Протягом року оренда в Києві може подорожчати на 10-15%

Минулий, 2012-й, рік сміливо можна позначити як еру орендодавця — ставки впевнено зростали. В містах-учасниках чемпіонату Євро-2012 приїжджі футбольні фанати стали причиною подорожчання оренди житла.

“Я сім років поспіль знімав за 2,5 тис. грн. однокімнатну квартиру на Харківському, а у травні 2012 року мені довелося звідти з’їхати. Господиня мріяла заробити на футбольних фанатах і готувалася здавати свою нерухомість подобово. Альтернативну квартиру мені вдалося знайти за 3,5 тис. грн.”, — розповідає адміністратор столичного медіа-холдингу Микола Клименко. За його словами, до осені оренда житла в сусідніх будинках знизилася до 3,2 тис. грн., але переїжджати р-н Клименко не зважився — дорого, адже доведеться віддати хазяїну передоплату за два місяці, та ще й агентству комісію заплатити.

Втім, “не чемпіонатом єдиним” — основною причиною зростання орендних ставок у великих містах стало значне підвищення попиту на знімні метри. Економічна стагнація, відсутність робочих місць у невеликих містах і райцентрах стимулює приплив “заробітчан” в міста-мільйонники.

Гастарбайтери піднімають ставки

За даними компанії SV Development, у Києві в 2012 році середня ставка оренди квартир істотно зросла у Святошинському (+29%), Подільському (+28%) та Деснянському (+27%) районах. Також дорожчала оренда в Голосіївському (+19%) та Печерському (+21%) районах. “Вперше за останні чотири роки в 2012 році в столиці знову почали активно з’їжджатися “заробітчани”. Вони збільшили попит на дешеве житло, і воно почало дорожчати”, — пояснює ріелтор столичного агентства нерухомості “Квартал” Олена Воронцова.

За словами Воронцової, сьогодні практично неможливо орендувати однокімнатну квартиру навіть на околиці Києва дешевше, ніж за 2,5 тис. грн. Це буде старенька гостинка або хрущовка, без ремонту і з пошарпаній меблями. У той же час “одинички” в столичних спальних районах, де вже є метро, обійдуться орендаря в місяць в 3-3,5 тис. грн.

А за однокімнатну квартиру в історичному центрі міста доводиться платити 4-7 тис. грн. в місяць. “Якщо пристойну однокімнатну квартиру в новому будинку на Троєщині можна зняти за 2,8 тис. грн., на правому березі за такі гроші не знімеш навіть убогу хрущовку”, — констатує Сергій Костецький. Найбільш ліквідні сьогодні в Києві — квартири дешевше 4,5 тис. грн./міс. “Середня ціна двокімнатних квартир в Києві складає 5,4 тис. грн., трикімнатних — 6,5 тис. грн.”, — уточнює Сергій Костецький.

При цьому вибір квартир в столиці у орендаря багатющий. Сьогодні в Києві запропоновані в оренду понад 30 тис. квартир, у той час як щомісячно здається новим мешканцям в оренду тільки одна тисяча. Торгуватися з орендодавцями можна і потрібно, хоча у випадку з однокімнатними квартирами ніякого торгу, швидше за все, не буде. “Якщо ціна квартири вище 3,5-4 тис. грн., тоді під час торгу цілком можна збити ціну на 5-10%. Якщо ставка оренди менше 3 тис. грн., розраховувати на знижку вже не доводиться”, — розповідає співробітник ріелторської компанії “Арманти” Максим Шульга.

У 2013 році ставки оренди в Києві продовжать своє зростання. Причина — девальваційні очікування і збільшення попиту. Протягом року оренда в столиці може зрости на 10-15%.

Провінційні ставкі

Орендні ставки житла в 2012 році зросли і в Харкові. “У серпні-вересні ціни на наші квартири традиційно піднялися на 200-300 грн. зважаючи на збільшення попиту на житло серед нових студентів, які приїхали навчатися в наше місто. Після підвищення ціни стабілізувалися і утримуються на новому рівні”, — розповідає ріелтор “Харківського агентства нерухомості” Любов Ведута. За її словами, мінімум, за який зараз можна зняти однокімнатну квартиру на околиці Харкова, становить 1,2 тис. грн. в місяць.

Середня ціна пристойної “одинички” недалеко від метро — 2-2,5 тис. грн. А ось ціна однокімнатної квартири в самому серці Харкова — на вул. Сумській — може досягати 5,5 тис. грн. “Найбільш затребуваними у нас є саме однокімнатні квартири, тому різниця в ціні між ними і двох – і трикімнатними невелика. Наприклад, пристойну “двушку” в Харкові зараз цілком можна знайти за 2,5-2,7 тис. грн. в місяць, а трикімнатну — за 3 тис. грн. в місяць”, — констатує Любов Ведута. Найкраще погоджуються на торг харківські орендодавці взимку, коли кількість охочих зняти житло в довгострокову оренду знижується до мінімуму.

При підписанні договору власники житла легко поступаються 5-10% запитуваної спочатку суми. Хоча лідерами за рівнем щедрості сьогодні все ж вважаються одесити: в процесі торгу ставку дорогих квартир можна “збити” майже на 40%. “Квартири, де ставка оренди вище 6-8 тис. грн., у 2012 році можна було зняти на 40% дешевше. Відбувається це із-за зменшення кількості орендарів, здатних знімати такі квартири”, — розповідає менеджер по оренді житлової одеського агентства “Партнер Эстейд” Ольга Бойко. За однокімнатні квартири бізнес-класу в Одесі їх власники хочуть щомісяця отримувати в середньому 3,2–3,5 тис. грн. Оренда ж самої скромної “одинички” в місті біля моря обійдеться мінімум в 2 тис. грн. Двокімнатні квартири в Одесі зараз можна зняти за 3-3,5 тис. грн. А трикімнатні вважаються абсолютно неліквідними і здаються за ціною “двійок”.

Схожа ситуація і у Львові. Мінімальна ставка для двох– і трикімнатних квартир — 2 тис. грн. Правда, це правило не відноситься до житла, яке розташоване в історичній частині міста. “Ставки оренди однокімнатних квартир у Львові стартують від 1,5 тис. грн. в місяць за саму скромну квартиру на околиці міста і сягають 5 тис. грн. за житло в історичному центрі з дизайнерським ремонтом і новими меблями”, — розповідає львівський ріелтор Євген Міщанчук. Двокімнатні квартири у центрі Львова можна знайти за 3-3,5 тис. грн., а трикімнатні — за 4-5 тис. грн. Причин для підвищення орендної плати на львівське житло зараз немає — на відміну від столичного буму приїжджих, у Львові такої активності не спостерігається, адже тамтешні “заробітчани” воліють на заробітки їхати до Польщі, Угорщини чи Чехії, а не у Львів.

Промислові центри — Донецьк і Дніпропетровськ — переживають поступове зростання орендних ставок, однак набагато меншими темпами, ніж Київ. Протягом 2013 року вартість оренди в містах-мільйонниках зросте на 3-7%, а в Одесі через надлишок пропозиції елітного житла ставки можуть впасти на 6-12%.