Прийнятні умови іпотечного кредитування в 2012 році банки зможуть запропонувати лише в рамках спільних програм з ДІУ – експерти

Зниження ставок та активізації іпотечного кредитування в 2012 році не сприятимуть ні ситуація в економіці України, ні в світі – вважають експерти. У поточному році українці зможуть розраховувати на відносно доступну іпотеку лише за спільними програмами комерційних банків з Державною іпотечною установою.

За словами експертів, ставки за кредитами на купівлю житла далі рости вже не будуть, але і їх зниження поки чекати не доводиться. «Тенденція зростання ставок зупинена і, швидше за все, подальше збільшення ставок можна буде розцінювати як відмову від реального кредитної пропозиції. Вже зараз фінансування іпотеки викликає інтерес тільки на короткі терміни і стає доступним тільки для клієнтів з досить високими офіційними доходами, – пояснює Андрій Кашперук, начальник департаменту роздрібних продажів Укрсиббанку, – Очікується, що ставки за іпотечними кредитами почнуть знижуватися не раніше 3-го кварталу 2012 року». «Прогнозувати терміни зниження процентних ставок складно, бо багато в чому це залежить як від економічної ситуації в Україні, так і від ситуації у світовій економіці. Для вітчизняних банків зовнішні ринки позик закриті, банки використовують внутрішній ресурс, а він все ще дорогою, і це не дозволяє «здешевити» іпотечний кредит», – продовжує Ірина Жук, начальник управління споживчого кредитування департаменту роздрібного бізнесу Укрінбанку.

Втім, не всі банківські фахівці згодні з тим, що ставки за іпотечними кредитами не будуть знижуватися в найближчій перспективі. «До кінця першого кварталу можна очікувати незначне зниження середньої ефективної ставки по іпотечних кредитах на 0,5-0,7 процентних пункту», – прогнозує Олександр Борщевич, начальник управління іпотечного кредитування ВТБ Банку.

При цьому банки не зможуть значно наростити в 2012 році кількість виданих іпотечних кредитів. Єдиним джерелом «довгих» і відносно дешевих ресурсів у 2012 році буде Державна іпотечна установа. «2012 рік можна назвати роком іпотеки. Банки не будуть активно просувати іпотечні програми з-за високих ризиків в даному сегменті кредитування в сформованій економічній ситуації. Тенденція кінця 2011 року буде посилюватися – банки все більше відкривають спільні програми з ДІУ, які з точки зору цінових умов, строків та авансів на даний момент є найбільш прийнятними для позичальників», – вважає Наталія Кравець, директор департаменту розвитку продуктів банку «Фінанси та Кредит». «Приводів для оптимізму з приводу зниження процентних ставок немає. Банки залучають дорогі ресурси на короткі терміни. Єдиним джерелом отримання дешевого довгого ресурсу для банків зараз є співпраця з ДІУ. Що стосується банківських програм, то іпотечне кредитування буде швидше ситуативним, ніж системним. На невеликі суми і короткі терміни», – погоджується Маргарита Ладиженська, заступник голови правління Індустріалбанку.

Нагадаємо, на середину лютого-2012 банками-партнерами Державної іпотечної установи є 111 установ. Іпотечний кредит за програмою ДІУ можна оформити на термін до 30 років за ставкою, що не перевищує 15% річних, початковий внесок позичальника повинен складати не менше 25% від вартості житла.