Про купівлю житла при зарплаті в 2 тис. грн не може бути й мови

Квартирне питання для мешканців України завжди стояло гостро. Проте в останні роки він хвилює нас особливо.

“Квадрати” в країні коштують дорого навіть за європейськими мірками, кредити на житло видаються під неймовірні відсотки, тоді як праця українців оцінюється дуже низько. В таких умовах, природно, середньостатистичний житель країни і подумати не може про придбання власної квартири. Що ж стосується уряду, то його ініціативи і різні програми по забезпеченню житлом, як правило, так і залишаються в стадії обговорення. Тому недавня заява Прем’єр-міністра Миколи Азарова про намір за 10 років ліквідувати житлову проблему в Україні прозвучало дуже неправдоподібно. Щоб дізнатися, наскільки реальні такі плани, «ГолосUA» звернувся до радника міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Беркута.

– Анатолію Всеволодовичу, на вашу думку, можна ліквідувати в Україні житлову проблему за 10 років?

– Теоретично так. Але для цього необхідно чітко розуміти: якщо ми хочемо задовольнити всіх, хто стоїть на черзі – це одне. А якщо ми хочемо довести рівень забезпечення житлом до певного показника – це зовсім інше.

Думаю, що нам потрібно прагнути забезпечити власним житлом кожного. І якщо хтось зараз стверджує, що 58 квадратів на сім’ю – це мало, я йому заперечу. Я був в гостях у друзів в Німеччині – квартири у них 60-70 м, дво – трикімнатні. І вони мені розповіли, що середній клас живе саме в таких квартирах, тому що це дуже дорого. Тільки тут, в Україні, люди можуть дозволити собі будувати справжні палаци під Києвом і навколо інших обласних центрів.

– А як ви оціните програму «Доступне житло»?

– Сьогодні вона якраз така, що я б їй скористався. Спочатку, коли ми тільки запропонували допомагати з придбанням житла на умові 30 на 70 (при купівлі квартири держава компенсує 30% вартості житла – ред.), охочих не було. Люди все ще сподівалися отримати безкоштовне житло. Але коли зрозуміли, що цього не буде, з’явилася чергу.

– Ну а що, на вашу думку, необхідно зробити, щоб покупка квартири в Україні справді стала доступною?

– Потрібно піднімати питання про платоспроможності населення. Не може бути і мови про придбання житла, якщо у людей зарплата 2 тис. грн. Та й держава соціальним житлом не забезпечить всіх бажаючих. Навіть Китай за це не береться…

– Але ж житло в нашій країні дійсно дуже дороге – це визнають навіть у Європі…

– Я вважаю, що воно дешевше не буде. Немає жодних підстав для ціни в 2 тис. грн. за квадратний метр. Реальна мінімальна вартість – 4-4,5 тис. грн. І мова йде про те житло, яке наше суспільство не сприймало, але в якому вже давно живуть канадці, американці, навіть європейці. Я кажу про котеджах з сайдинга або фальш-бруса, на металевих стійках. Це тепле, комфортне житло для людей. Зрозуміло, що зовні воно виглядає зовсім просто, але ж якщо будувати будинки з дорогого німецького облицювальної цегли, їх вартість буде зовсім іншою.