Проекти майбутнього – Вертикальні сади

У сучасному світі, що бурхливо розвивається все швидше зростають міста. У них все менше залишається простору для організації парків, ботанічних садів і скверів. Будинки, торгові центри та автомобілі поступово витісняють вуличні зелені насадження. Заради розширення автошляхів та будівництва нових багатоповерхівок, постійно вирубуються посадки, зникають газони, квітники і палісадники. Замість них розростаються кам’яні джунглі.

Ця проблема сьогодні зачіпає не тільки великі мегаполіси, але і маленькі провінційні міста. Ніщо так не радує погляд людини, як жива природа, і не тішить слух, як дзюрчання води. А тим більше, не здатне очищати повітря і підтримувати рівень вологості. Останнім часом розвинені держави все більше намагаються інтегрувати живі рослини в існуючу архітектуру, і такі проекти, як створення вертикальних садів знаходять заслужену популярність.

З чого все починалося

Люди, що мають таку можливість, здавна прагнули декорувати зовнішні стіни своїх будинків повзучими рослинами, щоб надати їм оригінальний вигляд. Прикрашені таким чином незвичайну житлову нерухомість можна побачити досі у багатьох куточках світу. Вважається, що висячі сади Семіраміди, одне з семи чудес світу, є прообразом вертикального озеленення. Пізніше в садах Версаля за короля-сонце Людовіка XIV можна було помилуватися різноманітними вертикальними садовими конструкціями: арками, шпалерами, перголами, прикрашеними різними рослинами. А незабаром мода на вертикальне озеленення поширилося на європейські замки привілейованих станів зимові сади і вітальні представників середнього класу. Проте всі ці конструкції вимагали, щоб розміщені на них рослини були обов’язково вкорінені в землі.

Все змінилося в кінці ХХ століття. Ботанік і дизайнер, який є співробітником Національного центру наукових досліджень Франції, Патрік Бланк займався вивченням тропічних лісів, які надихнули його на створення вертикальних садів або фитостен. Він з’ясував, що ґрунт є просто опорою для рослин, а насправді вони потребують тільки у воді, розчиненими в ній мінералів, а також світлом і вуглекислим газом для здійснення процесу фотосинтезу.

Бланк, виходячи з результатів своїх експериментів, розробив технологію, яка дозволила втілити ідею створення справжніх вертикальних садів. Основою цього варіанту є кріпиться до стіни металева рама з пластиковим каркасом, на якому розміщені високопористі поліамідні пластини, що зовні нагадують повсть. У них поміщають насіння рослин, які пізніше там пускають корені. Такі конструкції з часом стали затребувані для прикраси ділових центрів, магазинів, виставкових залів, музеїв і приватних будинків.

Вертикальні сади сьогодні

Вертикальні сади дарують людству можливість відродити живу природу там, де ми самі її коли-то погубили. На будь-якій стіні, в будь-якому місті світу можна створити справжню біосистему, яка дозволить людям насолоджуватися красою рослин.

Така декоративна обробка радує не тільки око людини, але також допомагає знизити споживання електроенергії, завдяки ефекту термічної ізоляції. Він полягає в тому, що в холодну пору року фитостена захищає будівлю від холоду, а в жаркий сезон забезпечує природне охолодження.

Крім того, що рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють потрібний людині кисень, вони також діють як високоефективна повітроочисна система. Частинки домішок осідають на поліамідних пластинах вертикального саду, повільно розкладаються на них і таким чином перетворюються на добрива.

Фитостены також позитивно впливають на мікроклімат. Вони забезпечують необхідний рівень вологості повітря, що актуальне практично для всіх приміщень, пов’язаних з життєдіяльністю людини.

І, можливо, самим важливим видається те, що вертикальні сади справляють незабутнє психоемоційний враження. Навряд чи знайдеться хоча б одна людина, здатний пройти повз і не звернути увагу на картину з живих рослин. Таке чудо воістину здатне зачарувати кожного, адже фитостена здатна вдихнути життя навіть в самий непривабливе будівля, зробивши його справжнім витвором мистецтва.

Сьогодні велику популярність у всьому світі набули вертикальні газони і квіткові композиції, розташовані як на зовнішніх, так і на внутрішніх стінах будівель. На фитостенах зазвичай висаджують насіння легенів і низькорослих рослин. А, наприклад, англійські художники Ден Харві і Хізер Екройд експериментують із звичайною газонної травою, створюючи з неї неповторні інсталяції. Їх першим проектом стало вертикальне озеленення стіни кинутої халупи в глухому селі на півночі Італії. Воно було названо «Іншою стороною».

До речі, придбання саме такий закордонної нерухомості в куточках Європи, практично незайманих цивілізацією, стає в сучасному світі все більш актуальним. Пізніше подружжя Харві і Екройд оформили інтер’єр однієї з церков у Лондоні, стіну театру в Цюріху. Серед їхніх робіт також плаваючий газон в Швейцарії та озеленення мавзолею на кладовищі в місті Рига.

По всьому світу сьогодні можна побачити різні проекти вертикальних садів. Так, яскравими прикладами є «живі стіни» Музею примітивного мистецтва на набережній Бранлі в Парижі, ажурна сходи, оформлена мохом у парку Рефорд в канадському Квебеку і, звичайно, безліч вертикальних садів Патріка Бланка, більшість з яких знаходиться в столиці Франції. Творіннями фитостен можна також помилуватися на вулицях Мадрида, Сінгапуру, Провансу, він також декорував Національний театр в Тайбеї, Гонконгський політехнічний університет, станцію метро Авлабарі в Тбілісі. Роботи Бланка можна побачити і в австралійському Сіднеї, визнаному, до речі, одним з кращих місць для життя, а також Лондоні та інших містах по всьому світу.

Вертикальні сади часто є химерними композиціями, не поступаються за красою оригінальним творам мистецтва, хоча їх створення не вимагає ні особливих матеріальних витрат, ні значних зусиль. При бажанні кожен може стати творцем, оформивши внутрішні стіни власного житла, будь то квартира-студія або фасад приватного будинку живими рослинами по своєму смаку.