Ріелтори розповіли про нову схему купівлі-продажу нерухомості

Українці почали відкривати рахунки в банках, щоб оформити угоди купівлі-продажу понад 150 тисяч грн. Нові правила обмеження обігу готівки вступили в силу 1 вересня.

В банках розповіли, що клієнти цікавляться такою послугою, рахунки для операцій вже почали відкривати.

«У майбутньому ж банки зіткнуться з новою проблемою, спровокованої вимогою про безготівковій проплату угод понад 150 тис. грн, — вони отримають вантаж з мертвих, тобто практично непрацюючих рахунків, — говорить член правління Промінвестбанку Владислав Кравець. — Більшість рахунків, які відкриються сьогодні під купівлю квартири або тієї ж машини, будуть використані один раз, максимум два — під ще одну схожу угоду. А весь інший час вони будуть простоювати».

Нотаріуси скаржаться, що багато їхніх клієнтів досі не чули про нововведення.

«Дивуються, коли я пояснюю, як тепер їм оформити угоду. В результаті винних у тому, що клопоту їм додалося, роблять нас, нотаріусів, мовляв, навіщо ми це вигадали! — каже столичний нотаріус Олена Андрєєва. — Потрібно мінімум 3-4 місяці, щоб люди в усьому розібралися і звикли».

Приватний нотаріус Надія Анискова каже, що кількість її клієнтів може поменшати:

«В окрузі, де моя контора, немає банків. Наші люди звикли, щоб все було поряд. Пощастить тим моїм колегам, у яких під боком банк».

Ріелтори кажуть, що застою на ринку не буде. «Схема не така складна, щоб утворився застій. Але люди набагато охочіше будуть оформляти угоди за новими правилами, якщо банки запропонують швидкий і комфортний варіант відкриття рахунків та переказу грошей», — стверджує віце-президент Асоціації ріелторів Артур Пилипчук.

1 вересня набула чинності постанова НБУ про обмеження готівкових розрахунків. Даною постановою регулятор, зокрема, обмежив розрахунки підприємств (підприємців) протягом дня до 10 тисяч гривень, а також для фізичних осіб при розрахунках з підприємствами (підприємцями) і між собою за договорами купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню, до 150 тисяч гривень.