Пять правил для вдалої угоди оренди квартири

Якщо ви вирішили орендувати квартиру, дотримуйтесь описаним фахівцями правилами – і вам не доведеться в майбутньому пошкодувати про свій вибір.

Правило №1. Перевірте сантехніку, електрику і вікна

Оренда квартири – відповідальне заняття, тому підходьте до цього процесу з усією серйозністю. Щоб вдало зняти квартиру для початку добре огляньте її, особливу увагу приділивши сантехніці. Перевірте, чи нормально працюють крани. Подивіться, чи немає вологи, крапель на з’єднанні труб. Повинна насторожити вогкість на підлозі і в кутках ванни.

Зверніть увагу і на вимикачі, огляньте розетки. Головне, щоб вони не випадали із стін, не висіли, а були надійно прикріплені до стін, а на їх корпусах не було слідів плавлення і гару.

Обговоріть з господарями можливе підключення по телефонній лінії або прокладку кабелю від операторів, що надають послуги Інтернету.

Огляньте вікна. Якщо в квартирі немає металопластикових вікон, тоді перевірте працездатність затворів і гачків, інакше ваші вікна будуть перебувати місяцями в закритому або навпаки – відкритому стані. І тоді оренда цієї квартири стане справжнім випробуванням.

Що стосується безпеки, то домовтеся з орендодавцями про зміну замків, щоб виключити можливість проникнення в квартиру попередніх квартиронаймачів.

Правило №2. Зверніть увагу на під’їзд і двір

Оглянувши запропоноване житло і впевнившись у тому, що Ви хочете зняти саме цю квартиру, не забудьте врахувати ще декілька чинників, які дуже важливі. Зверніть увагу на двір і під’їзд. Наявність пивних пляшок, недопалків, сміття біля під’їзду і в ньому – знак того, що двір і під’їзд не відрізняються тишею, спокоєм і безпекою. Оренда квартири в такому будинку навряд чи принесе вам багато задоволення.

Правило №3. Поцікавтеся, хто Ваші сусіди

Іноді можна зняти на перший погляд ідеальну квартиру, а пізніше мріяти переїхати, тільки тому, що сусіди не дають спокійно жити.

«Через кілька днів після того, як ми зняли квартиру, прийшла сусідка знизу і в культурній формі пояснила, що ходіння і біг по квартирі дитини в будь-який час доби їй заважають і попросила «щось з цим зробити». Пізніше було гірше – телефонні дзвінки від неї, стукіт по батареям, хамство її дочки і загрози від її зятя. Далі були заяви в міліцію (з нашої сторони на сусідів за загрози з їхнього боку – на нас за шум). Як высниялось пізніше, аналогічні «претензії» у цієї сусідки були, як колишнім орендарям цього житла, так і до людей, які в’їхали в цю квартиру після нас», – ділиться своїм досвідом орендар Віктор Петренко.

Правило №4. Вимагайте документи від власника

Щоб вдало зняти квартиру і уникнути можливих проблем в майбутньому, потрібно перевірити документи, що підтверджують право власності орендодавця на житло, яке він здає.

«Для початку потрібно вимагати від орендодавця паспорт, ідентифікаційний код, документ, що підтверджує право власності на квартиру (все в оригіналі). Якщо правочин посвідчується нотаріально, необхідно оформити та вимагати акт технічної інвентаризації, витяг з реєстру БТІ, довідку про відсутність накладення арешту та застави в банку. Також, при будь-якій формі договору (нотаріальної і не нотаріальній) обов’язково вимагати згода чоловіка (дружини) на передачу житла в оренду (якщо квартира є спільною власністю). Це допоможе в майбутньому уникнути можливих проблем», – радить Ірина Луханіна, генеральний директор АН «Благовіст».

Правило №5. Договір, договір і ще раз договір

Правильний договір – це один із важливих питань у справі «оренда квартири».

За словами Ірини Луханіної, «договір оренди (найму) житла укладається за встановленим форматом і може посвідчуватися нотаріально (в разі, якщо термін договору більше 3-х років або за згодою сторін), або не завірятися (якщо термін менше 3-х років). У будь-якому випадку грамотно складений договір, підписаний сторонами, має юридичну силу».

Експерт зазначила, що в договорі обов’язково повинні бути вказані реквізити сторін (паспортні дані, ПІБ, прописка), ідентифікаційний код; об’єкт договору (адреса та площа квартири); умови оплати (розмір щомісячної орендної плати, строки оплати). Також у договорі можуть бути додаткові умови. Сюди можуть входити оплата комунальних послуг, штрафні санкції за затримку платежу, умови зростання орендної ставки, обумовлюватися, хто, коли і на яких умовах має проводити ремонт в квартирі.

Також у договорі може бути присутнім додаток, в якому зазначаються, які речі і в якому стані передаються у користування орендарю: побутова техніка, меблі, елементи декору (дзеркала, люстри тощо). Експерти радять обов’язково оформляти таке доповнення (якщо, звичайно, ви не знімаєте повністю порожню квартиру), щоб уникнути подальших непорозумінь між сторонами.