В Україні цього тижня визначили список недобудованих висоток, які задіють у програмі “Доступне житло”. Таких будинків майже сто – у всіх регіонах країни.
Квартири там можна буде купити за сімдесят відсотків їх вартості – інші тридцять – дає держава. Таким чином – це і допомога будівельному ринку для виходу з кризи і забезпечення українців житлом. У чому привабливість, а в чому – ризик цієї програми, з’ясовував Максим Урлапов.
Відвикнути від старого будинку – дітям буде не важко – впевнені їх батьки. Ця сім’я – раніше тулилася в маленькій квартирці. Тепер – переїжджають ось в цю нову багатоповерхівку в місті Бучі під Києвом. Тут у них три великі кімнати. Загальна площа житла – майже сто квадратних метрів.
– Мі булі якісь там тисячні на квартирному обліку – нам ніколи це не світило нічого – а тепер завдяки цій програмі ми в змозі виділити дітям по кімнаті.
Петро і Алла – учасники програми “Доступне житло”. Тридцять відсотків вартості квартири – їм безоплатно дала держава. Решта сімдесят знайшли самі – це понад триста тисяч гривень. Віддали свої заощадження, продали стару квартиру, частину грошей позичили у родичів. Всю суму – за умовами програми – заплатили ще коли будинок тільки будувався. Це було в кінці минулого року – з того часу живуть на знімній квартирі.
Ключі від нового житла – сім’я отримала цього літа. Тут голі стіни – ремонт затягнеться на кілька місяців. Вся робота – на плечах Петра.
– Я, на жаль, йому допомогти не можу, тому що я не вмію – зате все, що стосувалося оформлення квартири – лежало на мені.
Скористатися програмою “Доступне житло” – може лише людина, чиї доходи не перевищують чотири середні зарплати в тому регіоні, де він живе. Крім того, необхідно стояти на квартирній черзі. А це можливо, якщо житлова площа – не більше семи з половиною квадратних метри на одного члена сім’ї. І прописаних там потрібно бути досить тривалий час. У Києві, наприклад, не менше п’яти років.
Киянин Дмитро Антонюк – цим вимогам відповідає. Він вирішив стати учасником програми.
Дмитро Антонюк – житель Києва:
Сімдесят відсотків – це зрозуміло реальніше, ніж сто вже. Можливо, не всі сімдесят я зможу знайти відразу, можливо, доведеться додатково взяти кредит у комерційному банку, щоб внести цю суму, але принаймні – це вже рух до квартирі.
Щоб стати учасником програми, потрібно звернутися в регіональне управління Фонду молодіжного будівництва. Вже із завтрашнього дня там очікуються черги. Адже на цьому тижні – істотно розширили список недобудов, задіяних у програмі. Тепер їх майже сто – у всіх областях України. Всі будівельні фірми – пройшли конкурс, які проводила спеціальна комісія. Ігор Кравченко – представник однієї з таких фірм. Каже – тепер вдасться продати більше квартир – і за рахунок цього добудувати будинок швидше.
– Ось він перед нами – попаде під державну підтримку, і ми з задоволенням будемо приймати народ.
Але кількість квартир, які вдасться здати за програмою в цьому році – невелика – це визнають в Міністерстві регіонального будівництва. Адже при запланованих півтора мільярди – з держбюджету виділено лише сто мільйонів гривень.
Олександр Непомнящий – директор департаменту житлового будівництва Мінрегіонбуду:
В цьому місяці і В наступному ми сподіваємося отримати всі сто мільйонів і далі будемо виходити з пропозиціями до уряду про те, щоб збільшувати фінансування цієї програми.
Але не так важлива сума, виділена під цю програму, як гарантія, що гроші не розкрадуть – про це говорять в Асоціації захисту ошуканих інвесторів житла. Їх турбує те, що будфірми відбиралися без тендерів.
Олексій Гончарук – голова Асоціації захисту ошуканих інвесторів житла:
Тому що раннє гроші вже виділялися, і величезна кількість людей – близько семисот сімей не отримали ці квартири по державним програмам. Об’єкти і учасники цієї програми визначалися без тендерів – призначили свого забудовника, своєму забудовнику віддали грошей багато – потім забудовник зник.
Ось тут вже рік, як повинна стояти багатоповерхівка. Квартири в ній купили сім’ї, які брали участь у державній програмі Фонду молодіжного будівництва.
– А маємо лише котлован вартістю в десять мільйонів гривень. Хоча цю ямку тяжко назвати котлованом.
Віктор Микушин – вклав у будівництво тридцять тисяч гривень. Решту суми тоді надала держава – як кредит, які тепер потрібно повернути до копійки. Але будинок швидше за все так і не буде побудований, – каже Віктор – гроші на його зведення зникли. По всій Україні таких об’єктів – тридцять п’ять.
Віктор Микушин – потерпілий інвестор на будівництво:
Дивна така ситуація, що держава виділяє знову ж таки бюджетні кошти – хоч і по іншим програмам. Потрібно спочатку вирішити ті проблеми, які вже є – хоча б частково, у звязку з тим, що вже визнано сімї постраждалими.
Але у Фонді молодіжного будівництва кажуть – гроші на ці об’єкти виділялися ще при попередньому керівництві. В ситуації розбирається прокуратура, порушено кримінальні справи. Програма ж “Доступне житло” – до цього відношення не має. Всіх забудовників, які беруть у ній участь – ретельно перевірили – їх репутацію, відсутність боргів, дозвільні документи. Недобудови включали в список – лише якщо вони вже зведені хоча б наполовину. Крім того – гроші забудовникам будуть виділяти дозовано.
Євген Ісаєв – перший заступник голови правління Фонду сприяння молодіжному будівництв України:
Побудував він, збільшилася стройготовность – на цю різницю дали грошей знову підвищилася стройготовность – далі грошей ще і так до кінця будівництва.
Купуючи квартиру за програмою “Доступне житло” – людина обов’язково отримує страховку, кажуть у Фонді. Одному українцю – вона вже знадобилася. Стройфирма, яка зводила ось цей недобуд в Борисполі – збанкрутувала. У фонді обіцяють – страхова незабаром відшкодує гроші учаснику держпрограми – і він вибере собі інший будинок у цьому ж місті.
Програма “Доступне житло” буде діяти ще шість років. З її допомогою чиновники сподіваються вирішити відразу два завдання – розморозити проблемні будівництва і забезпечити українців житлом. Квартири повинні отримати кілька сотень тисяч чоловік. Але це за умови, що з держбюджету на програму будуть виділені всі заплановані для цього гроші.