Приватний сектор в Києві – абсолютно затребуваний

Розмови про купівлю нерухомості в нашій країні є хворий, але в той же час актуальною темою. Для більшості населення, придбання свого житла – це розкіш, заради якої необхідно шукати високооплачувану роботу і економити на всьому, що можна.

Особливо це стосується жителів столиці, які стикаються з запаморочливою вартістю нерухомості, яка парадоксальним чином перевищує аналогічні показники в європейських великих центрах, де рівень доходів населення на порядок вище.

Про насущні проблеми житлового ринку і його привабливості для вітчизняних інвесторів інформаційно-аналітичний портал Inpress.ua поспілкувався в ексклюзивному інтерв’ю з президентом Асоціації фахівців з нерухомості України Сергієм Злыднем.

Наш співрозмовник висловив упевненість, що ситуація з орендою житла в більшості міст не змінилася кардинальним чином. При цьому він підкреслив, що зняти квартиру в Києві зараз – заняття вкрай витратна.

«У той же час, для того щоб зняти добротну однокімнатну квартиру в Києві, сьогодні необхідно мати від 4 до 6 тис. грн. При цьому мінімум, за який можна зняти квартиру в столиці, коливається в районі 3-3,5 тис. За 3 тис. вас чекає віддалений район, наприклад, «хрущовка» без ремонту. Разом з тим, нормальна затребувана однокімнатна квартира в хорошому стані, з технікою, зі свіжим сучасним ремонтом коштує сьогодні 6 тис. грн», – сказав Сергій Злидень.

На погляд експерта, приватний сектор не є затребуваним у самій столиці України, коли вартість квадратного метра в околицях Києва може відлякати багатьох охочих.

«Це питання необхідно розділити на дві частини. Окремо треба говорити про приватному секторі безпосередньо у великому місті, скажімо, в Києві, а окремо — про домівках у 30-кілометровій зоні, адже це зовсім різні речі. Приватний сектор у Києві сьогодні є абсолютно непотрібним. Цей сегмент дуже малодинамичен, малоліквідний, продажу в цій сфері на сьогоднішній день відбувається дуже і дуже мало.

Інша справа — 30-кілометрова зона від міста. Наприклад, земля під Києвом є дуже дорогий, тому і ціни на приватні будинки тут досить-таки високі, що в свою чергу відлякує покупців середнього сегмента достатку, яким за ці ж гроші простіше купити добротну квартиру в хорошому районі», – заявив співрозмовник.

Говорячи про стан нежитлового фонду, Сергій Злидень зазначив, що в Києві порожні багато офісні центри.

«Зараз, у посткризовий час, ми бачимо, що досить велика кількість площ саме під офісні (але не торговельні приміщення простоюють.

Великих компаній, які сьогодні займають великі площі, дуже мало, а у дрібних компаній практично немає потреби у дорогих офісних приміщеннях. У той же час, у сфері торговельної нерухомості також дуже багато площ сьогодні пустують. Якщо велика компанія будує собі гіпермаркет, то більш дрібна компанія просто не витримує конкуренції, рівень маленьких гастрономчиков став менше, а відповідно і звільнилися площі такого рівня. Площі від 60 до 200 кв. метрів сьогодні малозатребувані» – вважає експерт.

Роблячи прогноз на майбутнє, Сергій Злидень припустив, що ціни на житловому ринку залишаться стабільними.

«Після нового року ми очікуємо невеликий спад на зимовий період відпусток і відродження ділової активності як завжди десь з лютого. У той же час, вважаю, що в 2014 році також не буде особливих змін в тенденціях ринку, ні підписання асоціації з ЄС, ні майбутні вибори 2015 року ніяк на ринкові процеси, на мій погляд, не вплинуть».

Як вважають експерти, здешевити вартість квадратного метра житла в Україні можливо за допомогою безкоштовного виділення державою земельних ділянок з проведеними комунікаціями. Таку думку висловив віце-президент Конфедерації будівельників України Іван Салій.

Салій зазначив, що зараз в Україні існує кілька механізмів певного здешевлення вартості квадратного метра житла.

«Перше: потрібно визначити, що земельна ділянка владою надається з проведеннымм комунікаціями, як це передбачено законами, і безкоштовно. Друге: масове будівництво здешевлює житло. А у нас немає програми такого, і ні його самого, а без цього здешевити вартість практично неможливо», — сказав Салій.

Крім цього, за словами Салія, будівельники повинні домовитися між собою, щоб рентабельність була не вище 30%. Також позитивним стимулом може стати імпортозаміщення будівельних матеріалів.

«І таким чином будуть можливості для здешевлення», — зазначив Салій.

Як повідомляв раніше Inpress.ua Україна потрапила в першу десятку рейтингу країн з швидким зростанням цін на житло. Про це свідчать дані звіту Global House Price Index за другий квартал 2013 року компанії Knight Frank.

Проте надія на доступне житло для українців все ж є. Цієї осені в країні може бути нарешті запущена анонсована в минулому році держпрограма оренди житла з правом його наступного викупу. За даними відповідальних органів влади, вона вже погоджено з усіма міністерствами і чекає схвалення уряду.

Нагадаємо, на сьогоднішній день в Україні широко працюють дві державні житлові програми, за допомогою яких понад 33 тис. молодих сімей отримали житло, також в експлуатацію було введено 650 будинків. Крім того, обороти набирає програма пільгового трипроцентного іпотечного кредитування, яка допоможе українцям реалізувати мрію про власне житло.

Слід зазначити, що в різних регіонах виконання державних програм відбувається з різною часткою успішності. В деяких регіонах за окремими програмами не видано жодного кредиту.

В цілому, вплив державних програм на рівень забезпеченості житлом поки невелика. Всього за держпрограмами доступного житла в Україні з 2010 року квартири отримали понад 7 тис. сімей, з них 2,3 тис. — тільки з початку 2013 року.

Згідно з інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, за Державною програмою забезпечення молоді житлом за рахунок усіх джерел фінансування з початку року поставлено 236 пільгових кредитів. Як зазначили у відомстві, загальна сума таких кредитів становить 80,264 млн гривень.

Зазначимо, що президент України Віктор Янукович підкреслив, що молодим необхідна підтримка держави й пообіцяв допомогти з житлом.

Для того, щоб хоч якось розвантажити чергу потребують житло, а заодно і оживити ринок нерухомості, який завмер через погіршення умов іпотеки, держава впроваджує свою спецпрограми. Ті, хто стоїть у черзі, зможуть обзавестися власним житлом без початкового внеску і під символічні відсотки — 3% в рік.