«Розумний будинок»: примха багатих чи необхідність для якісного життя?

Число українців, які встановлюють систему «Розумний будинок» в своєму житлі постійно зростає.

Що ж має на увазі специфіка даної послуги, вартості та перспективи її розвитку.

Що таке «Розумний будинок»?

Саме поняття «Розумний будинок» з’явилося ще в 1970-му році в Америці.

При цьому поняття включало в себе характеристики будівлі, які забезпечують ефективне використання робочого простору. З часом це поняття значно розширилося. Сьогодні «розумними будинками» називають житло, організоване для проживання людей з допомогою автоматизації і високотехнологічних пристроїв. При цьому в разі аварійних ситуацій система оперативно реагує і автоматично їх вирішує. Всі ці пристрої об’єднані в систему і спрямовані на забезпечення комфорту і безпеки. Важливою перевагою системи є і економія енерговитрат будівлі.

«Завдяки системі платежі за електроенергію, воду, газ і т. д. скорочуються на 50%», – говорить Іван Драненко, директор компанії Disystems, що спеціалізується на установці систем «Розумний будинок».

Вдома з «розумом» стали доступними майже всім

За словами експертів, сьогодні все більше будинків в Україні стають «розумними». «Система автоматизації «Розумний будинок» давно широко використовується за кордоном, в Україні ж установка інтелектуальних систем поки тільки набирає обертів. При цьому якщо раніше такі системи встановлювали в основному заможні українці, щоб підкреслити статус, то сьогодні до них приєдналися і представники середнього класу з метою економії енергоресурсів», – зазначає архітектор Ганна Іскіердо.

За словами Віктора Долгопятова, директора компанії Diacom, яка займається, «розумними будинками», на даний момент про такій системі знає практично кожен, хоча ще п’ять-сім років тому для багатьох це було новинкою.

«Але ось популярність системи залишає бажати кращого. Більшість вважає, що «розумний будинок» варто «захмарних» грошей. Насправді це не так. Якщо розглядати стандартну 2-х, 3-х кімнатну квартиру і зупиниться на бюджетному варіанті, система буде коштувати дешевше в рази, ніж нормальний капітальний ремонт. Все залежить від кількості функцій, які ми хочемо вкласти в наше «розумне» житло», – говорить експерт.

Іван Драненко зазначає, що найпопулярнішими розумними» замовленнями є управління освітленням, шторами, звуком (мультирум), а також системи «антипотоп».

«Якщо мова йде про приватних будинках, то до цього списку можна додати керування мікрокліматом в будинку і диспетчеризацію всіх інженерних систем», – додає фахівець. За його словами, до послуг «розумного будинку» найчастіше вдаються власники приватних будинків і 3-х кімнатних квартир. Їх ця система приваблює в першу чергу тим, що робить умови проживання більш комфортними і легкими. «Відправивши SMS зі свого мобільного телефону можна до приїзду, заздалегідь включити улюблену музику або налаштувати освітлення в будинку. Якщо господар квартири або будинку забув вимкнути будь побутових приладів, система зможе зробити це самостійно», – розповідає Іван Драненко.

Скільки це коштує

За спостереженнями Анни Іскіердо, на облаштування житлового простору інтелектуальними системами українці в середньому готові витратити до 30 тис. доларів. «Вартість «розумного будинку» залежить від того, якими системами у будинку ми управляємо, і яку марку обладнання використовуємо», – зазначає Віктор Долгопятов. За його словами, якщо взяти, наприклад, саму популярну функцію – управління освітленням, то для 2-х, 3-х кімнатної квартири система обійдеться в 500-5 тис. дол. Для приватного будинку, площею 100-200 кв. м – від 3 до 17 тис. дол. «Установка системи вимагає раціонального проектування, оскільки необхідно ретельно спланувати розташування меблів, побутової техніки. Необхідно чітке визначення кількості та місць розташування панелей управління «розумним будинком», розеток, датчиків, відеокамер і т. д.», – нагадує Ганна Іскіердо.

Світле майбутнє

Експерти прогнозують подальший розвиток «розумних будинків» та поширення цих систем не тільки в квартирах і будинках українців, але і при управлінні комерційною нерухомістю.

«За останні десять років робоче місце дуже сильно еволюціонувало і вимагає від забудовника враховувати безліч дрібниць: від технічних до питань комфорту. Концепція «Розумний будинок» стає одним з обов’язкових умов при розробці комерційних площ високої якості», – вважає Вольфганг Гомернік, керуючий партнер компанії «Дельта Проектконсалт Україна».

При цьому він зазначає, що «далеко не всі девелопери сьогодні готові працювати в нових умовах, тому впровадження систем «Розумний будинок» в практику провідних девелоперів стане однією з головних умов успішності на ринку в найближчому десятилітті». На думку Віктора Долгопятова, в найближчому майбутньому для розвитку системи необхідно вирішити три основні завдання: доступність технології для людей (просування бюджетних систем); підготовка широкопрофільних фахівців на внутрішньому ринку України; створення регулюючого органу і законодавчої бази для систем автоматизації на належному рівні.