Ринок нерухомості Мадрида справляється з кризою краще, ніж ринки провінцій

Нестабільна ситуація на ринку нерухомості Іспанії залишає бажати кращого. Однак багато покупців переконані, що купувати нерухомість в Мадриді вигідно і безпечно.

«Оскільки зараз тут криза, нерухомість у Мадриді цілком доступна. Я не думаю, що в найближчі кілька років зміняться ціни на житло преміум-класу»,— говорить Мендоза Рібейру, громадянин Бразилії, який нещодавно купив елітну квартиру в Саламанці, престижному районі столиці.

Відлуння кризи все ще чути

З тих пір, як глобальна економічна криза вразила економіку країни, іспанський ринок нерухомості страждає від жорсткого регулювання цін і скорочення обсягів продажів. Перспективи були невтішними ще навіть до того, як Standford and poor’s і Moody’s знизили кредитний рейтинг Іспанії.
«В цілому, в Мадриді ціни впали під час кризи 2008 року, винятком не став навіть ринок нерухомості преміум-класу, але не так, як в інших регіонах Іспанії. За останні роки ми помітили значне пожвавлення на мадридському ринку елітного житла»,— розповідає Хав’єр Касас, власник агентства нерухомості Unica Inmobiliaria. За його словами, з 2007 року, коли ринок досяг піку, ціни в країні знизилися на 30 % або навіть більше. Значний спад припав на останній рік — багато в чому із-за недостатнього фінансування та змін в оподаткуванні іпотечного ринку.

Проте нерухомість вищої цінової категорії на ринку Мадрида подешевшала лише на 10-15 %, що пояснюється недоліком пропозиції і припливом інвестицій.

«Ринок Мадрида досить стабільний, оскільки в центральних районах немає можливості будувати нові будинки, і попит не вичерпується. У нас як і раніше майже стільки ж покупців і продавців, скільки було до кризи»,— говорить Глорія Санчес, директор відділу елітної нерухомості мадридського підрозділу Knight Frank.
Тобіас Юст, голова відділу досліджень ринку нерухомості Deutsche Bank Research у Франкфурті, вважає Мадрид відмінним від решти частини країни тим, «що він і до кризи був містом щільною забудовою, в центральних районах якого було мало ділянок для зведення об’єктів. Відповідно, будівельний бум тут проявився з меншим розмахом, в порівнянні з прибережними районами».

На думку Юста, незважаючи на те, що Мадрид виявив більшу стійкість, ніж Коста-Бланка і Коста-дель-Сіль, столичний ринок як і раніше залишається слабким. Цю точку зору підтримують й інші експерти.
«Згоден, що Саламанка постраждала від кризи не так, як інші райони, але все ж я думаю, що, можливо, зараз ринок переживає найгірший рік»,— вважає Роберт Хав’єр Магнум Мондедеу, агент Coldwell Banker в Лас-Росасе, престижному передмісті Мадрида.

Згідно з даними міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, ціни на житло знизилися на 15 % нижче, ніж прогнозувалося з допомогою офіційного іспанського індексу цін, і, швидше за все, ринок досягне дна в 2012 році. А на думку аналітиків консалтингової компанії PricewaterhouseCoopers, коли б не настав підйом, Іспанія все одно буде плестися в хвості інших європейських країн.

Продавці не думають знижувати ціни

Агенти зазначають, що багато продавців елітного житла, встигли звикнути до дорожнечі часів буму, не прагнуть встановлювати розумні ціни.

«Важливо пам’ятати, що попит на житло є навіть при такій вартості, але ми не можемо продавати більше, тому що власників важко переконати у необхідності знизити ціни»,— говорить Берта Эспарса, директор агентства REA Inmobiliaria.

Середня ціна на житло в Мадриді становить 3 364 євро/м2. У центрі столиці, районі Лос-Аустриас, що включає популярні вулиці поруч з Королівським палацом, площею Орьенте і Королівським театром, нерухомість коштує від 4 500 до 7 500 євро/м2. В Саламанці, самому престижному районі Мадрида, житло ще дорожче — від 6 500 до 10 000 євро/м2.

Важливу роль у підтримці іміджу іспанської столиці відіграє і те, що тут купують будинки знаменитості. У Ла-Моралеха, де на віллі вартістю 8 млн євро раніше жили Девід і Вікторія Бекхеми, ціни варіюються від 5 000 до 8 500 євро/м2. А в охоронюваній резиденції Ла-Фінка, де живуть Кріштіану Роналду, Пенелопа Крус і Хав’єр Бардем, нерухомість в середньому коштує 6 000-8 000 євро/м2.

За словами Касаса, столичний ринок залишається привабливим для покупців, у тому числі й іноземців, серед яких багато росіян, громадян країн Латинської Америки та Євросоюзу. «В цілому, люди, які зараз купують нерухомість в Мадриді, думають про інвестиції в середньостроковому періоді»,— говорить він.