Ринок нерухомості Туреччини орієнтований на іноземних інвесторів

Оскільки в Туреччині деякі місцеві жителі можуть дозволити собі придбати елітну нерухомість, уряд країни робить ставку на іноземних інвесторів.

Проте експерти вважають, що турецькому ринку ще належить багато досягти, щоб стати більш привабливим для зарубіжних покупців.

Влада Туреччини впритул наблизилися до підписання закону, що скасовує «принцип взаємності» і дозволяє купувати місцеву нерухомість громадянам більшого кола країн. Фахівці ринку впевнені, що це збільшить приплив іноземних інвестицій.

«Є значний інтерес до Туреччини, особливо до Стамбулу, з боку громадян країн Середнього Сходу і колишніх країн Радянського Союзу»,— каже Халук Сур, член правління найбільшого турецького інвестиційного трасту Emlak Konut.

З 2005 по 2010 іноземні інвестицій у житловий сектор Туреччини склали 7,3 млрд доларів, у 2011 році — 2 млрд. За словами експертів Асоціації компаній, що займаються інвестиціями в нерухомість, зміни в законодавстві призведуть до того, що обсяг іноземних вкладень в турецьке житло досягне в середньому 5 млрд доларів на рік.

Інвестиційний клімат Туреччини все ще далекий від досконалості. На думку експертів Jones Lang LaSalle, ринок у цілому неліквідний, багато об’єктів належать відразу декільком власникам і мало нерухомості, яка знаходиться у володінні організацій.

Багато турецькі забудовники і приватні особи стають учасниками ринку, щоб захистити сімейний капітал від вічної проблеми — високої інфляції. Оскільки вони не користуються кредитами, то при продажу нічим не обмежені.

Процвітання ринку нерухомості сприяє позитивна демографічна динаміка. З-за того, що населення Туреччини зростає, щороку існує попит на 600 000 одиниць житла. До того ж, висока частка тих, хто переїжджає із сільської місцевості в міста.

«На макроекономічному рівні турецький ринок ідеальний для іноземних інвесторів: зростає ВВП, збільшується частка молоді, зростає населення. Це має створити здоровий попит, однак у країні не вистачає фінансування — позначаються проблеми в єврозоні і на світових ринках»,— говорить Енгін Чубукчу, старший менеджер компанії PricewaterhouseCoopers.

Проте ціни на нерухомість залишаються невигідними на тлі високих ризиків.

«Обсяг іноземних інвестицій в Туреччині скорочується і кількість угод з нерухомістю навряд чи зросте, якщо місцеві продавці не стримають свої очікування. Турецька нерухомість приносить приблизно 6-7 % в рік, таку ж прибутковість можна отримати в багатьох інших місцях в Європі. Однак інвестування в турецькі ринки ще пов’язане з високими ризиками, оскільки це економіка, що розвивається. Тому рівень цін на даний момент є непривабливим»,— пояснює Енгін Чубукчу.

Але деякі експерти впевнені, що ситуація змінюється на краще.

«Під час кризи покупці можуть знайти вигідні пропозиції в Європі, оскільки економічний спад змусив продавців знизити ціни, але такі пропозиції рідкісні. І зараз ми спостерігаємо, як багато інвесторів приходять на турецький ринок»,— говорить Дженк Арсон, виконавчий директор турецько-російської девелоперської та інвестиційної компанії Ronesans Real Estate Investment.

Найближчим часом в Туреччині очікуються кілька великих угод. Наближаються до завершення багато елітні проекти. Наприклад, в наступному році в Стамбулі добудують Zorlu Center, висотний комплекс змішаного використання вартістю 2,5 млрд доларів. З 584 квартир на стадії off-plan було розпродано 40 %.