Привабливе море. Росіяни і українці все ще знаходять кошти на купівлю житла в Криму

У деяких містах східного і західного узбережжя АРК активна торгівля вторинною нерухомістю розпочалася ще з середини літа. А в найбільш популярною Великій Ялті чекають пожвавлення в даному сегменті ринку лише після закінчення оксамитового сезону, протягом якого більшість квартир здаються в оренду відпочивальникам. Однак попит буде не настільки великим, щоб спровокувати зростання цін — вони залишаться на нинішньому рівні або ж впадуть до зими на 5-10%.

Південь — для найбагатших

За інформацією ріелторів Південного берега Криму, до складу якого входять всі міста і селища від Алушти до Фороса, в базах даних місцевих агентств нерухомості є близько 1 тис. квартир, виставлених на продаж, це приблизно одна шоста всього пропозиції по приморських населених пунктах автономії. Найбільш активні покупці в Ялті, де укладаються від 15 до 50 договорів купівлі-продажу в місяць (показник по всьому ПБК — 20-100 угод). За словами директора агентства «Нерухомість Ялти» Олександра Болховитова, середня ціна вторинного ялтинського житла на першій лінії від моря становить $2,5–3 тис. за квадрат, на другий і третій — від $1,5 до 1,7 тис., а на віддалених околицях міста можна підшукати варіанти і по $1 тис. за кв. м. Будинку з хорошими видовими характеристиками, побудовані протягом останніх 20 років, як правило, оцінюються власниками на 20-25% дорожче. Однак зацікавленим покупцям з грошима вдається стільки ж збити в ході торгу. «В Ялті восени основний попит спрямований на невеликі квартири у хорошому стані, розташовані в тихих районах біля центру. Ціни на однокімнатні квартири там стартують з $80 тис., однак знайти що-небудь пристойне дешевше $100 тис. непросто. Серед покупців багато білорусів, пітерців, мешканців Донецька і Дніпропетровська. Самі ялтинці також набувають вторинну нерухомість для подальшої здачі в оренду, але в цьому сезоні місцевих жителів більше цікавлять елінги», — розповідає співробітник АН «ПБК» Надія Іванова. За межами міста популярністю користується житло біля санаторіїв («Дніпро», «Марат» та ін), в околицях яких за однокімнатну квартиру просять близько $50-60 тис.
Безпосередньо в селищах Великої Ялти (Гурзуфі, Алупці, Кореїзі, Сімеїзі) квадрат коштує $1,1–1,7 тис. в залежності від близькості до моря і наявності об’єктів інфраструктури. А в найбільш дешевих Гаспрі та Будмістечку ціни стартують з $800 за кв. м. Єдине місце, де квартиру можна продати дорожче, ніж в Ялті, це Форос, забудований переважно типовими панельними будинками, квадрат в яких господарі оцінюють в $3,5 тис. Експерти пояснюють таку дорожнечу компактністю селища та обмеженою кількістю пропозицій.
В Алушті, як розповіла «ДС» директор місцевого АН «Жанна» Жанна Войтенко, нинішньої осені особливим попитом користуються недорогі одно – і двокімнатні квартири вартістю до $60 тис. Як і в Ялті, на піку популярності тихий центр, розташований ближче до моря (Снежково, Партизанський, Сімферопольське, Горбачова, центральна частина вулиці Леніна). Найбільш активні покупці вторинної нерухомості Алушти — мешканці українських мегаполісів і самі кримчани.

Доступний схід

В розташованої на східному узбережжі Криму Феодосії, за твердженням місцевих ріелторів, сезон купівлі-продажу вторинної нерухомості в цьому році не припинявся протягом літа. Пік покупок припадає на липень і серпень, причому 90% угод здійснювалося жителями Росії, здобували у цьому місті переважно недороге одно – і двокімнатне житло за ціною до $45 тис. Нечисленні вітчизняні клієнти агентств були куди щедріше. Вони претендували на великогабаритні квартири площею 140-150 кв. м у вже зданих новобудовах по $100-150 тис. За словами директора місцевого АН «Партнер» Наталії Жеребцова, найбільшим попитом традиційно користується нерухомість, розташована в прибережній частині Феодосії (вул. Чкалова, Профспілкова, пер. Колгоспний). І хоча активність на місцевому вторинному ринку житла на третину вище минулорічної, кількість угод залишається невеликою — близько десяти в місяць.
Приблизно стільки ж актів купівлі-продажу полягає і в Судаку, але ціни там нижче. Квадрат житла коштує в середньому $1 тис., а безпосередньо біля берега — $1,5 тис. За словами директора місцевого АН «С. Б. Н» Костянтина Холодкова, пік попиту в цьому сезоні, як і в Феодосії, припав на квартири в центрі міста (околиці вул. Леніна, Жовтневої, Бірюзової), однак основними покупцями були не росіяни, а українці (мешканці Києва, Донецька, Дніпропетровська та інших міст-мільйонників). Вони хотіли придбати переважно одно – або двокімнатні квартири за $45-50 тис. і $60-80 тис. відповідно. «Порівняно з минулим роком ціни в Судаку практично не змінилися, хіба що на 5-10% подешевшали неякісні хрущовки і старий фонд», — говорить експерт.

Моряки рятують захід

На заході півострова, у Севастополі, пік торгівлі б/у квартирами теж припав на липень–серпень, хоча угоди укладаються і зараз. Директор АН «Мультидом» Наталія Массальская говорить, що рух на ринку забезпечують моряки, які купують «одинички» за $30-40 тис. і «двушки» по $40-50 тис. переважно в Гагарінському районі. «За підсумками серпня 35% покупців севастопольської вторинки — це росіяни, 15% — жителі України, 10% — кримчани, 5% — севастопольці і ще 5% — представники далекого зарубіжжя», — уточнила пані Массальская. За словами експерта, попитом користується також північна частина міста (Учкуївка, Кача, Любимівка), відрізана від центру водяною гладдю. Там є більш дешеві варіанти нерухомості: від $25 тис. за однокімнатну квартиру і від $35 тис. за двокімнатну. Торг при угодах становить 5-10%.
В Євпаторії сезон купівлі-продажу вторинної нерухомості також не припинявся протягом усього літа. За словами фахівця тамтешнього АН «Золотий ключик» Алли Чайкіної, росіяни в цьому році активно скуповують потребує реконструкції старий фонд за ціною $400-500 за квадрат і цілком пристойні квартири самих різних габаритів по $700-900 за кв. м.
За прогнозами кримських ріелторів, з середини осені, коли місцеві жителі почнуть витрачати зароблені за сезон гроші, а приїжджі — купувати що придивилася за час відпочинку нерухомість, пропозиція збільшиться на 50%. У продаж традиційно будуть масово викидатися квартири, що здавалися влітку в оренду. Що ж стосується цін, то тут експерти вкрай песимістичні: вони залишаться на нинішньому рівні, а напередодні зими можуть знизитися на 5-10%.