Реєстрація нерухомості: нововведення 2013 року

З 1 січня 2013 р. оформити покупку квартири можна буде прямо в нотаріуса всього за пару годин. При цьому в БТІ не треба буде ходити ні до, ні після операції, якщо того не побажає сам покупець. Про інші нововведення, пов’язаних з купівлею-продажем нерухомості, про це розповіли в Укрдержреєстрі, який з наступного року стане єдиним органом, відповідальним за тотальну реєстрацію в Україні – від політичних партій та ЗМІ до земельних ділянок та квартир.

Роль БТІ зводиться до мінімуму

Відпадає необхідність звертатися в БТІ для отримання техпаспорта як до укладання угоди купівлі-продажу нерухомості, так і після. З 1 січня втрачають чинність деякі нормативні акти, які вимагали продавця надавати на угоді “свіжий” техпаспорт, який БТІ виготовляв протягом 30 робочих днів. Тепер оновлювати техпаспорт потрібно буде тільки за бажанням сторін (фактично – покупця, якщо той незадоволений документом або знайшов відмінності між тим, що в ньому написано, і тим, як виглядає квартира) або в разі, якщо на об’єкті нерухомості були проведені перепланування. Після укладення угоди покупцю також не доведеться бігти в БТІ, щоб перереєструвати техпаспорт на себе.

Всю операцію можна провести у нотаріуса за кілька годин

Виходячи з вищесказаного, нотаріус залишиться єдиною обов’язковою інстанцією, яку потрібно буде пройти при купівлі нерухомості. У нього буде комп’ютер з доступом до єдиного реєстру нерухомого майна та його обтяжень, тому він зможе як перевірити об’єкт до продажу, так і оновити інформацію в реєстрі після завершення угоди.

Вводиться єдиний Державний реєстр речових прав на нерухоме майно

Інформація з усіх нині існуючих декількох реєстрів з 1 січня буде поступово переноситися в єдиний реєстр. У ньому будуть зібрані дані про власників, про права власності, інших речових прав, про обтяження, про іпотеку, про податкову заставу, про накладення арешту, а також вся аналогічна інформація про земельні ділянки. При цьому спеціально проводити перереєстрацію власникам нерухомості не потрібно буде така необхідність виникне тільки в окремих випадках, наприклад, при продажу об’єкта.

Укргосреест і фізособи

Зазвичай Укрдержреєстр (Державна реєстраційна служба України – спеціально створений нещодавно держорган) не буде брати участь в угодах купівлі-продажу нерухомості. Але якщо право власності на об’єкт ще не зареєстровано (наприклад, це квартира в новобудові або давно побудований приватний будинок, який раніше не був офіційно введений в експлуатацію), тоді його власнику необхідно буде відвідати одне з 583-х місцевих (районних) представництв Укрдержреєстру. Розмір держмита за реєстрацію поки не затверджений, але попередньо він складе 119 грн. Плата за витяг з Держреєстру становитиме 51 грн.

Терміни реєстрації

Реєстрація права власності та інших речових прав на нерухомість в Укрдержреєстрі буде проводитися протягом 14 робочих днів. З 2014 р. планується скоротити термін до 5 робочих днів (крім багатоквартирних будинків або інших великих об’єктів).

Така ж реєстрація, якщо є обтяження прав на нерухомість, займе 10 робочих днів.

Реєстрація самого обтяження (наприклад, іпотеки) займає 1 робочий день.

Відповідні відмови будуть видаватися в ті ж терміни.

Інформація з держреєстру

Витримка – надається власнику нерухомості або його уповноваженій особі.

Інформаційна довідка – видається на підставі письмового запиту органам державної влади (суду, прокуратурі, органам місцевого самоврядування, МВС, СБУ, ДПСУ тощо).

Виписка – її може отримати власник або правовласник. Документ містить інформацію про осіб, які отримали відомості про права та обтяження, пов’язаних з об’єктом нерухомості.

Таким чином, у кожному із зазначених документів буде міститися інформація про об’єкт нерухомості, але не інформація про її власника.

Земельні ділянки

Процедура реєстрації земельних ділянок практично не зміниться. Вся різниця буде полягати в тому, що проводити реєстрацію права власності на ділянку (останній етап при оформленні угоди) буде не Держагентство з земельних ресурсів, а Укрдержреєстр. Втім, всім бажаючим залишили альтернативу – для реєстрації права на землю можна буде звертатися в місцеві відділення Держагентства із земельних ресурсів (у підсумку той сам відправить потрібні документи в Укрдержреєстр як кінцеву інстанцію реєстрації). При цьому термін реєстрації в обох випадках однаковий – 14 робочих днів.