Покупці комерційної нерухомості в Празі воліють обєкти в новобудовах

Хоча Прага — «місто сотні шпилів» — славиться архітектурними пам’ятками, більшість покупців комерційної нерухомості вибирають новобудови. Справа в тому, що офіси в історичних будівлях коштують дорого і поступаються новим об’єктам за рівнем комфорту.

Орендарі хочуть, щоб у приміщенні були встановлені сучасні кондиціонери, щоб офіс був просторим, а поряд знаходилася зручна парковка. Для старих празьких будинків таке поєднання — рідкість.

За даними дослідження, проведеного консалтинговою компанією DTZ, зараз в новобудовах розташовані три чверті комерційних об’єктів в Празі. Бум на реставрацію історичних будівель, що спостерігався в кінці XX століття, змінився зрослим інтересом до нових девелоперських проектів.

У районах Прага-5 і Прага-8 частка офісів у відреставрованих будинках становить лише 7 % і 11 % відповідно. Не дивно, що саме в цих частинах міста найбільше будівельних майданчиків.

Правда, в центральних районах Прага-1 і Прага-2 ситуація інша: тут на частку офісів у старих будинках доводиться відповідно 66 % і 49 %. Такі об’єкти затребувані у великих компаній, для яких важливо престижне розташування.

В інших європейських столицях частка історичних будівель на ринку комерційної нерухомості ще менше: наприклад, у Будапешті цей показник дорівнює 10 %, а у Варшаві — 5 %.

З 2001 по 2011 рік у Празі побудували понад 1 450 000 м2 нових офісних площ. За той же період відреставрували лише 340 000 м2.

В останні роки намітилася нова тенденція: якщо інвестори беруться за реставрацію архітектурних пам’яток, то вибирають великі будівлі. Серед найбільш відомих прикладів — бізнес-центри Palac Krizik (14 000 м2), Classic 7 (18 000 м2), Qubix 4 Praha (11 700 м2). Проект B3 Pankrac включає 13 000 м2 відреставрованих площ. Компанія Immofinanz недавно оголосила, що збирається реконструювати будинок за адресою Йиндриска, 16. У результаті з’явиться більше 6 000 м2 нових офісів.

Експерти DTZ вважають, що популярність старовинних будівель скоро знову почне зростати, тому що виникне дефіцит ділянок під забудову.