Податок на розкіш торкнеться тільки середнього класу

Законопроект “Про внесення змін до Податкового кодексу щодо введення податку на розкіш“, розроблений під керівництвом міністра фінансів Юрія Колобова, повинен замінити проект, запропонований в листопаді віце-прем’єром – міністром соціальної політики Сергієм Тігіпко.

У Мінфіні повідомили, що їхній законопроект підготовлений за дорученням прем’єр-міністра Миколи Азарова, пише Коммерсантъ – Україна. За словами джерела видання в уряді, 2 квітня цей документ уже був винесений на розгляд членів уряду. Проти нього виступили Тігіпко і міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко. За інформацією видання, це питання буде розглянуто в середу, 4 квітня, на засіданні Кабміну.

Насамперед у Мінфіні вирішили відредагувати норми податку на нерухомість, який, відповідно до Податкового кодексу, повинен вступити в силу 1 липня (є депутатські ініціативи про його перенесення на 2013 рік), переглянувши базу оподаткування – з житлової на загальну площу. При цьому буде змінено перелік нерухомості, з якої не потрібно платити податок: наприклад, якщо на присадибній ділянці поряд з будинком знаходяться об’єкти нежитлової нерухомості, призначені для утримання домашніх тварин або зберігання садового інвентарю. Але ця норма буде працювати, тільки якщо будинок є постійним місцем проживання громадянина. “Люди не реєструються на своїх дачах, тому один цей пункт призведе до введення податку для сараїв і тимчасових споруд. В той час як господарські будови на територіях елітних садиб, такі як стайні, приміщення для охорони, тенісні корти, більярдні, сауни, приватні зоопарки, не будуть обкладатися податком”, – відзначили в службі віце-прем’єра.

У Мінфіні вважають розкішшю квартири загальною площею понад 120 кв. м і будинки від 250 кв. м (Тігіпко пропонував 200 кв. м і 400 кв. м відповідно). Ці ж пороги встановлені і для щорічного справляння податку на нерухомість. Фактично це означає введення подвійного оподаткування. Податок на нерухомість, як житлову, так і нежитлову, буде розрахований як 1-2,7% мінімальної зарплати за 1 кв. м, а податок на розкіш буде стягуватися з житлової нерухомості в розмірі 0,5% “від оціночної вартості житла” за вирахуванням витрат на її оцінку. Залишилася сума податку не може бути менше суми, розрахованої за формулою – 2% мінімальної зарплати за 1 кв. м.

Податок на розкіш буде платити власник житлової нерухомості незалежно від кількості проживаючих у квартирі або будинку людей, а також їх соціального статусу. “Всі житлові будинки, які будувалися після 1995 року, підпадають під цю категорію, тому що їх невигідно було будувати площею менше 250 кв. м”, – говорить генеральний директор компанії Global Solutions Сергій Тумасов. З додатковим податковим пресом зіткнуться і мешканці багатоквартирних будинків – як старого планування, так і новобудов. “З 2003-2004 років, коли почався будівельний бум, девелопери почали зводити будинки, в яких частина квартир, площею 120 кв. м і більше, мала по три-чотири кімнати”, – зазначає він. Від сплати податку не буде звільняти навіть наявність невиплаченого іпотечного кредиту.

Податок на розкіш буде стягуватися з літаків, суден і вертольотів – 1% вартості, але не буде поширюватися на коштовності, хутра, дорогі мобільні телефони, годинники та зброю. Експерти визнають складності з адмініструванням таких товарів, пропонуючи просто платити підвищену ставку ПДВ при імпорті, як в деяких країнах ЄС. Але оскільки в Україні активно занижується митна вартість товарів, можливі інші варіанти оподаткування, кажуть експерти. “Якщо обкладати податком предмети розкоші, то ефективніше це робити через механізм акцизу, розширивши перелік підакцизних товарів”, – вважає директор департаменту Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень Артем Рудик.

У Мінфіні не підтримали ідею Тігіпка про введення для фізосіб 20-процентного податку на доходи в розмірі понад 15 мінімальних зарплат. Це виправдано, оскільки зарплати не мають відношення до розкоші, а підвищена ставка могла б спровокувати зростання частки тіньових зарплат, каже генеральний директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий.

Корекції піддалася і система стягування податку на розкіш з автомобілів – планка об’єму двигуна знижена до 3 тис. куб. см з запропонованих раніше 3,4 тис. куб. см. Хоча застосовуватиметься понижуючий коефіцієнт залежно від віку машин – від нових (1) до семирічних (0,2). Платити податок доведеться і власникам мотоциклів з об’ємом двигуна 800 куб. см (але не старше 7 років), водних суден потужністю 75 кВт (не більше 20 років), літаків і вертольотів. Податок запропоновано обчислювати виходячи з їх оціночної вартості, але не менше 2% мінімальної зарплати за кожен кв. м площі, куб. см двигуна або кг льотної маси.

У Мінфіні розраховують, що додаткові доходи держбюджету від введення податку на розкіш складуть 900 млн грн. На думку економістів, ініціативи уряду збільшать кількість платників податку, але не за рахунок багатих українців, а завдяки поширенню податку на громадян із середнім доходом. “Престиж автомобіля полягає не в об’ємі двигуна, а в його марці. Адже є машини з об’ємом 3 тис. куб. см, що купуються середнім класом. Тому логічніше прописати саме марки автомобілів, які підпадали б під дію податку”, – вважає старший економіст центру “CASE-Україна” Володимир Дубровський.

“Багатих він не торкнеться, тому що в Україні в них нічого не зареєстровано, або все записано на юридичних осіб, тому за підвищеними ставками потрібно обкладати і компанії. А податок торкнеться тих громадян, які мають легальні доходи і реєструють майно на себе, а не шукають схеми ухилення”, – резюмує Валерій Гладкий.

Тому експерти радять застосовувати європейський досвід справляння податку виходячи з рівня ринкової вартості нерухомості. Наприклад, у Франції ставка податку на розкіш в 0,25% сплачується з нерухомості вартістю понад 1,3 млн євро, а більш висока ставка у Великобританії – 5% – з майна понад 1 млн фунтів.