Про що потрібно знати, купуючи таунхаус?

Все більшим попитом серед покупців нерухомості у Києві та області починають користуватися квартири в малоповерхових забудов – таунхауси. Це реальна альтернатива для тих, хто хоче жити за містом, але не має достатньо коштів на придбання окремої ділянки.

Таунхаус – це, по суті, багаторівневі квартири в двоквартирних будинках. «Це компромісний варіант між повноцінним заміським житлом і квартирою. Багато хто хоче жити за містом, але не у всіх є гроші на придбання повноцінного будинку з ділянкою», – міркує директор консалтингової компанії “Реалекспо” Віктор Коваленко.

Потрібно сказати, що вони користуються популярністю у Києві та області і займають певний сегмент ринку. За даними компанії «Реалекспо», не можна конкретно назвати повноцінні селища таунхаусов. Це окрема малоповерхова забудова, що складається з 1-5 домоволодінь в 2-3 поверхи з сблокированными квартирами в близькості від Києва, які розташовуються практично на всіх районах Київської області.

В основному таунхауси будуються на відстані до 20 км від Києва, тому що з більшої відстані не дуже зручно добиратися до столиці. «Середня вартість готового таунхауса в Київській області стартує з 500 і доходить до 1500 доларів за квадратний метр”. Площа стартує з 45 і доходить до 400 кв. м. найцікавіші варіанти знаходяться поблизу від Києва», – зазначає Віктор Коваленко

Трохи критики…

Разом з тим, таке житло має ряд мінусів, про які майбутні покупці відразу не думають. Наприклад, в таунхаусі досить пристойну кількість простору займає сходи. І якщо у великому заміському будинку можна передбачити цей момент ще на стадії проекту, то в таунхаусі покупцеві доводиться мати справу з типовим проектом. А є не так вже й багато: середня площа типового таунхауса не перевищує 200-250 кв. м.

Є й інші мінуси. Формально він розташований за містом, але наявність сусідів часто заважає абстрагуватися від навколишньої суєти. Відчути себе ізольованими від зовнішнього світу в таунхаусі навряд чи вийде: квартири мають загальну стіну, так і прибудинкова ділянка рідко перевищує 4-5 соток. Взагалі, за словами Віктора Коваленко, часто у таунхауса відсутня земельну ділянку або він зовсім крихітний-від 1 до 2 соток.

Однак найбільш неприємним моментом при купівлі таунхауса є якість будівництва, яке найчастіше просто жахливо. «Якість будівництва така, що ми дивуємося: як взагалі проходять госприемку деякі будинки. – Є будинки, де на верхніх поверхах навіть несучих стін немає. На чому дах тримається – одному Богу відомо. Замість несучої стіни дошки, утеплені та обшиті гіпсокартоном, щоб не було видно».

Краще всього купувати таунхаус тільки разом з експертом, здатним перевірити якість будинку і помітити типові хитрощі забудовника. Наприклад, якщо пропонується квартира з ремонтом, то 99,9% ймовірності, що там будуть замасковані проблеми, причому досить серйозні. «Крім розташування селища, цінність мають несучі конструкції, дах і стіни, а все інше – це дрібниці…», – вважає Віктор Коваленко.

Юридичні тонкощі

Важливі і юридичні моменти оформлення такої нерухомості. Справа в тому, що поняття «таунхаус» в законодавстві немає. Тому юридично таунхаус може прирівнюватися до квартири в багатоквартирному будинку або ж до секції в будинку блокованої забудови. «З юридичної точки зору, важливе значення має, чи є таунхаус квартирою у багатоквартирному житловому будинку або ж являє собою секцію блокованого житлового будинку», – говорить старший юрист ЮК “Василь Кісіль і партнери” Наталія Доценко-Білоус.

Якщо забудовник вирішить продавати будуються таунхауси як квартири в малоповерхових будинках, то придбання таких квартир можливо лише через оформлення договору. «Що стосується земельної ділянки, то він у такому випадку є спільною власністю власників квартир, при цьому виділити окрему ділянку неможливо», – коментує Наталія Доценко-Білоус.

Проте, забудовник може продавати будуються таунхауси як секції в житлових будинках блокованої забудови. У такому випадку продаж може здійснюватися на будь-яких правових підставах. Наприклад, через попередній договір купівлі-продажу. Однак на сьогоднішній день відсутня достатня правове регулювання, пов’язане з будівництвом таунхаусів, в результаті чого при судових розглядах таунхаус можуть визнати квартирою у багатоквартирному житловому будинку.

Комунальні питання

Але юридичні моменти оформлення – це ще не все. Важливим є питання управління селищем таунхаусів. «Зростання вартості обслуговування з плином часу – звичайна ситуація. Тому що дорожчають взагалі всі послуги та товари, а не тільки обслуговування будинків», – коментує Віктор Коваленко. Взагалі, управління і експлуатація котеджних селищ і таунхауси – зовсім молода послуга, нічого ще не устоялося. Однак не варто забувати, що закон в переважній більшості випадків на стороні споживача послуг. «Якщо мешканців умови обслуговування не влаштовують, то є можливість змінити керуючу компанію, вирішивши таким чином виникають проблеми.

І, нарешті, останнє питання, на яке варто звернути увагу потенційним покупцям – це питання оформлення землі. Земля при таунхаусі може бути у власності або в оренді. «Якщо вона в оренді, то можливі декілька варіантів. По-перше, договір довгострокової оренди зазвичай пролонгується автоматично. По-друге, навіть якщо виникнуть проблеми, то «відрізати» цю землю від таунхауса ніхто не зможе – кожне домоволодіння за нормами має володіти необхідною кількістю землі для обслуговування та функціонування», – розповідає Віктор Коваленко.