отримали нові сертифікати. Але не всі встигнуть, так що на якийсь час попит на їх послуги збільшиться, а ціни зростуть», — говорить Пилипчук.

Зараз оцінювачі беруть за свої послуги від 400 до 1,5 тис. грн, а відмовитися від них не можна: висновок оцінювача — обов’язковий документ для нотаріуса при будь-якої операції з нерухомістю. Він повинен скласти ціну, від якої сплачується податок (як правило, це середня ціна на подібні квартири, але нерідко, як кажуть ріелтори, з оцінювачами домовлялися про те, щоб її знизити).

Ще один фактор, який, на думку ріелторів, змушує українців прискоритися з угодами — це обмеження сум готівкового розрахунку в розмірі 150 тисяч гривень з 1 вересня. «Зараз всі хочуть оформити угоди по старинці, щоб не відкривати рахунок у банку, не потрапити в поле зору податкової, — визнає Пилипчук. — Та й взагалі ринок житла готується до чорного вересня. Наші люди ще не уявляють, як все це буде працювати на практиці, і через це продавці охоче йдуть назустріч покупцям, а ті швидше приймають рішення про купівлю». Столичний ріелтор Анастасія Наконечна каже, що з-за цього навіть скидають ще ціни. «Це більше стосується будинків в передмісті. Наприклад, у мене був будинок на мільйон, господар якого потроху знижував ціну, а тепер поспіхом скинув майже до 750 тисяч», — говорить дівчина.

Обороти продажів стануть гальмувати вже з серпня, а восени ринок завмре, вважають експерти. «Ми радимо клієнтам не планувати угод на вересень — треба подивитися, як буде працювати система, — каже «Вістям» президент Ліги експертів Світлана Бовсуновська. — Багато хто навіть знімуть з продажу нерухомості, щоб не втрачати гроші. За нашими підрахунками, якщо продати квартиру вартістю понад 150 тисяч за новими правилами, то губиться до 3% — за відкриття рахунку, конвертації, перекладу, зняття готівки, послуг банку тощо».

Але президент Асоціації фахівців з нерухомості Сергій Злидень вважає, що затишшя у вересні буде недовгим. «Люди розберуться, і вже до кінця осені квартири знову почнуть продаватися».