Росіяни масово оскаржують кадастрову оцінку нерухомості

Громадяни РФ зможуть в досудовому порядку оскаржувати результати кадастрової оцінки нерухомості без обмеження по термінах, які пройшли після публікації цих оцінок, заявила в інтерв’ю агентству “Інтерфакс” голова Росреестра Наталія Антипина.

“До якості роботи оцінювачів, які визначають кадастрову вартість об’єктів нерухомості, надходить велика кількість нарікань. Громадяни та представники бізнесу почали активно оскаржувати результати оцінки”, – сказала Антипина.

За її словами, в першому півріччі 2013 року в комісії при Росреестре подано 2794 заяв за результатами кадастрової оцінки, з них лише по 663 заявам прийнято негативне рішення, то є кадастрова вартість залишилася без зміни. По 1111 заявам прийнято рішення на користь заявника – кадастрова вартість була переглянута. Інші заяви були відкликані громадянами (105) або не прийняті через процесуальних порушень (971), ще по 14 заявами рішення не прийнято через відсутність одностайності членів комісії.

“Зараз існує обмеження строку для позасудового оскарження кадастрової оцінки – 6 місяців. Росреестр виступив з ініціативою збільшити цей термін. Відповідний законопроект планується прийняти до кінця цього року – громадяни отримають можливість оскаржити результати протягом усього періоду до наступного кадастрової оцінки, яка повинна проводитися раз на п’ять років”, – заявила Антипина.

За її словами, громадяни вже зараз можуть ознайомитися з інформацією про кадастрової вартості своїх об’єктів за допомогою електронного сервісу “Довідкова інформація по об’єктах нерухомості в режимі онлайн на сайті Росреестра. Вона пояснила, що сервіс дозволяє дізнатися кадастрову вартість об’єкта нерухомості та розрахувати податок, правда, за максимальними ставками, які будуть встановлені федеральним законом після внесення змін у Податковий кодекс. Точні ставки і податкові пільги будуть встановлюватися органами місцевого самоврядування кожного муніципального освіти при введенні податку на нерухомість.

Крім того, у вересні Росреестр запустить новий електронний сервіс “Фонд даних кадастрової оцінки”. “Він дозволить побачити звіти про кадастрової оцінці своїх об’єктів, а якщо проводилася ринкова оцінка і про неї. Також буде представлена інформація про те, які характеристики закладалися при обчисленні кадастрової вартості, які цінові фактори застосовувалися оцінювачами, які об’єкти-аналоги використовувалися, та інші відомості, які лягли в основу кадастрової вартості”, – зазначила Антипина.

За її словами, тільки чотири регіону поки не затвердили кадастрову оцінку нерухомості: Ленінградська область, республіки Татарстан, Дагестан і Кабардино-Балкарія. У Тверській області і Республіці Марій Ел акти про затвердження результатів кадастрової оцінки ще не вступили в силу, тому громадяни і підприємці поки не можуть з ними ознайомитися.

Можливість електронної реєстрації прав на нерухомість з’явиться у громадян Росії в 2014 році, заявила глава Росреестра Наталія Антипина.

За його словами, сама процедура подання електронних заяв на реєстрацію буде дуже простий – “всього кілька кроків: заповнюєте форму заяви на сайті Росреестра, докладаєте електронні документи та оплачуєте держмито – цей сервіс також буде реалізований на нашому сайті”.

“Відразу після заповнення форми й оплати мита ми поінформуємо вас, що документи отримані, і почнемо роботу з ними. Процес заповнення та оплати буде супроводжуватися підказками на сайті”, – зазначила глава Россреестра.

Порядок отримання кваліфікованої електронного підпису, яка необхідна для подачі документів в електронному вигляді, за її словами, буде регламентований найближчим часом в наказі Мінекономрозвитку.

Антипина також повідомила, що до березня 2018 року на всій території РФ буде можлива екстериторіальна реєстрація, коли з’явиться можливість подачі документів для реєстрації прав та кадастрового обліку в будь-якому офісі подачі документів Росреестра або МФЦ, незалежно від місцезнаходження об’єкта нерухомості”.

Крім того, за її словами, в 2018 року строк державної реєстрації прав на нерухомість скоротиться до 7 днів, термін постановки на кадастровий облік – до 5 днів, час очікування заявниками в черзі буде складати не більше 10 хвилин.