Подробиці законопроекту про ринок землі

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 9001-д від 7 грудня 2011 р. ініційований народним депутатом України, головою комітету ВР з питань агарної політики та земельних відносин Григорій Калетнік. Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті ВР.

У доопрацьованому законопроекті передбачені такі основні положення як обмеження суб’єктного складу осіб, які можуть набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення тільки громадянами України, державою та територіальними громадами.
Іноземці, особи без громадянства, юридичні особи не можуть набувати у власність землі сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими договорами, крім того, відповідні особи, які після вступу цього закону в силу, будуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зобов’язані відчужувати їх протягом одного року з дати набуття. Земельні ділянки, які не були відчужені у строк, будуть відчужуватися примусово за рішенням суду.

Крім того, закон передбачає, що покупець земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зобов’язаний подати декларацію про джерела надходження коштів за формою, затвердженою Кабінетом міністрів України.

Також, законопроектом передбачено запровадження максимальної площі земель сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності однієї фізичної особи не більше 100 га незалежно від місця їх розташування, як раніше заявляв голова Державного агентства земельних ресурсів України (Держземагентства) Сергій Тимченко.

Проект закону передбачає, що у разі успадкування земельних ділянок, та перевищенні внаслідок цього загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України, громадянин зобов’язаний в термін до одного року з моменту набуття права власності на такі земельні ділянки привести загальну площу земель, що належать до граничної максимальної площі шляхом їх відчуження.

Загальна площа земельних ділянок, що може перебувати в оренді однієї особи з урахуванням пов’язаних осіб та осіб, пов’язаних з ним відносинами контролю, не може перевищувати 6 тис. га сільськогосподарських угідь на території одного району та не більше 5% площі сільськогосподарських угідь на території області.

Законопроект, крім того, передбачає державну реєстрацію осіб, які ведуть товарне сільськогосподарське виробництво, особисте селянське господарство за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи; а також забезпечення державного контролю за дотриманням законодавчих обмежень щодо максимальних площ сільськогосподарських земель, які можуть перебувати у власності однієї особи.

Науково-експертне управління ВР рекомендує прийняти відповідний законопроект за основу.

Нагадаємо, 17 листопада ВР відправила на повторне перше читання проект закону № 9001-1 ініційований Кабінетом міністрів України про ринок землі.