Плюси і мінуси ОСББ очима чиновників

Чиновники Антимонопольного комітету звернули увагу на проблеми українських об’єднань співвласників багатоквартирних будинків ще в 2011 році, коли провели відповідне дослідження ситуації у сфері управління багатоквартирним фондом.

Тоді основними проблемами були названі:

1. Невиправдане затягування передачі органами місцевого самоврядування житлового фонду ОСББ. Внаслідок бездіяльності органів місцевого самоврядування, ОСББ фактично існують лише на «папері», а жителі будинків продовжують оплачувати послуги Жекам, додатково витрачаючи кошти на утримання власного ОСББ.

2. Освіта компаніями-забудовниками та кількома власниками квартир ОСББ та передача такими ОСББ функцій з обслуговування будинків керуючої компанії, яка пов’язана із забудовником. Впровадження такої схеми призводить до зростання в рази тарифів без виправданих причин.

3. Збільшення вартості послуги внаслідок нав’язування для ОСББ виконавця, визначеного місцевим органом влади.

АМКУ пропонував тоді, по-перше, внести зміни або розробити і затвердити нові нормативно-правові акти, які б визначали форму звернення, повний перелік документів, необхідних для передачі багатоквартирного будинку та прилеглої прибудинкової території з балансу балансоутримувача на баланс ОСББ, конкретні терміни розгляду такого звернення (у тому числі передбачити механізм «мовчазної згоди») та відповідальність за порушення термінів розгляду звернення;

По-друге, розробити проект Закону України «Про внесення змін до Закону «Про ОСББ», в якому передбачити положення про: визначення членів ОСББ категорією споживачів житлово-комунальних послуг – «населення»; заборонити утворення ОСББ компаніями-забудовниками та пов’язаними з ними особами;

Протягом 2012 року Антимонопольним комітетом України був проведений цілий ряд комплексних перевірок у сфері житлово-комунального господарства. Зокрема, за словами в. о. голови Комітету Рафаеля Кузьміна, близько трьох тисяч перевірок торкнулися діяльності ОСББ.

Більшість зловживань монопольним становищем та фактів недобросовісної конкуренції у галузі ЖКГ відбувається саме у сфері природних монополій. Зокрема, найбільш поширеними, за його словами, є зловживання проти ОСББ теплоенергетичних компаній і водопостачальних підприємств своїм становищем на ринку послуг.

За словами заступника голови АМКУ Федора ВЛАДА, причина того, що його відомство зацікавилося проблемами ОСББ, – листи і скарги українців, які надходять у відомство. Результати аналізу ситуації, проведеного Департаментом досліджень і розслідувань АМКУ, показали, що при створенні ОСББ, як правило, затягується процедура реєстрації та передачі будинку в управління мешканцям, хоча, згідно з урядовою постановою №1521, передача будинку повинна відбутися протягом двох місяців. Але ці терміни прописані тільки на папері, вони не діють з-за того, що постанова не містить переліку необхідних документів, а також відсутні типові форми заяв для передачі. І ті, хто вирішив зареєструвати ОСББ, надовго грузнуть у паперовій рутині.

Не менш серйозні перешкоди виникають і при отриманні в користування прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності. Проблеми виникають із-за того, що законодавчо не закріплені умови користування прибудинковими територіями, а також неможливо встановити їх межі. Є проблеми і у взаємовідносинах ОСББ із компаніями-монополістами, що надають комунальні послуги. Монополісти не укладають з товариствами співвласників прямі договори на поставку послуг і ресурсів, а укладають індивідуальні контракти, які не відповідають затвердженим типовими договорами. Всередині самих ОСББ також не рідкісні випадки шахрайства і обману при нарахуванні платежів і внесків, які вносять мешканці такого будинку, серед яких, як правило, є і члени ОСББ, і ті, хто не бажав вступати в товариство співвласників.

В результаті цих розглядів при АМКУ була створена робоча група, до складу якої увійшли урядовці та експерти щодо створення та функціонування ОСББ. За словами одного з активних членів цієї групи юриста Тетяни МОНТЯН, велика частина роботи вже зроблена, і йде підготовка самого документа з пропозиціями. Але вона не впевнена, що всі напрацювання робочої групи підтримають профільні міністерства і депутати. Втім, це стане ясно восени, коли Верховна Рада приступить до роботи після канікул.

У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України вважають, що процес створення ОСББ в країні стримує відсутність кваліфікованих кадрів в системі управління житловою нерухомістю. З-за цього в переважній більшості міст, селищ і сіл зберігається монополія Жеків. Міністерство ініціювало внесення змін до національного класифікатора професій та з 1 вересня 2012 року в Україні з’явилася професія менеджера по управлінню житловим будинком, якої почали навчати в 12-ти внз.