Площа нових торгових центрів збільшиться на чверть

У поточному році обсяг будівництва нових торгових центрів в Європі збільшиться на 25%, що дозволить задовольнити попит рітейлерів на сучасну високоякісну торговельну нерухомість.

Такі прогнози наводяться в дослідженні міжнародної консалтингової компанією в області нерухомості CBRE, яким володіє ЛІГАБізнесІнформ.

У першій половині 2012 року в Європі відкрився 51 торговий центр загальною площею 1,5 мільйона кв. м, і очікується, що до кінця року буде збудовано ще 3 мільйона кв. м торговельних площ. Якщо відкриття всіх цих центрів відбудеться вчасно, в 2012 році площа завершених об’єктів досягне 4,4 мільйона кв. м, що на 25% більше, ніж у 2011 році.

Найбільша активність спостерігається на ринку Туреччини, де в 2012 році було побудовано майже 400 000 кв. м нових площ торговий центрів, що становило одну третину нових площ, що вийшли на ринок у першій половині цього року. Трохи відстає Німеччина (165 000 кв. м), за якою з невеликим відривом слідують Італія і Польща (140 000 кв. м).

У 2011 році в Європі було побудовано близько 3,6 мільйонів кв. м торгових площ, що на 4,6% менше, ніж у попередньому році. Тим не менш, поточний рівень будівництва нових площ залишається високим і відстає тільки від показників 2005-2009 роки, коли спостерігалися більш високі річні темпи завершення торгових об’єктів.

В останні роки провідне становище на ринку будівництва торгових центрів належало ринків, але і на більш зрілих європейських ринках темпи будівництва залишаються високими, задовольняючи попит з боку рітейлерів. У 2011 році на п’ять великих західноєвропейських ринків (Іспанія, Італія, Франція, Німеччина і Великобританія) припадала одна третина нових торгових центрів, побудованих в Європі.

Туреччина проявила найбільшу активність, побудувавши понад 20% нових торгових площ минулого року, в тому числі центр Marmara Forum площею 160 000 кв. м в Бакыркей, Стамбул, який став найбільшим об’єктом у Туреччині, простроенным на сьогоднішній день.

На другому місці опинилася Польща, де було побудовано 16 центрів загальною площею 428 000 кв. м, що склало 12% від нових площ. Росія зберегла високі темпи будівництва: тільки в Москві та Санкт-Петербурзі було відкрито дев’ять нових торгових центрів.

В даний час на території всієї Європи будується близько 7,5 мільйонів кв. м торговельних площ. За прогнозами, Туреччина буде залишатися найактивнішим ринком. Там буде зведено близько 1,5 мільйона кв. м; за нею йдуть Італія (698 000 кв. м) і Іспанія (612 000 кв. м).

Загальна площа центрів, що знаходяться на стадії будівництва у Великобританії (120 000 кв. м), становить лише 1,5% від загальної площі будівництва в Європі, що набагато менше, ніж у Франції (7%) та Німеччини (6%), де все ще існують можливості для будівництва.

Низькі темпи будівництва у Великобританії викликані жорсткої споживчої середовищем і обмеженим попитом з боку орендарів; але такі темпи також відображають високу вартість будівництва нових міських центрів, яка обумовлена строгими правилами міського планування.

Ринки Центральної і Східної Європи, України, Болгарії та Хорватії досить активні. Там нове будівництво становить більше 25% існуючого обсягу торгових площ. На противагу цим країнам у Балтійських країнах будівництво нових об’єктів не ведеться.