Податки на продаж квартири призведуть до спільного знаменника

У Міндоходів пропонують спростити порядок визначення доходу від продажу нерухомого майна. Відповідно до законопроекту, розробленого міністерством, передбачається встановити однакову базу при продажу об’єкта нерухомості для усіх податків і зборів.

Міністерство доходів і зборів України розроблено законопроект «Про внесення змін до статті 172 Податкового кодексу України щодо вдосконалення порядку визначення доходу від відчуження об’єктів нерухомого майна», який впорядкує розрахунок податків і зборів при операціях з купівлі-продажу нерухомості. Законопроект зареєстрований у Верховній Раді 5 липня 2013 року під № 2539.

Про це повідомили в прес-службі міністерства.

Як наголошується в повідомленні, ініційовані зміни не тільки дозволять уникнути неоднозначного тлумачення норм законодавства, але й зменшать витрати часу на розрахунок податків і зборів, які необхідно сплатити при таких операціях.

Сьогодні при продажу та купівлі нерухомості фізичні особи сплачують податок на доходи фізичних осіб, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та державне мито. Проте база оподаткування кожного з цих зборів різна.

Так, податок на доходи фізичних осіб сплачується з ціни, яка вказується в договорі купівлі-продажу, однак не нижче оціночної вартості такого об’єкта. Збір на державне пенсійне страхування з вартості нерухомого майна, зазначеного в договорі, а державне мито – з суми договору.

Законопроектом № 2539 пропонується встановити однакову базу при продажу об’єкта нерухомості для усіх податків і зборів. Розраховуватися вона з вартості, зазначеної в договорі купівлі-продажу, однак не нижче оціночної вартості нерухомості.

Тобто, пояснюють фахівці Міндоходів, при сплаті відповідних податків і зборів може використовуватися оціночна вартість нерухомого майна, визначена будь-яким суб’єктом оціночної діяльності. Звичайно, якщо він відповідає законодавчим вимогам.

Діючі ставки податків і зборів, які сплачуються під час операцій купівлі-продажу, порядок і строки їх сплати законопроектом не змінюються.

Як повідомлялося, нотаріальна дія з участю фізичних осіб, предметом якого є об’єкт нерухомого та рухомого майна, здійснюється за наявності оціночної вартості такого майна з метою оподаткування. Такі зміни в порядок вчинення нотаріальних дій внесені наказом Міністерства юстиції України №763/23295 від 17 травня.