Ринок нерухомості через 20 років незалежності України

Експерти розповіли, про те, як змінився український ринок нерухомості після розпаду СРСР.

У складі СРСР Україна щорічно будувала до 20 мільйонів кв. м житла і промислових об’єктів. Країна гарантувала забезпечити житлом кожну сім’ю. З розпадом Союзу обсяги будівництва катастрофічно впали до 4 млн. кв. м. З приходом ринкової економіки, Україна зняла з себе зобов’язання щодо забезпечення житлом.

В цей час зупинилися будівельні роботи, майже на всіх об’єктах, добудовувалися тільки ті, які вже були на 80% відсотків готові, до того ж лише 5-7% добудовувалися за державні кошти, інші шукали допомоги у інших джерел.

Криза в будівельному сегменті почав згасати в 1996 з появою комерційних будівельних компаній – XXI Століття, ТММ та інші. Саме ці гравці ринку стали сформували сучасний ринок. Раніше ситуацією правили державні трести, але конкуренції як такої не було, все було в руках «Київміськбуду».

Сьогодні на ринку нерухомості представлено понад 70 девелоперів. Але, не дивлячись на появу конкурентної боротьби, «Київміськбуд», як і раніше, у фаворі, на його балансі 13 об’єктів. На другому місці ФК «Житлоінвест» із 10 об’єктами. На третьому – ПОЗОВ «Столиця» з 9 об’єктами.

З незалежність в Україні з’явилося поняття елітного житла, змінився формат і технології, метраж виріс, з’явилося високоякісне наповнення.

Комерційна нерухомість набрала нових обертів, стала ультрасучасної, з’явилися торгово-розважальні та офісні центри.

В 2008 році ринок нерухомості, як і більшість галузей, відчув на собі чергову кризу. В цей час нерухомість інвестиційного інструменту перетворилася у величезну проблему для багатьох людей, компаній і посередників.

Сьогодні, на думку експертів, держава повинна переглянути низку законопроектів, провести реформи у багатьох напрямках, щоб допомогти в подоланні важких часів в будівельному сегменті.