Ринок нерухомості України паралізований

З 1 січня 2013 року, офіційно набули чинності нові правила реєстрації права власності на нерухомість. Монополія БТІ у цій сфері канула в Лету: формально тепер його функції поділять між собою Державна реєстраційна служба та нотаріуси.

За задумом авторів нововведення, покликане воно, в першу чергу, спростити процедуру передачі права власності завдяки запровадженню принципу «єдиного вікна». Але не відразу.

Формально, державна реєстрація повинна сприяти охороні та захисті права власності власників нерухомого майна шляхом створення для них додаткових гарантій. І в перспективі це, напевно, так і буде: наявність єдиного державного реєстру практично виключить можливість шахрайських операцій з нерухомістю. Але це в дуже віддаленій перспективі.

Сьогодні ж, всупереч усім сподіванням на те, що здоровий глузд переможе і вступ в силу нових правил буде відкладено, ринок нерухомості виявився паралізований: Міністерство юстиції затвердило порядок здійснення нотаріальних дій згідно новим правилам. Тобто, реєструвати що-небудь на цьому терені нотаріуси не вправі. І як довго триватиме така ситуація, невідомо.

Схоже, і величезні черги під БТІ напередодні Нового року, і навіть чималі «преміальні» співробітникам бюро, таки були виправдані. Бажаючі терміново продати або купити квартиру і примудрилися всіма правдами і неправдами зробити це до Нового року, сьогодні можуть вважати себе щасливчиками. Тепер невідомо, коли така можливість з’явиться знову.

Але навіть якщо порядок найближчим часом і буде затверджений, плутанина неминуча. Ніхто толком не знає, як оформляти угоди. Здавалося б, все просто: сторони звертаються до нотаріуса, який реєструє передачу права власності і вносить дані до реєстру. Але, як ми вже раніше писали, щоб нотаріус міг це зробити, у реєстрі повинна бути інформація про власника нерухомості. А реєстр поки порожній. Або напівпорожня.

Тобто, якщо ви є власником якоїсь нерухомості: квартири, будинки, ділянки землі — хочете її продати, і у вас навіть є всі документи, які підтверджують право власності, швидше за все, звернення до нотаріуса буде недостатньо. Спочатку вам доведеться звернутися в державну реєстраційну службу, щоб внести дані про себе, як власника, у держреєстр. Виключення можливе тільки в тому випадку, якщо своє право власності ви реєстрували зовсім недавно, і ваші дані вже були внесені в електронний реєстр. Але такі випадки, на жаль, рідкісні. І тільки після того, як ваші дані будуть внесені в реєстр, нотаріус зможе зареєструвати угоду та передачу права власності іншій особі. І тоді, для подальших операцій з цією нерухомістю, процедура дійсно істотно спроститься. Але все це теж поки в теорії.

Поки, на жаль, вже на етапі звернення до реєстраційної служби можуть виникнути проблеми. На офіційному сайті Міністерства юстиції оприлюднено надихаючі дані про кількість державних реєстраторів та нотаріусів, які отримали повноваження реєструвати право власності. Формально на всій території України створено 583 органи державної реєстрації прав, в яких працює 2646 державних реєстраторів. Але знайти їх не так просто.

На сайті Державної реєстраційної служби, наприклад, по Києву, вказано тільки одну адресу, де буде здійснюватися реєстрація прав на нерухомість: Повітрофлотський проспект, 76-Р. тобто, по суті, якщо раніше було одне БТІ, то зараз буде одна ж відділення державної реєстраційної служби — змінився тільки адресу. А черги, по всій видимості, залишаться колишніми. У всякому разі, на початковому етапі дії правил.

Якщо ж ви не хочете вносити дані про себе, як власника нерухомості в новий реєстр, ніхто не має права змусити вас: закон не зобов’язує його перереєструвати. Однак оформити угоду купівлі-продажу в такому разі буде, швидше за все, проблематично: не кожен покупець погодиться купувати «кота в мішку», а навіть якщо й погодиться, далеко не кожен нотаріус погодитися оформити операцію з наявних у вас документів, не внесених до реєстру. Так що звертатися в державну реєстраційну службу, швидше за все, все одно доведеться.

А поки що чекаємо. То чи відстрочки, то нового порядку для нотаріусів. І звичних черг під будівлями органів реєстрації.