Проект Житлового кодексу: плати і ще раз плати!

Чому прийняття Житлового кодексу викликає запеклі суперечки в суспільстві.

ОСББ – ГЛУХИЙ КУТ ДЛЯ МЕШКАНЦІВ ХРУЩОВОК

– Новий Житловий кодекс – по суті антинародний! Про соціальне житло можна буде тільки мріяти, – стверджує народний депутат від КПУ Олексій Бабурін.

У проекті Житлового кодексу не прописано ні кому, ні яким чином воно буде видаватися і буде виділятися взагалі. Досі існують черзі на безкоштовне житло, але вони практично не просуваються, мало хто будує і виділяє квартири для пільговиків. А в новому кодексі про малозабезпечені верстви населення, про гарантоване виділення для них житла за рахунок держави взагалі забули. Відомче житло вже не будують, а те, що колись роздавали, приватизовано і назад не повернеться.

На думку комуністів, новий Житловий кодекс таїть у собі чимало підводних каменів.
Кодекс, на думку його авторів, повинен стимулювати створення ОСББ (ОСМД) і розширити їхні права. Однак експерти вбачають у цьому спробу держави позбавитися від витрат на ремонт, модернізацію застарілого житлового фонду – переклавши його на плечі пересічних громадян.

– Структура ЖКГ на 70% зруйнована, комунікації, інфраструктура старі і потребують ремонту або заміни, – вважає 1-й секретар ЦК комсомолу Олександр Присяжнюк. – На сьогоднішній день тільки 60% мешканців чесно платять за комунальні послуги, і це здебільшого пенсіонери. З одного боку, держава не в змозі утримувати житлове господарство, а з іншого – люди не в змозі платити величезні гроші за так звані послуги. Тому заговорили і про ОСББ, щоб основну фінансову навантаження покласти на самих мешканців. У новобудовах це принесе ефект, квартири у нас купують не найбідніші. Але для більшості населення, особливо жителів хрущовок, це не вихід, а навпаки – глухий кут, адже їм доведеться реконструювати запущені за 20-50 років комунікації.

ПЕНСІЯ – 800 ГРИВЕНЬ, КВАРТПЛАТА – 600

На думку комуністів, держава зрозуміла, що не може навести порядок в ЖКГ, тому і збирається все перекласти на плечі звичайних людей. Введення пені на борги по комунальних платежах – це законний спосіб відібрати житло.

– Якщо людина не може заплатити за квартиру, а йому ще й кожен місяць будуть накидати борги, звідки він потім візьме гроші?! Якщо він не працює, стоїть на біржі праці, йому треба дати відстрочку, інакше борги тільки зростатимуть, – стверджує Олександр Присяжнюк. – І що пропонує Житловий кодекс? Виселяти мешканців за спрощеною схемою! А це поле для махінацій. Людина може стати заручником – квартиру продадуть за безцінь, вирахують борг та судові витрати і повернуть копійки, за які і сарай не купиш. В Україні 8 мільйонів чоловік живуть за межею бідності.

У комуністів є рішення, як вийти з цієї ситуації, – прийняти загальнодержавну програму з капітального ремонту ЖКГ.

– З держбюджету виділити 600 мільйонів на латання дірок, а реальну суму на ремонт, – вважає Олександр Присяжнюк. – Ввести мораторій на оплату комунальних послуг. Не більше 10% від місячного доходу сім’ї. Якщо пенсіонер живе один і отримує пенсію 800 гривень, то і повинен платити за послуги 80 гривень, а не 300-600 гривень, як зараз. Таким чином, держава буде субсидіювати і допомагати населенню вийти з ситуації. І реформувати систему Жеків, які зараз працюють вкрай неефективно, наприклад, укладають договори з компаніями на свій розсуд, а не там, де дешевше надається послуга.

КПУ наполягатиме, щоб в цьому документі були враховані інтереси соціально незахищених верств населення на отримання безкоштовної квартири від держави. А також питання надання бюджетникам службового житла з правом викупу, введення мораторію на оплату комунальних послуг.

– Ми розглядаємо новий Житловий кодекс як метод тиску на мешканців будь – яким способом змусити людей платити за божевільним тарифами, – вважає нардеп Олексій Бабурін. – І якщо зараз не об’єднатися і не виступити проти, нічого доброго він людям не принесе. Малозабезпечені можуть втратити дах над головою, а цього допустити не можна.