Піти у безготівку

З вересня набули чинності обмеження, запроваджені Нацбанком України на розрахунки готівкою. Тепер будь-яка покупка на суму понад 150 тис. грн. повинна здійснюватися через переведення грошей з рахунку на рахунок або внесення готівки в касу банку. Які цілі переслідує держава і чим це загрожує для населення?

Державний інтерес

Висновок великих сум в безготівковий оборот, безумовно, в першу чергу відповідає інтересам держави. Операції за рахунками при необхідності набагато простіше проконтролювати. Крім того, необхідність розраховуватися за великі покупки через банк поставить нас перед необхідністю рано чи пізно обміняти свої заощадження, які зберігаються в іноземній валюті, на рідну гривню, що сприятиме деякого зниження дефіциту валюти в фінансовій системі. І нарешті гроші за великим угодам, потрапляючи на банківські рахунки, нехай і тимчасово, так чи інакше починають працювати у фінансовій системі країни. А якщо враховувати, що далеко не всі кинуться відразу переводити отримані кошти, особливо за умови, що ця послуга у більшості банків також не безкоштовно, то певна частина цих ресурсів затримається в банках на якийсь період.

«Завдяки цьому обмеженню в банківському секторі з’явиться ресурс для кредитування: 6 млрд. грн. короткострокових та 14 млрд. грн. довгострокових коштів. У зв’язку з цим повинна знизитися вартість кредитів. Доларизація економіки зменшиться на 0,5 процентних пункту, а обсяг ВВП зросте на 0,2%», – прогнозує заступник голови НБУ Віра Ричаківська.

Чого очікувати

Відмова від готівкових розрахунків майже не торкнеться первинного ринку нерухомості і продажів нових автомобілів, оскільки їх продавці і зараз отримують кошти на рахунку. Більшою мірою це торкнеться вторинний ринок. У зв’язку з чим самим болючим моментом виявиться необхідність оплати фізособами комісії за переказ коштів, розмір якої не регулюється державою. Зважаючи на це в Нацбанку радять порівнювати тарифи і вибирати найнижчі, а також обіцяють провести з банками роз’яснювальну роботу, щоб ті не зловживали при визначенні розмірів своїх комісійних.

Відмова від готівкових розрахунків майже не торкнеться первинного ринку нерухомості і продажів нових автомобілів, оскільки їх продавці і зараз отримують кошти на рахунку. Більшою мірою це торкнеться вторинний ринок.

У прес-службі одного з найбільших українських банків «Життя» повідомили, що, на їх думку, дане обмеження не принесе клієнтам зайвих складнощів, але дозволить убезпечити їх при укладенні угод. «Ніяких складнощів тут не передбачається. Крім того, що при купівлі дорогих товарів це можна буде здійснити безпечніше – не ходити з мішком грошей, а просто зробити банківський переказ на рахунок продавця. До того ж, банківський переказ – це і гарантія виконання продавцем своїх зобов’язань, оскільки факт перерахування грошей відображається в національній платіжній системі. Такі нововведення в першу чергу опиняться на руку покупцям нерухомості. При оформленні покупки нерухомості і безготівковій оплаті через банк покупець буде мати підтверджений факт оплати конкретної суми – не якісь розписки, а банківський документ про переведення грошей з одного рахунку на інший, що в разі виникнення будь-яких проблем з правом власності на квартиру збільшить його шанси повернути собі витрачені кошти. Варто зауважити, що в європейських країнах діє обмеження на оплату готівкою в межах від 500 до 1,5 тис. євро, тому 150 тис. гривень – достатня сума для початку і вивчення реакції ринку», – повідомили в банку.

Що стосується відкриття рахунку, то найчастіше у потенційного клієнта є можливість зробити це безкоштовно. Але все ж краще уточнити, як потім буде функціонувати цей рахунок, чи є якась щомісячна плата, комісія за поповнення через інші банки і так далі.

Юристи називають найпростіший спосіб робити дорогі покупки за готівку — це укладення договору розстрочення. Його можна укласти, як з будівельною компанією або автодилером, так і з іншою фізособою.

Переказ коштів між рахунками різних клієнтів одного банку часто також може бути безкоштовним. У зв’язку з цим при оформленні угоди виникає додатковий головний біль – об’єднання рахунків покупця і продавця в одній фінансовій установі, якщо виникне бажання заощадити на цьому виді комісійних. В середньому ж банки беруть за перерахування коштів з рахунку на рахунок від 0,2% до 1% від суми переказу. Переказ грошей в іншу установу обійдеться в 0,01-1%. Часто банки встановлюють максимальну планку, більше якої вони з вас не візьмуть, скільки б ви не перераховували. Наприклад, якщо комісія складає 0,7%, але існує межа винагороди банку за послугу 800 грн., плата за переказ 150 тис. грн. складе 0,53% від вартості угоди, а при відправці 1 млн. грн. – 0,08%.

Перерахування коштів на рахунок нотаріуса є найдорожчим способом безготівкового розрахунку – багато банки беруть за таку послугу 1%.

«Поповнення розрахункового рахунку в банку, де відкрито рахунок нотаріуса, не може бути безкоштовним, якщо він відкритий на фізособу. Якщо юридична особа, то застосовуються тарифи платежів з розрахункового або карткового рахунку», – пояснює начальник відділу дебетних карток ПУМБ Анастасія Ранчева.

З іншого боку, фінансисти побоюються виникнення великої кількості неактивних рахунків, які будуть відкриті під одну операцію.

Можливі варіанти

У той же час юристи в приватній бесіді вже зараз називають кілька способів розрахуватися готівкою навіть за дуже дорогу покупку. Найпростіший – укладення договору розстрочення. Його можна укласти як з будівельною компанією або автодилером, так і з іншою фізособою, у якого ви купуєте дорогу річ. І вносити платежі частинами. Більш складні варіанти – це оформлення предмета покупки як застави за суму, яку ви берете нібито в борг у покупця. Через якийсь час ви не віддаєте борг, а покупець отримує заставу у власність.