Ринку торгової нерухомості прогнозують зростання

Торгова нерухомість України в цьому році стане лідируючим сегментом галузі. Втім, багато що буде залежати від економічної та політичної ситуації в країні, а також від міжнародної фінансової обстановки.

Таку думку висловили експерти ринку, повідомляє Ukrainian Real Estate Club.

За даними компанії UTG, за 2012р. пропозиція в торговому сегменті Києва збільшилася на 112 тис. кв. м. орендопридатною площі, а орендні ставки зросли на 5-10%. При цьому вакантність у професійних ТЦ і ТРЦ в середньому склала менше 1%. Як зазначив Віталій Бойко, партнер компанії UTG, “до 2013 року збільшилася кількість потенційних орендарів, стало більше модних брендів, що активно розвивають свій бізнес в Україні. Таким чином, всі тенденції сегмента говорять про позитивну ситуації на даному ринку”.

Оцінюючи перспективні формати торговельної нерухомості, голова ради директорів AVEC Group Олексій Чернишов підкреслив, що “інвестиційно-привабливими в Україні стає формат великих регіональних торгових центрів, розташованих у Києві та містах-мільйонниках. Такі міста мають досить великим споживчим ринком, як і раніше потребують якісних торгових комплексах і в сучасних рітейл-мережах “.

Інакше йдуть справи в сегменті офісної нерухомості. За даними компанії UTG, за 2012р. в експлуатацію в Києві було введено 190 тис. кв. м. офісних площ. За оцінками експертів, за рік столичний ринок може освоїти лише 90 тис. кв. м. Отже, в минулому році нову пропозицію з бізнес-центрів Києва склало практично дворічний запас. Так, частка вільних площ за київським БЦ становить близько 19%, а вартість оренди знизилася в середньому на 5-10%.

Втім, як зауважила генеральний директор компанії Midland Development Олена Шуляк, “якщо прислухатися до орендаря, та виконувати його вимоги, які не призведуть до великих витрат, але дадуть збільшення ефективності бізнес-простору, то успішним може стати будь-який офісний проект “. За оцінками експерта, орендарі в даний час зацікавлені не стільки в розташуванні офісу в центральному діловому районі, скільки у високій технологічності, інженерному обладнанні та екологічності орендованого простору.