Показуха по-київськи: влада будує «потьомкінські села» до Євро-2012

За лаштунками підготовки до Євро-2012 проглядаються поспіхом зведені, а відтак із недоліками здані об’єкти, корупційні схеми і марнотратство.

Для чого Євро?

Фінальна частина чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні буде. Схоже, що всі необхідні об’єкти добудують вчасно, і футбольне першість у нас ніхто не відбере. Зате за лаштунками підготовки до Євро-2012 явно проглядаються поспіхом зведені, а відтак із недоліками здані об’єкти, корупційні схеми і марнотратство. Незважаючи на те, що наша держава виділяє на Євро-2012 астрономічні суми, зовсім поруч з туристичними маршрутами залишаться розбиті неосвітлені дороги, гуртожитки замість готелів, туалети а-ля “совок”… Очевидно, влада сподівається сховати все це за «потьомкінськими селами», що зараз активно будуються. Але досить почитати відгуки футбольних фанатів з Європи, які нещодавно побували в Україні, пам’ятник-попередження для вболівальника, який їде в Україну, щоб підтримати свою команду (чого вартий тільки інструкція фанклубу англійського «Сток Сіті»), щоб зрозуміти, що на жаль, цивілізаційного прориву після Євро-2012 не відбудеться. Схоже, тепер головне, щоб європейці після відвідин влітку наступного року наших міст не зробили остаточного висновку: Україна – це те, що ближче до Уралу.

“Реконструкція НСК «Олімпійський» стала показовим проектом для іміджу України”, – заявив президент Віктор Янукович на церемонії відкриття відновленого стадіону. Услід про успішну реалізацію інфраструктурних проектів рапортують і столична влада. Проте незалежні експерти відзначають, що через корупційних схем витрати на підготовку столиці до Євро-2012 постійно зростають, приватні інвестиції залучити не вдається, якість об’єктів інфраструктури внаслідок поспіху викликає сумніви.

За будь-яку ціну

Реконструкція НСК «Олімпійський», розрахованого на 70 тис. уболівальників, тривала більше трьох років. При цьому 65% робіт виконано в період з березня 2010 року. Щоб здати об’єкт в термін, будівельникам довелося працювати в три зміни.

Остаточну вартість реконструкції стадіону, який прийме фінал європейської першості, Борис Колесніков оцінив у 4,5-4,6 млрд грн. ($ 570-585 млн). Наприклад, витрати лондонського «Арсеналу», який збудував у 2006 році Emirates Stadium на 60 тис. місць за ? 390 млн (4,86 млрд грн). За ці гроші англійці не тільки звели стадіон, але і повністю реконструювали прилеглі квартали. У 2005-му до чемпіонату світу з футболу мюнхенські клуби «Баварія» та «Мюнхен 1860» побудували розраховану на 70 тис. місць Аllianz Arena за € 340 млн. Борис Колесніков неприкрито нервує, коли роблять такі порівняння, втім, наводить аргумент на користь більшої вартості «Олімпійського» – згадані об’єкти були зведені до світової економічної кризи. Звучить не зовсім переконливо, враховуючи, що криза викликала падіння цін на будівельні матеріали і робочу силу.

В ім’я успішного завершення, як це називають чиновники, «показового проекту для іміджу України» влади готові закривати очі на численні порушення при підготовці до Євро-2012. Так, депутат Київради Олександр Бригинець повідомив про руйнування під час будівельних робіт на НСК «Олімпійський» двох оборонних валів «Косого капоніра» – частини пам’ятника культури «Київська фортеця». А за даними представника Міжнародної організації праці в Україні Василь Костриця, численні підрядники масово задіяли на реконструкції нелегально влаштованих працівників із західних областей, видаючи їм зарплату в конвертах.

Складності інфраструктури

За словами начальника Головного управління КМДА з питань підготовки та проведення в Україні Євро-2012 Тетяни Слишик, цього року завершать підготовку більшості об’єктів міської інфраструктури, передусім доріг. На сьогодні повністю реконструйовані Московська площа, бульвар Лесі українки, на якому організовують паркінг автобусів делегацій УЄФА. Розпочато роботи на проспекті Бажана, яким гостей чемпіонату будуть доставляти в центр столиці з аеропорту «Бориспіль», і на вулиці Горького, де під час Євро-2012 будуть паркуватися автобуси з уболівальниками. У планах на 2012 рік – будівництво нової магістралі в аеропорт «Київ» (Жуляни). Його реконструкція завершена на 70%, тут вже звели будівлю нового терміналу і готові почати оздоблювальні роботи. Здати аеропорт обіцяють у квітні 2012 року.

Масштабний ремонт столичних вулиць у Києві проводити не збираються – на це не вистачає бюджетних коштів. У мерії готові профінансувати реконструкцію всього 19-ти вулиць у півторакілометровій зоні навколо НСК «Олімпійський». Гроші на інші дорожні роботи виділяють держава і корпорація «Київавтодор». Цікаво що в рамках підготовки до Євро-2012 була капітально відремонтована автодорога Київ – Вишгород – Десна, яка веде до президентської резиденції в Межигір’ї. Чиновники запевняють, що зробили це нібито на вимогу УЄФА. Насправді ж, ніяких об’єктів у напрямку Міжгір’я, які могли б використовуватися під час чемпіонату, немає …

За рахунок підготовки до Євро-2012 столична влада мала намір підвищити і рівень здоров’я. Зокрема, було заплановано ремонт приймальних відділень Олександрівської лікарні, міських лікарень № 12 та № 18, Київського міського центру крові. «Менше ніж за рік до початку чемпіонату гроші виділені, але тендери не завершені, кошторису подекуди завищені в рази, більшість запланованих робіт досі не розпочато», – поскаржився “Тижню” депутат Київради Олексій Давиденко. Разом з тим 5,5 млн грн виділено на закупівлю міської мобільного госпіталю, незважаючи на те що такі госпіталі вже є у міністерств оборони, охорони здоров’я та надзвичайних ситуацій. «Київ чомусь вирішив закупити свій, при цьому сума чітко зафіксована, але немає ні кошторису, ні переліку ліків та обладнання, – розповів пан Давиденко. – Це означає, що «асортимент» об’єкта не буде відповідати потребам столиці, а буде підганятися під бюджет».

Як з’ясувалося, Київ поки не готовий прийняти всіх потенційних бажаючих відвідати столицю під час Євро-2012 (за різними оцінками, таких буде не менше 200 тис.). Якщо із завданням створення 8 тис. місць у готелях 3-5 * для розселення цільових груп УЄФА місто впорався, то для розміщення футбольних фанів місць, як і раніше, не вистачає. За даними керівника агенції з розміщення вболівальників Євро-2012 туристичної компанії TUI Андрія Ставенка, Київ відчуває нестачу понад 12 тис. місць, з них 5,3 тис. – економ-категорії. Щоб вирішити проблему розміщення, КМДА укладає договори з вузами на використання студентських гуртожитків – в них можна розмістити близько 60 тис. гостей чемпіонату за ціною € 30-40 за місце. Однак, заступник голови Держслужби туризму і курортів Дмитро Заруба зізнається, що персонал гуртожитків абсолютно не готовий забезпечувати готельний сервіс, наприклад, регулярну заміну білизни і туалетного приладдя.

Як альтернативу готелям футбольним фанатам запропонують … наметові містечка під Києвом. Хоча при цьому самі чиновники сумніваються в дієвості запасного плану. «Навіть самим невибагливим європейським туристам потрібна не просто майданчик в чистому полі, а повноцінна інфраструктура: водопостачання, каналізація, транспортне сполучення, магазини тощо. І дуже сумнівно, що всі імпровізовані містечка вдасться підігнати під ці стандарти », – зізнається Заруба.

«Потьомкінські села»

«Всі, що в Україні побудували до Євро-2012, буде затребуване», – впевнений Борис Колесніков. Однак, на думку експертів, досягнення столиці в підготовці до чемпіонату дуже помірні. Так, у міській програмі капітального ремонту мереж вуличного освітлення значаться лише 606 житлових будинків. Всього в Києві близько 10,5 тис. багатоквартирних будинків та понад 20 тис. приватних. Як і у випадку з дорожніми роботами (за даними директора «Інституту міста» Олександра Сергієнка, ремонту потребують близько 85% київських доріг), столична мерія обмежиться роботами в тих районах, в яких під час проведення Євро-2012 очікується скупчення зарубіжних гостей. «В результаті 98% киян так і будуть ходити полутемными дворами. Замість системних дій щодо реконструкції комунального господарства влади займаються відвертою совковою показухою», – зазначив “Тижню” пан Сергієнко.

У Київраді побоюються, що після чемпіонату держава припинить фінансувати ремонт столичних об’єктів інфраструктури, оскільки іміджева складова проекту вичерпається. «Так було в 1980 році, коли на короткий час проведення Олімпіади в київських магазинах з’явилися дефіцитні продукти. За 30 років нічого принципово не змінилося », – вважає Олександр Давиденко.

Не отримав Київ і істотних інвестицій в об’єкти Євро-2012. Спочатку планувалося, що інвестори в значній мірі знімуть навантаження на державний і місцевий бюджети. Однак, як повідомив Тижню Олександр Голубченко, ці надії не виправдалися. «Інвесторів зацікавили тільки готелі, – розповів він. – В інші галузі приватних надходжень немає». Аналітики пов’язують це з несприятливим інвестиційним кліматом у країні. «Корупція, хабарництво, слабкий захист прав інвестора, постійно змінювані правила гри і інші «радощі» відлякують іноземців, які звикли до цивілізованих умов ведення бізнесу», – констатує старший аналітик компанії UFC Capital Володимир Оваденко. На думку експерта, корупційні витрати істотно підвищують вартість робіт з підготовки до Євро-2012.