Проза життя, або Як розділити іпотечний борг при розірванні шлюбу

У цій статті ми розповімо про те які є способи розділити іпотечний борг між колишнім подружжям.

На жаль, далеко не у всіх сімейне життя складається ідеально. У підсумку, кожен зустрічає розлучення по-різному: хтось радіє, хтось страждає, а хтось не знає, що робити з колись спільним іпотечним кредитом. Про те, як можна впоратися з цією іпотечної проблемою, розповідає Олег Сухов, адвокат «Першого Столичного Юридичного Центру».

Перший спосіб — пропорційно часткам

Громадяни, які оформили іпотеку і розірвав шлюб, так само як і під час перебування в шлюбі, залишаються созаемщиками і зобов’язані нести перед банком солідарну відповідальність за своїми кредитними зобов’язаннями, або пропорційно отриманим від нерухомого майна часткам. «Як показує практика, наявність солідарної відповідальності за іпотечним договором, дуже часто буває незручним для однієї із сторін за кредитним договором, — коментує адвокат Олег Сухов. — Наприклад, один з подружжя може мати добре оплачувану роботу, яка дозволила б йому розплатитися за кредитом раніше обумовленого терміну, а інший з подружжя може бути непрацюючим, або отримувати невисоку зарплату і, відповідно, не мають можливості оплатити борги зовсім. Для вирішення питання розділу зобов’язань за кредитом колишнім подружжю необхідно, або самим прийти до якоїсь угоди, або розділ буде здійснюватися в судовому порядку. За загальними правилами борги діляться пропорційно присуджених часткам у спільному майні».

Другий спосіб — взяти на себе борг

Інший спосіб вирішення розглянутих відносин зводиться до наступного. Один із подружжя за відмову іншого виконувати зобов’язання з погашення кредиту, має право взяти всі зобов’язання по іпотеці на себе. Після погашення кредиту відмовився дружину виплачується компенсація, яка дорівнює половині вартості виплаченого раніше боргу, а квартира залишається у власності погасившего кредит особи. При цьому необхідно врахувати, що в наведеному прикладі йдеться про добровільну угоду колишніх подружжя, якщо один з подружжя з власної ініціативи погасить борг за іншу сторону, то він буде мати лише право вимагати відшкодування в свою користь сплаченої суми грошей з другого чоловіка, але право вимоги збільшення частки квартири у погасившего кредит дружина не виникне.

Дії з переведення загальних зобов’язань подружжя по позиці на одного з подружжя повинні здійснюватися за згодою всіх сторін даних відносин, в тому числі і кредитної організації (банку). При досягненні згоди про переведення загального зобов’язання подружжя на одного з них, вносяться відповідні зміни в кредитний договір. До кредитного договору підписуються додаткові угоди, заставна оформлюється нова, колишня анулюється.

Третій спосіб — продати квартиру і повернути кредит банку

Якщо подружжя, розриваючи шлюб і здійснюючи поділ майна, не мають бажання бути сторонами за договором застави, то ними може бути прийнято інше найбільш вірне рішення — продаж майна і повернення кредиту банку. Продаж житлового приміщення, яке було заставою по іпотеці, повинна здійснюватися за згодою сторін і під контролем банку. В основному це відбувається через ріелторів — партнерів банку, де розрахунок по іпотеці відбувається через комірку у тому ж банку. Що залишилася після погашення зобов’язань суму подружжя ділять між собою.

Якщо колишнє подружжя порушують строки внесення іпотечних платежів

Згідно закону «Про іпотеку (заставі нерухомості)», банк має право звернути стягнення на майно, закладене за договором про іпотеку, для задоволення за рахунок цього майна вимог, викликаних невиконанням або неналежним виконанням забезпеченого іпотекою зобов’язання, зокрема несплатою або несвоєчасною сплатою суми боргу повністю або в частині.

За словами адвоката Олега Сухова, якщо договором про іпотеку не передбачено інше, звернення стягнення на майно, закладене для забезпечення зобов’язання, виконуваного періодичними платежами, допускається при систематичному порушенні строків їх внесення, тобто при порушенні строків внесення платежів більше трьох разів протягом 12 місяців, навіть якщо кожна прострочення незначна. Стягнення на майно, закладене за договором іпотеки, здійснюється за рішенням суду. Після винесення судом рішення і видачі виконавчого листа, Банк отримує право власності на заставлене майно боржників — колишніх подружжя і має право їх виселити, після чого квартира Банком продається. Звернення стягнення на іпотечне майно — найменш вигідний для колишніх подружжя спосіб вирішення проблеми розділу зобов’язань за кредитом, оскільки наявність штрафних санкцій і пені призведе до втрати майна без відшкодування сплачених відсотків за кредитом та сплати самого майна, яка вже була здійснена під час шлюбу в певній частині.

У підсумку

«Підводячи підсумок всьому вищевикладеному, хочу ще раз звернути увагу на те, що подружжю при розділі майна вигідніше самостійно визначитися, яким чином і кому оплачувати кредит і претендувати на отримання іпотечної квартири у власність, в крайньому випадку, квартиру необхідно продавати за участю банку. І ні за яких обставин не рекомендується припиняти погашення відсотків по кредиту і не виконувати іпотечний договір, оскільки це призведе до втрати купленої квартири і втрату права на повернення вже сплачених за неї грошових коштів», — вважає адвокат Олег Сухов.