Прогнози цін на нерухомість в обласних центрах

Прогнози цін на нерухомість у найбільших містах України, таких як Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ і в цілому збігаються із загальною динамікою розвитку ринку нерухомості України, хоча і мають ряд своїх особливостей.

Якщо ми говоримо про вартість нерухомості, то маємо на увазі земельні ділянки, приватні домоволодіння, квартири, офісні приміщення і т. д. Коли заходить мова про нерухомості у великому місті, то в основному розглядають квартири в багатоповерхових будинках.

В даний час можна констатувати той факт, що для кожної категорії квартир склалися певні ціни на нерухомість в Києві, Донецьку, Харкові, Дніпропетровську. Якщо зателефонувати в агентство з нерухомості і назвати основні параметри вашого житла, то співробітник, навіть не виїжджаючи для огляду об’єкта, назве Вам приблизну вартість. Це пояснюється тим, що основна маса багатоквартирних будинків у великих містах України побудована за типовими проектами, і для оцінки квартири достатньо визначити до якої категорії вона належить і зробити поправки на район, поверх, технічний стан.

Ціни на квартири визначаються таким же способом, як і ціни на будь-які інші товари. Продавець хоче отримати якомога більше, покупець, розглядаючи безліч варіантів, шукає, де дешевше. Тому складно продати квартиру дорожче рівня сформованих статистичних цін на даний тип житла.

Особливість ринку нерухомості у великих містах України полягає в тому, що там є в наявності, як первинний ринок, так і вторинний. Вони існують, як би окремо, з одного боку, вже давно обжиті квартири, з іншого боку – новобудови. Але вартість квартир на первинному ринку безпосередньо впливає на ціни вторинного ринку і навпаки.

Будівельні компанії розробляють свої стратегії на основі прогнозів вартості нерухомості у Києві, Донецьку, Харкові, Дніпропетровську та ін. Оскільки їх основна комерційна завдання – це отримання прибутку, а для цього всі квартири в новозбудованих багатоповерхових будинках повинні бути продані. З цієї причини ціни в новобудовах найшвидше реагують на ті зміни, які відбуваються на ринку нерухомості, а саме на стан балансу попиту і пропозиції. Коли попит падає, то вторинний ринок може взагалі припинити продажі, оскільки для власників житла це не критично. В крайньому випадку, вони можуть здати квартиру в оренду і перечекати якийсь час. Квартири в новобудовах мають бути продані обов’язково і якомога швидше, тому що більшість будівельних компаній працюють на кредитах і фактор часу для них дуже важливий.

Тому динаміку ринку та прогнози цін на нерухомість в Києві, Донецьку, Харкові, Дніпропетровську найлегше відстежувати цінової політики будівельних компаній. Вони першими піднімають або опускають вартісні параметри. Такою ж інформацією володіють і працівники великих агентств нерухомості, які фіксують збільшення або зменшення кількості угод.

Якщо судити за загальним станом ринку нерухомості, ціни на квартири будуть продовжувати своє повільне падіння, що і відбувається в даний час. Така тенденція буде спостерігатися до того моменту, коли не відбудеться черговий обвал гривні. У разі різкого зниження курсу національної валюти ціни на квартири впадуть в такій же пропорції.

Між тим, прогноз вартості комерційної нерухомості у Києві, Донецьку, Харкові, Дніпропетровську буде негативним. Це стосується як продажу так і оренди.

Якщо раніше зняти офіс в центрі міста було великою проблемою і ціни були захмарні, то в даний час нерідко можна побачити рекламні плакати на вікнах центральних офісів, пропозиції оренди. Причому такі плакати висять багато днів і тижнів, про що раніше не можна було й подумати, бо після 2001 року недолік офісних приміщень був просто катастрофічним. Будувати комерційну нерухомість та офісні центри було досить прибутковою справою. В даний час ці процеси призупинилися.