Ріелтори мають намір розгойдати вторинний ринок житла і сіють паніку

Ажіотаж на ринку нерухомості створюється штучно, клієнтів лякають насуваються прблемами.

На вторинному ринку нерухомості – змова. Як повідомив «Коментарям» надійне джерело в ріелтерських колах, близько трьох тижнів тому власники найбільших столичних агентств нерухомості під час зустрічі за закритими дверима домовилися дезінформувати своїх клієнтів і журналістів, повідомляючи їм про початок ажіотажі. «Вирішено свідомо не договорювати всієї правди і перебільшувати реальна кількість укладених угод. Головна мета – розгойдати ринок і збільшити кількість продажів на «вторинці», – повідомило джерело.

Офіційний привід для створення ажіотажу – обмеження з 1 вересня готівкових розрахунків на суму понад 150 тис. грн. Справа в тому, що після вступу в силу цієї норми покупець квартири вже не зможе віддати продавцю гроші готівкою, а повинен буде відкрити рахунок в банку, внести туди потрібну суму і грошовим переказом перерахувати її продавцеві. При цьому розмір додаткового фінансового навантаження на угоду, за різними оцінками, може становити від 1 до 3% від вартості житла.

«У нас всі розрахунки йдуть у валюті. В якій? Українською! А зберігаються в який? В американській! Покупець принесе мішок доларів в банк, обміняє їх на гривню, покладе на рахунок і перешле їх покупцеві. За всі ці операції банку потрібно буде заплатити комісійні», – пояснює директор «Недержавного експертного бюро» Анатолій Топал.

При цьому потенційним покупцям і продавцям квартир зараз активно пропонується уникнути зайвих витрат, для цього їм потрібно продати чи купити житло до 1 вересня.

«Ну як налякати? Просто ріелтори повідомляють клієнтам, що після 1 вересня збільшиться фінансове навантаження на угоду, що покупців стане менше. Як мінімум третина покупців не готові платити додатково. Навіть той, хто міг би собі щось придбати – він утримається. Просто щоб з’ясувати, куди будуть подаватися дані про операцію, не буде потім за ним бігати податковий інспектор», – говорить президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.

Втім, кількість продажів на вторинному ринку нерухомості цього літа справді дещо збільшилася. Однак ажіотажу і близько немає. Про це заявляють керівники усіх найбільших громадських ріелторських організацій України.

«Зараз на ринку найчистіший баланс попиту і пропозиції. Вибір квартир є. Продавці не грають на підвищення і зберігають ціни на квартири стабільними, при цьому не знімаючи свої об’єкти з продажу. Що стосується попиту – спостерігається нормальна активність. Вона декілька вище, ніж зазвичай у літні місяці. Але все відносно, дивлячись з чим порівнювати. Якщо з 2007-2008 роками – це ніщо, просто «комариний писк», а якщо з літом 2010, то начебто і непогано», – повідомив «Коментарям» президент Асоціації фахівців з нерухомості Сергій Злидень. Також, за його словами, ріелторські співтовариство сьогодні не впливає на настрої українців, як би вона цього не хотіла. «Ми не впливаємо сьогодні на споживача. Ми хоч всі за руки візьмемося, але такого сильного впливу немає, щоб тут ми щось сказали, і народ цього відразу злякався», – заспокоює Злидень.