Податок на розкіш перетворився в ярмо для бідних

Вже в цьому році українців зобов’яжуть платити за власну нерухомість, кажуть економісти, до того ж платити, як з’ясувалося, доведеться навіть власникам скромних апартаментів.

Валентина Каменська, економіст:

Податок декларувався як податок на розкіш, на багатих людей, але фактично, після його введення, виявляється, що він торкнеться здебільшого саме неспроможну частина населення.

Починалося все з чергового “покращення” від влади, і треба визнати, кажуть фахівці, на перший погляд закон дійсно виглядає досить моральним. Податок нараховується на всі без винятку об’єкти нерухомості, а ось власники невеликих приміщень будуть мати пільги і зможуть не платити.

Ліна Фурсова, юрист агентства нерухомості “Місто”:

Якщо квартира менше 120 кв. м., то ви за неї не платите, податком не обкладається. І це стосується будинків, площа яких не перевищує 250 кв. м.

Потенційних платників податку на нерухомість в Україні близько 20 млн, за кожен зайвий метр доведеться платити щонайменше 11 грн 47 копійок, підрахував головний податківець України, тому влада планує значно наповнити бюджет. Обіцяє – квитанції люди отримають до 1 листопада, хто не заплатить за рахунками протягом 60 днів отримає штраф.

В’ячеслав Бусарєв, директор департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України:

Пільги по власникам житлової нерухомості – це багатодітні родини, це дачні і садові будиночки, які власник має не більше одного, також дитячі будинки сімейного типу.

Це не податок на багатство, а податок на зайву житлоплощу, тепер вже так пояснює закон податківець. Власнику, наприклад, двох однокімнатних квартир по 30 кв м таки доведеться щорічно платити за одну з них, за підрахунками приблизно 350 грн. І не важливо, що в сумі ці квартири не дотягують до “дозволених” 120 квадратів. Та ж ситуація з квартирою і будинком.

Андрій Правдин, директор Харківського агентства нерухомості:

Якщо квартира і будиночок – тут вже складніше ситуація. Чому ми говорили, що за дачу платити не треба, тому що вона підпадає під “пільгові фрази об’єкти”, які за визначенням не обкладаються податком. Житлові будинки оподатковуються, квартири оподатковуються, і, відповідно, тут вже з’являються у людини два об’єкта нерухомості.

Не врахували законодавці і вартість житла, в кожному районі вона відрізняється, адже власники абсолютно однакових за площею квартир можуть мати абсолютно різні платіжні здатності.

Валентина Каменська, економіст:

Справа в тому, що цей податок жодним чином не прив’язаний до оціночної вартості квартири – наприклад, квартира на Сумської площею 54 кв м або ж квартира на окружній у Рогані – у них, природно, різна вартість, а податок доведеться платити однаковий – тобто вже неравество на обличчя.

З двох квартир власник житла звільниться від сплати податків тієї, в якій він прописаний, пояснюють фахівці. Передбачається, що людина зможе і сам вирішувати за яку квартиру йому платити, і вибрати, наприклад, найменшу. Але як буде працювати цей механізм – із закону не ясно. Якщо ж платити не по силам, експерти радять все ж не продавати житло, зменшити розмір податку можна просто переписавши частина будинку на когось із родичів.