Позичальникам дозволили за одну добу відновлювати права на заставлене майно

Чиновники спростили умови звільнення майна позичальників з банківських застав.

Тиждень тому Мін’юст листом №131-32/322 роз’яснив правила зняття заборони на відчуження заставленого майна, нарешті відповівши на питання, який юристи ставили чиновникам і собі останні п’ять місяців: хто ж все-таки має право знімати заборону на використання закладеної нерухомості та автомобілів? Своїм документом Міністерство юстиції повернуло ці повноваження вітчизняним нотаріусам (досі вони були лише у держреєстраторів).

Виникло питання з 1 січня 2013 р., відразу ж після вступу в силу Закону “Про державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. З цього моменту нотаріуси почали відмовляти фізособам в поверненні їх прав на застави. Складалася парадоксальна ситуація: коли позичальник оформляв іпотечний кредит та банк забирав у заставу його житло, нотаріус тут же вносив відповідний запис у держреєстр заставленого майна.

Але як тільки позику виплачувався і фізособа було до того ж юриста з банківською довідкою про повне погашення, нотаріус відмовляв йому в зворотної операції — виключення житла з реєстру заставного. Позичальника відправляли до державного реєстратора.

“Доводилося звертатися до реєстраційної служби із затвердженим бланком заяви про зняття обтяжень. При знятті заборони у зв’язку з виконанням договору та припиненням іпотеки лише на подачу заяви міг йти цілий день в залежності від черги в службі. При цьому сама запис до реєстру могла вноситися протягом декількох тижнів”, — розповів “ДС” старший партнер адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.

Найчастіше фізособа не вникало в усі тонкощі і не підозрювало, що саме було відправною точкою у процедурі “вивільнення” її майна. Хоча до внесення в реєстр заставного майна горезвісної запису його нерухомість формально все ще була банківською заставою і не могла продаватися або даріться третім особам.

“Нерідко із-за таких нюансів зривалися цілі угоди. У момент їх підписання з’ясовувалося, що майно все ще знаходиться під обтяженням”, — зазначив у розмові з “ДС” керівник департаменту адвокатської фірми “Грамацький і Партнери” Ігор Реутов.

Повернення нотаріусам старих повноважень дозволить позичальникам заощадити чимало часу. Їм більше не доведеться чекати до трьох тижнів, оскільки нотаріуси знімають обмеження на використання заставленого майна в день подачі документів. Юристи обіцяють, що ціни на їх послуги залишаться на колишньому рівні. “Розцінки нотаріусів коливаються в широкому діапазоні: від 500 до 2000 грн.”, — повідомив партнер юридичної компанії TIC Денис Писаний.

Хоча лист Мін’юсту отримало позитивний відгук у юридичних колах, однак служителі закону обіцяють і далі лобіювати розширення своїх повноважень.

“Необхідно повернути нотаріусам право самостійно приймати платежі та сплачувати держмито. Сьогодні для здійснення будь-яких нотаріальних дій клієнт зобов’язаний попередньо взяти у нотаріуса відповідні квитанції та самостійно здійснити оплату у відділенні банку, що є вкрай незручною і витратною з часу процедурою”, — пояснив ситуацію Ростислав Кравець. Для отримання нового права буде достатньо одного рішення Мін’юсту.