Розумний будинок: з чого почати?

У століття високих технологій таке поняття як “розумний будинок” наполегливо входить в наш побут. Зараз ми спробуємо коротко розібратися що ховається за ним.

Галопом по Європах

Ніж швидше розвивається наука і техніка, тим більше ми пристосовуємося до нових пристроїв, звикаємо до затишку і комфорту. Однак далеко не всі винаходи отримують поширення серед споживачів. Чому ж технічні прилади «не прижилися» на ринку? Справа зовсім не в тому, що покупці не довіряють якості продукції. Просто багато чого з того, що лежить на полицях, зовсім не потрібно середньостатистичному жителю великого міста. Таким чином, наприклад, були не прийняті системи з голосовим управлінням. «Різні пульти не завжди розпізнають голосові команди, набагато простіше натиснути на кнопку», – така позиція більшості

Сьогодні в умовах жорсткої конкуренції все частіше з’являються системи, що вражають своїми можливостями. На міжнародному hi-tech форумі японці представляють увазі конкурсного журі роботів-домогосподарок. Такий робот прибере квартиру, закриє за дитиною двері і нагодує собаку. Письменники-фантасти десятиліттями зображували подібних роботів у своїх творах. Але як би ні були захоплюючі історії, завести вдома «залізне диво» погодитися далеко не кожен. І справа зовсім не в дорожнечі, а в тому, що довірити все своє майно комп’ютера –боязно. Саме тому, американські і європейські компанії працюють над створенням оригінальних технічних пристроїв, здатних по максимуму полегшити життя людині, не виключаючи його участі в долі «вдома». Бездротові елементи безпеки, домашньої автоматики, пристрої для створення комфорту і затишку представлені багатьма американськими та європейськими компаніями, перерахувати їх можна по пальцях. При цьому, найбільш оптимальні рішення пропонують чехи (“Jablotron”), ізраїльтяни (“Visonic” і “Powermax”), американці (“Smarthome”), ряд тайваньських виробників. З відомих – японський “Samsung” та німці “Bosch”. Всі вони займаються бездротовими пристроями, які в перспективі стануть незамінними помічниками людини у веденні домашнього господарства.
Ні, це не «Розумний будинок». Хоча, безумовно, для того, щоб система працювала правильно, до вирішення потрібно підійти з розумом. На цей раз – зі своїм.

Дрібниці життя

Як вже було сказано, калейдоскоп всілякої продукції для створення комфорту, постійно поповнюється технічними новинками. Почнемо екскурсію по країні hi tech пристроїв, мабуть, з дріб’язку: всіляких подушечок, лампочок і горщиків. Як відомо, часом навіть сама незначна річ здатна довести до нервового зриву. Тому в той час, як китайці зайнялися поширенням фен-шуй навчань, американці трудилися над створенням автогодівниці для домашніх тварин, щоб кішечки і собачки в період відсутності своїх господарів були ситі і задоволені. Судячи по американському демократизму і свободолюбию, на заході навіть акваріумні рибки та домашні квіти здатні на автономне існування, окремо від людини. Прикладом тому можуть служити всілякі аквакормушки і поливалки для рослин, які працюють в середньому до двох тижнів.
Не виключено, що в майбутньому магазинні полиці будуть ломитися від великої кількості автоматичних годівниць для тварин і риб, бо, як відомо, хороші ідеї часто запозичують. І поки одні господині чекають зниження цін, а інші нишпорять по гіпермаркетам в пошуках подібної продукції, все ті ж виробники ставлять на потік нові пристрої: для саду, будинку, автомобіля, подарунки для дітей та корпоративних партнерів.

Іншими словами, під «дрібницями» можна розуміти різні оригінальні технічні пристрої. Тут на ряду з дитячою іграшкою «Детектором брехні» варто автомобільний парк-радар, а mp3 годинник сусідять з гелієвою подушкою для сну.

Хай буде Світло!

Ті, кому пощастило побувати на виставці «Розумного будинку», напевно, помітили, що переважаючою послугою на ринку сучасних технологій для будинку є всілякі світлові рішення. Інакше кажучи, 21 століття – століття домашньої автоматики. І в першу чергу, автоматика світла.

Такі виставки, як правило, бувають цікавими, але недостатньо інформативними, адже представлені компанії пропонують не інакше як систему «Розумний будинок», іншими словами – монтаж на стадії проектування будинку за шалені гроші.

На виставці мене просили: «Хочете щоб, при вашому наближенні включалися ліхтарі вздовж доріжки до будинку? Хочете, управляти дистанційно включати і вимикати світло? Немає проблем. 150 тисяч доларів і проблема вирішена!» У відповідь я посміхнувся, бо знаю, що в природі вже давно існують всілякі лампи з вбудованими датчиками руху і розетки з пультами дистанційного управління. Простіше кажучи, для того, щоб створити в приміщенні ефект «світловий автоматики» зовсім необов’язково збирати гроші на «інтелектуальне» будівлю. Рішення поруч з вами. І ще пару слів про автоматиці.

У «Розумного будинку» можливостей звичайно більше. Тут не посперечаєшся. Проте варто задуматися: «А чи потрібні мені ці можливості?» Якщо ви не самий вимогливий чоловік, то функції, запропоновані «масовими» компаніями буде цілком достатньо. Найчастіше, це управління домашніми електроприладами на відстані та їх програмування. Іншими словами, до побутових електроприладів підключається таймер. Таким чином, будь-який пристрій можна включити в певний час. Наприклад, закип’ятити чайник до часу вашого підйому.

Ефект присутності

На тій же виставці представлялися і різноманітні системи безпеки. Всілякі датчики руху, витоку газу, димовий датчик і так далі. «Датчики не просто фіксують сигнал, – розповідає співробітник однієї з компаній: «Вони передають інформацію в якості SMS на мобільний телефон власника! Таким чином, ви завжди будете в курсі того, що відбувається у вас вдома».
Саме завдяки таким виставкам складається стереотип, що подібні системи коштують чималих грошей і вимагають монтажу, так як є елементом «Розумного будинку». Однак людині, що розбирається в сучасних технічних рішеннях, нічого не варто спростувати факт дорожнечі системи безпеки та оповіщення. Адже практично в будь-якому каталозі високотехнологічних товарів можна знайти перераховані вище системи за прийнятні ціни. Виходячи з цього факту, можна з повною впевненістю заявити, що в нашій країні спостерігається брак інформації подібного роду. У всесвітній павутині (як правило, таку продукцію продають через Інтернет-магазини) неважко заплутатися: тут тобі пропонують окремо датчики, окремо контролери, окремо брелки. А що і як поєднувати – вирішуйте самі. Ось і мучиться бідний обиватель, намагаючись розібратися у нетрях бездротових пристроїв. Даремно. Адже в тому ж Інтернеті особливо спостережливі напевно знайдуть компанії, що пропонують комплексні пакети, готові рішення, де будуть зібрані всі необхідні деталі «конструктора».

Отже, повний мінімальний комплект системи складається з: одного – двох датчиків, контролера (центральний блок), GSM-передавача або телефонного дозванивателя (для посилу повідомлень), клавіатури (для програмування системи) і брелока (для постановки і зняття з охорони). При фіксації датчиком яких-небудь змін, система пошле на ваш телефон SMS, супроводжується дзвінком. Причому, як показав драйв-тест, пристрій реагує миттєво. Якщо власник турбується про те, що його телефон може бути відключений, система дозволяє запрограмувати декілька номерів телефонів (у тому числі і телефон спеціальної служби).
Комусь може здатися, що дана продукція не так надійна, як система «Розумний будинок». Адже за «Розумний будинок» відповідає ціла гільдія монтажників, проектувальників, дизайнерів і т. д. Марно. «Розумний будинок» з’явився на ринку близько семи-десяти років тому. Для порівняння чехи займаються виробництвом бездротових пристроїв для дому з 1990 року. Так що у наших виробників досвід не менше!

Історична довідка

Все почалося ще в далеких сімдесятих роках минулого століття. Провідні фахівці тоді ще шотландської компанії Pico-Electronics намагалися розробити систему, здатну економити електроенергію. Проект, який був названий X10 виявився настільки перспективним, що фірма перекочувала в США. Тут шотландські інженери перейменували фірму в X10, орендували будинок під Нью-Йорком і розгорнули торгівлю «цеглою» для будівництва розумних будинків.
Вираз «Розумний будинок» поширилося по всьому американському континенту і в першу чергу передбачало домашню автоматику. Спочатку провідна технологія вимагала проектування і монтажу на перших етапах будівництва будинку, тому й коштувала цілком пристойних грошей. Всі знають, що тарифи на воду і електрику в Америці і Європі завжди відрізнялися дорожнечею. Набагато дешевше було побудувати один раз і назавжди «Розумний будинок», экономивший електроенергію. Пізніше до функцій «Розумного будинку» додалася безпека.

В Україну «Розумний будинок» прибув близько семи років тому. Та особливого поширення не отримав. В першу чергу через свою дорожнечу. Ще б. Адже економити нам особливо нічого, а платити за комфорт в середньому 100 тис. доларів – часом недозволена розкіш. Однак погодьтеся, ідеї привабливі, десь навіть привабливі.
І ось на піку технічного прогресу і розвитку бездротових технологій, з’являються нові якісні системи, які не потребують монтажу і великих матеріальних витрат.

Трохи статистики

Як показали маркетингові дослідження, найбільш актуальними потребами, з метою забезпечення безпеки житла і контролю комунікацій, для представників цільової аудиторії є: несанкціоноване проникнення через вхідні двері та вікна; пожежа; витік води (включаючи проникнення води від сусідів); витік газу; контроль дітей; контроль престарілих родичів; догляд за домашніми тваринами і рослинами.
Наша цільова аудиторія поєднує турботу про своєму будинку з необхідністю бути в будинку протягом деякого часу, цінує комфорт, стабільність, зручність, впевненість

Виходячи зі статистики, подібні оригінальні технічні рішення знайшли застосування в кожній третій родині. У Європі власники будинків (Фінляндія, Швеція) вже давно подбали про збереження свого майна і також використовують бездротові компактні пристрої. Як відомо, кліматичні умови країн північної Європи і Росії схожі. Отже, той факт, що системи затребувані в Фінляндії і Швеції, говорить про нормальну роботу датчиків при високій температурі.

Прогрес стрімко розвивається, і з кожним днем наші вимоги до технічних новинок ростуть. Описані вище системи вже встигли прийти до душі європейським сім’ям. Саме тому можна з упевненістю сказати, що такого роду продукція незабаром придбає довіру і у наших покупців.