Покупка нерухомості через Інтернет

Михайло Артюхов, керуючий директор ARPA Real Estate поділився своїм баченням можливості продажу нерухомості через Інтернет в своєму блозі.

Скажу відразу, що купити будинок або квартиру виключно через Інтернет, як, наприклад, книгу або одяг, не вийде. Головна причина: цінова невизначеність. На розвинених ринках розумний діапазон невизначеності ціни продажу об’єкта нерухомості становить 10-15%, і мало хто точніше скаже якою буде сума угоди в підсумку. Зрозуміти її можна тільки після того, як об’єкт виставлено в продаж, на нього зібраний попит, а грамотний продавець, керуючи цим попитом, відрегулює ціну продажу. До цього моменту про гроші можна говорити з точністю до плюс-мінус 10-15%. Правда, для такої невеликої вилки необхідно, щоб були:

 • розвинений ринок,
 • досвідчений продавець,
 • правильний канал розповсюдження інформації.

В Україні, де іноді відсутні всі три перерахованих фактора одночасно, цінова невизначеність у продажу об’єкта в два рази більше, і досягає 30%. Причина: ринок не прозорий, реальні ціни транзакцій відомі небагатьом. Адже 30%, навіть якщо ти купуєш квартиру вартістю в 50-80 тис. доларів – це вже великі гроші для покупця. Тому буде недостатнім для прийняття рішення і закриття угоди зайти на інтернет-портал нерухомості, подивитися об’єкти, вивчити всі медіа-презентації. Як мінімум, треба зустрітися з продавцем і провести грамотні переговори.

А ось гарною підмогою в самому процесі пошуку і покупки Інтернет може бути.

Є два підходи у використанні Мережі для пошуку квартири. Перший: Інтернет – це канал пошуку агента з нерухомості і спілкування з ним. Другий: канал самостійного пошуку та аналізу інформації про об’єкти, які перебувають у продажу. Розповім про двох варіантах і їх можливості, а який з них вибрати – особиста справа кожного.

Отже, перший варіант: спілкування з агентом з нерухомості з допомогою Інтернету. Не буду оригінальним, якщо скажу, що для цього спочатку потрібен правильний ріелтор, тобто такий, який буде працювати у ваших інтересах і не буде брати комісію від покупця. Він повинен добре орієнтуватися в ринку і допоможе Вам зробити покупку вигідною, заощадивши час і гроші наступним чином:

 • Уважно вивчивши Ваші потреби, він сам підбере для Вас ряд об’єктів і попередньо проінспектує їх – тобто самостійно поспілкується з продавцями, визначивши наскільки реально оголошення, яка ситуація з документами і що за об’єкт насправді в продажу;
 • Перед тим, як організовувати перегляди, надішле Вам порівняльний аналіз реальних пропозицій на ринку, щоб Ви вивчили об’єкти, що знаходяться в даний момент у продажу, їх ціну пропозиції. Ви зможете, не встаючи з-за комп’ютера, вивчити характеристики квартир або будинків, їх фотографії, відео, 3D – тур тощо, а також зрозуміти цінову ситуацію на даний момент. Після цього ріелтор організує і проведе разом з Вами перегляди об’єктів;
 • Коли буде знайдений відповідний Вам варіант, фахівець з нерухомості проведе у Ваших інтересах переговори про придбання об’єкту на найкращих умовах. Після цих переговорів він підготує бюджет і пропозицію про купівлю (яке Ви відправите продавцю в електронному вигляді), де будуть описані ключові умови угоди. Звертаю Вашу увагу на цей пункт: перед тим, як почати входити в процес укладання угоди у Вас повинна бути інформація (в письмовому чи електронному вигляді), де чітко було б описані всі витрати по угоді – покупця, агентів покупця і продавця, а також – самого продавця;
 • І, нарешті, організовує закриття угоди.
 • Я вважаю, що сьогодні в Україні можна і потрібно отримати такий сервіс. Більш того, покупець має право вимагати його від своїх ріелторів, як і оплату комісійних продавцем.

  Тепер другий варіант – самостійний пошук об’єкта і його покупка. Тобто, необхідно буде виконати все те ж саме, тільки самостійно. Якщо пан має час та пан має натхнення» – чому б і ні. Тим більше що портали з нерухомості зараз надають багато корисних сервісів для покупців об’єкта нерухомості. Так, не виходячи з он-лайну можна:

  • детально вивчити аналітику цін на об’єкти нерухомості у Вас цікавить районі;
  • переглянути оголошення про об’єкти в деталях: з великими фотографіями, відео, 3D – тури як по самому об’єкту, так і місцевості, де він знаходиться;
  • оформити Заявку на отримання кредиту у банку;
  • замовити юридичну перевірку конкретного об’єкта;
  • замовити незалежну оцінку об’єкта;
  • і, врешті-решт, безпосередньо зв’язатися з продавців (або власником) об’єкта.

  Після чого все одно доведеться переходити до аналогового варіанту роботи: оглядати об’єкт і проводити переговори про покупку необхідно в офлайні.

  Окремо хотів би ще зазначити, що з’являються нині в Україні цікаві програмні додатки для мобільних пристроїв. Запустивши програму, Ви можете навести камеру смартфона на будь-який об’єкт і подивитися – продається (здається) там зараз квартира, скільки вона коштує, який розмір кредитних платежів, а також відразу зв’язатися з ріелтором або банком щодо придбання цього об’єкта. Такий сервіс особливо корисний тоді, коли знаходишся в районі, де тобі хотілося б жити. Або ж, коли проводиш переговори про суму угоди, можеш отримати моментальний цінової зріз ринку. А потенційний орендар може задуматися про покупку, порівнявши розмір оренди з щомісячним кредитним платежем.

  У підсумку, мені, як великому шанувальнику живого людського спілкування, приємно зробити висновок: при всьому різноманітті технологій і можливостей Інтернету у процесі купівлі об’єкта нерухомості без живого спілкування з людиною не обійтися.