Послуг з оцінки нерухомості загрожує подорожчання десятикратне

Оцінювачі побоюються монополізації ринку.

На початку літа цього року прийняли закон, який практично монополізував ринок оцінки в країні і дав можливості вести оціночної діяльність вузькому переліку компаній, які відповідно до закону можуть встановлювати довільні ціни на послуги обов’язкової податкової оцінки.

Закон спровокував протести оцінювачів, кількість яких перевищує 9 тис. Після чого прем’єр-міністр Микола Азаров прийняв рішення анулювати закон, а також сформувати робочу групу при Міністерстві економічного розвитку, в яку запропонували включити всі саморегульовані організації оцінювачів.

Міжвідомча робоча група почала свою роботу. До складу групи увійшли всього 3 саморегулівні організації, які працюють на ринку оцінки менше 3-х місяців, а от представників найчисельніших громадських організацій, що існують вже більше 10 років (Українське товариство оцінювачів, Асоціація фахівців оцінки, Спілка оцінювачів землі, Ліга оцінювачів землі) з невідомих причин до складу групи не увійшли.

Фахівці побоюються, що справа йде до захоплення незалежного ринку, що згодом, внаслідок відсутності конкуренції, призведе до зростання цін на послуги обов’язкової оцінки для громадян України. Передбачається підвищення вартості в 10-15 разів, в даний момент за оцінку квартири для купівлі/продажу в Києві беруть 600-800 гривень.

Дані побоювання стали причиною офіційного звернення незалежних оцінювачів до уряду з проханням увійти в Міжвідомчу робочу групу, щоб взяти участь в регулюванні законодавства з податкової оцінки.

«На сьогоднішній день, незважаючи на неодноразові письмові звернення Українського товариства оцінювачів України, інших громадських організацій і понад 800 незалежних оцінювачів до перших осіб країни, ведуться наполегливі спроби монополізувати цей ринок. Якщо це допустити, то при будь-якій угоді, будь то купівля авто чи квартири, громадянам України доведеться викладати за послуги обов’язкової оцінки просто космічні суми.

Фірми, що належать приватним особам з єдиним call-центром, мають всі шанси виставити клієнту абсолютно довільну нерегульовану ринковими відносинами вартість за проведення оцінки майна громадян. А через відсутність нормальної конкуренції людині доведеться платити», – заявив заслужений оцінювач України Олексій Амфітеатров.