Податок на житло: за що заплатять українці?

З січня 2013 року українці будуть сплачувати державі за «понаднормові» квадратні метри.

Верховна Рада перенесла набуття чинності ст. 265 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Податкового кодексу на 1 січня 2013 року. Це означає, що в наступному році платити до держбюджету доведеться власникам квартир з житлоплощею більше 120 квадратних метрів і будинків більше 250 квадратних метрів.

За даними Державної податкової служби, ставка збору становитиме 1-2,7% від мінімальної зарплати за квадратний метр. Так, ставки податку для квартир житловою площею до 240 кв. м. і житлових будинків до 500 кв. м становить 1% від мінімальної зарплати на початок року за кв. м. Квартири і будинки з більшою площею будуть оподатковуватися у 2,7% від мінімальної зарплати, яка в грудні складе 1034 грн.

Від оподаткування будуть звільнені квартири площею менше 120 кв. м., приватні будинки до 250 кв. м, дачні будинки. Податок не стягуватимуть з багатодітних сімей. Податкова до 1 липня буде розсилати платникам повідомлення про суму податку та платіжні реквізити, за якими гроші потрібно буде перевести протягом 60 днів.

Як порахувати?

Для квартир площею 120 – 240 кв. м і будинків – 250-500 кв. м житлової площі на рік заплатимо 1% від мінімальної зарплати на 1 січня звітного року (у 2012 році — 1073 грн) за «квадрат» житлової площі понад 120 кв. м., тобто вартість квадратного метра складе 10,73 грн. Одноосібний власник квартири житловою площею, наприклад, в 160 кв. м. Значить, податком буде обкладатися 40 кв. м., після вирахування із загальної площі граничного показника (120 кв. м). Таким чином, за цю площу необхідно буде заплатити близько 430 грн.

Для квартир більше 240 кв. м і будинків від 500 кв. м заплатимо 2,7% від «мінімалки» за кожен метр понад 120 неоподатковуваних податком. А це 28,97 грн/кв. м.

Нежитлові приміщення

Поки податок збираються нараховувати тільки з урахуванням житлової, а не загальної площі нерухомості. Саме так зазначено в чинному Податковому Кодексі. Це означає, що гардеробні, комори та інші підсобні приміщення поки не вважаються. Але парламент уже прийняв закон, який скасовує розмежування загальної та житлової площі для нарахування податку на нерухомість. Таким чином, нам доведеться платити і за балкони, тераси, лоджії, веранди, комірчини.

Загальну площу квартири планують розраховувати по так званому «балконного коефіцієнту». До неї, зокрема, додадуть площа засклених балконів і лоджій з коефіцієнтами 0,8 і 1,0. То є засклений балкон площею в 4,5 кв. м буде коштувати, як 3,6 кв. м кімнати, а засклена лоджія такого ж розміру — як 4,5 звичайних «квадрата».
Механізм сплати

Податкова сама порахує суму, яку кожен мешканець повинен сплатити. Кількість належать конкретній особі квадратних метрів вона визначить на підставі даних державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

До 1 липня кожного року громадянам буде приходити податкове повідомлення-рішення з зазначеною сумою до сплати. У ньому будуть вказані всі потрібні реквізити для оплати. Заплатити податок потрібно буде протягом 60 днів з дня отримання повідомлення у відділенні будь-якого банку.

Об’єктами оподаткування будуть: житлові будинки (звичайні та садового типу); прибудови до житлових будинків; квартири; котеджі; кімнати в комуналках; другий і кожний наступний садовий будинок (некапітального будови) і дачу. При цьому оплата не буде братися за житло, що належить державі або територіальним громадам; житло в чорнобильській зоні; нерухомість дитячих будинків сімейного типу; садовий будинок або одну дачу; житло багатодітних сімей (троє і більше дітей), але не більше одного об’єкта на всю сім’ю.

Коли загрожують санкції?

Якщо ж податок не сплачено протягом 60 днів, платника-боржника випишуть штраф. При простроченні до 30 днів він складе 10% від суми боргу, понад 30 — 20%. Крім того, за кожен день прострочення сплати штрафу від громадянина зажадають сплатити пеню в розмірі 120% річних облікової ставки Нацбанку. На сьогоднішній день її розмір — 7,5% річних.

Чи можна зменшити розмір податку?

Кожен власник може не платити податок за 120 «квадратів» своєї квартири або 250 — вдома. Отже, оформивши будинок з житловою площею в 750 кв. м на себе, дружину і дитину, можна заощадити близько 15 тис. грн. Однак потрібно врахувати, що розподілити квадратні метри можна тільки на власників нерухомості. Якщо просто прописати у себе родичів, а при цьому залишитися одноосібним власником, від сплати податку будуть звільнені тільки 120 «квадратів».

Розмір житлової площі, яка, власне, і обкладається податком, визначається органами технічної інвентаризації (БТІ). Ви можете зменшити її за допомогою перепланування в квартирі і оформити в БТІ перерозподіл загальної та житлової площі.