Проблему забезпечення житлом українців переклали на плечі роботодавців

Тепер залишилося тільки розробити механізм заохочення, за яким роботодавці погодяться на такі ініціативи уряду.

У Кабміні зріє нова будівельна «реформа», покликана вирішити житлову проблему в країні. За рахунок приватних підприємців.

Прем’єр-міністр Микола Азаров озвучив новий пріоритет в рамках рішення в країні горезвісного «квартирного питання». Суть ідеї глави уряду проста: фінансування будівництва житла має лягти не на державу, а на бізнес.

Звичайно, всі державні програми (ту ж президентську іпотеку під 3% річних) поки ніхто скасовувати не збирається. Однак те, що стосується житла для працевлаштованих українців, то їм квартири, на думку Миколи Яновича, повинні зводити самі роботодавці.

Якщо в двох словах, то схема наступна – роботодавець забезпечує житло працівникам, а держава йому надає певні преференції і пільги.

«Я вважаю, що нам потрібно розробити механізми заохочення бізнесу до вирішення житлової проблеми своїх найманих працівників. Хто хоче динамічно рости, повинен мати кадрову стратегію, яка передбачає солідний соціальний пакет для кваліфікованих працівників. А уряд це підтримає», – заявив прем’єр.

Що цікаво, Микола Азаров згадав про соціальної відповідальності українського бізнесу, привівши в приклад будівництво житлового будинку для працівників київського авіазаводу. Правда, забув згадати, що його побудував не приватна компанія – роботодавець, а державне підприємство «Антонов».

На питання ж «Коментарів», про можливі пільги, заступник голови профільного парламентського комітету Юрій Сербін (він же – президент будкомпанії «Екобуд») відреагував однозначно – це повинні бути стимули в оподаткуванні.

«Для мене це щось нове (сміється – Ред.) У принципі, можуть допомогти податкові преференції. А чому це зараз не робиться? У бізнесу сьогодні немає прибутку. В країні стагнація економіки. Була б у бізнесу прибуток, то, звичайно, компанії забезпечували б своїх співробітників житлом. А так, при нинішніх умовах, у компаній вистачає боргів і без цього», – сказав він.

«Можливо, механізм повинен бути аналогічний світовій практиці, за якою компаніям, які витрачають кошти на благодійність, списують якусь частку податкових зобов’язань. Будувати житло для співробітників – це досвід радянських державних компаній. Сьогодні таке можуть собі дозволити лише дуже великі корпорації. Поки що.

Але коли бізнес буде більш розвинений, то, безумовно, це буде одним із стимулюючих факторів. Адже якщо ти бачиш перспективу в співробітника і хочеш його втримати – ти купуєш йому квартиру, даєш йому її в розстрочку», – підтримав депутата глава ради директорів Конфедерації будівельників України і засновник колись найбільшої девелоперської компанії «XXI століття» Лев Парцхаладзе. Додавши при цьому, що «XXI Століття» в свій час, – до кризи, – також припускав побудувати один будинок для власних співробітників.

Генеральний директор девелоперсько-будівельної компанії «Т. М. М.» Микола Толмачов, навпаки, не став розповсюджуватися про перспективи отримання якихось преференцій у майбутньому, зазначивши лише, що «це позитивний усну заяву, яку треба ще підтвердити на практиці». Втім, і він визнав, що саме податкова складова будівництва такого житла зацікавить будь-якого роботодавця.

Як би там не було, але сьогодні практично всі галузі просять чиновників і законодавця про певні податкові пільги. Тим не менш, дати їх усім бажаючим, в нинішніх економічних реаліях – завдання з розряду неможливих для уряду. Крім того, з великою ймовірністю можна припустити і те, як на цю ініціативу подивиться парламент і Податкова служба, перед якою поставлено досить жорсткі плани по наповненню бюджету.

Тому, поки нові горизонти, окреслені Миколою Яновичем, не досяжні ні для влади, ні для бізнесу, ні, власне, для тих, хто потребує житло найманих працівників. Зате майбутні невдачі у забезпеченні населення житлом влада завжди зможе списати на рахунок несвідомих підприємців.

З іншого боку, влада за останні роки так і не змогли навести порядок у видачі житла різним пільговим категоріям населення. У нашій країні нерідкі випадки, коли такі «пільговики» отримали по декілька квартир від «вдячної» влади. Але навести порядок і оголосити нову «реформу» – дві великі різниці. Тим більше, коли самі чиновники (і після закінчення своєї служби) з задоволенням користуються державними дачами і квартирами.