Прогноз розвитку ринку торговельної нерухомості

Що очікувати від ринку торговельної нерухомості у разі повторного кризи і в майбутньому в цілому?

Директор департаменту торговельної нерухомості Colliers International Ukraine Ігор Заболотский розповів, чого очікувати від ринку торговельної нерухомості в майбутньому і які зміни відбудуться у випадку другої хвилі кризи.

Ігор, чого можна очікувати від ринку торговельної нерухомості в Україні напередодні нової хвилі кризи 2013 року?

– На сьогоднішній день поки є тільки очікування кризи у 2013 році. За результатом попереднього кризи ми зрозуміли, що першою постраждала саме торгова нерухомість. Але варто зазначити, що першою вона ж і відновилася. Підйом галузі почався вже через півроку. Наша думка така, що якщо криза знову і настане, то, безумовно, певне замішання на ринку почнеться, але не такий глобальний, як у 2008 році. І цілком можливо, що воно триватиме 3-6 місяців, і після цього ми знову побачимо тенденції до зростання ринку.

Яким може бути це падіння?

– Це складно визначити, тому що торговельна нерухомість безпосередньо пов’язана з споживчим настроєм. І багато в чому «падіння» ринку буде залежати навіть не від того, будуть у людей гроші чи ні, а від їх настрою. Якщо вони не почнуть панікувати, а просто стануть витрачати менше грошей, то значного спаду не буде. У цьому випадку можна говорити про те, що ринок впаде на 5%.

Впливають тенденції європейського ринку на український рітейл?

– Я б не сказав, що вони значно впливають. Нам європейський ринок цікавий тим більше, що ми очікуємо виходу нових торгових операторів, які активно розвиваються в Європі. А насиченість європейських ринків позитивно позначається на Україні, тому що міжнародні компанії завжди зацікавлені в нових ринках і споживачах.

Що буде з ринком торгової нерухомості до кінця 2012 року?

– Значних коливань не буде. З чотирьох заявлених торгових центрів в Києві, я вважаю, відкриється два.

Які саме?

– У п’ятницю, 24 серпня, на Троєщині відкриється ТЦ «РАЙОN», і Ocean Plaza — восени цього року.

Чим новий ТЦ «РАЙОN» буде відрізнятися від інших?

– Успіху проекту ТЦ «РАЙON» сприяв комплекс факторів: відмінне розташування на стратегічно важливому перехресті головних доріг (вул. Бальзака, Градинской і Лаврухіна), якісна концепція і професіоналізм девелопера, який реалізував чотири успішних ТРЦ в інших містах України, а також дотримання заявлених термінів будівництва і відкриття. На додаток, ТЦ «РАЙON» буде обладнаний 900 паркувальними місцями на двох рівнях: на даху і навколо торгового центру. Таким чином, буде оптимально і зручно розподілений потік покупців.

А інші два торговельних комплекси — «Мармелад» та «Гулівер», я так зрозуміла, затримуються з відкриттям.

– Точної інформації немає, може бути, їх відкриття буде перенесено на початок наступного року.