Підводні камені законопроекту про ринок землі

Законопроект про ринок землі таїть в собі безліч прихованих проблемних моментів, які спровокують низку спекулятивних угод.

Фахівці земельного законодавства побоюються, що вступ в силу нинішній редакції законопроекту про ринок землі зробить український народ зайвими на своїй землі.

Відповідно до законопроекту, на торги будуть виставлятися землі всіх форм власності (приватної, державної та комунальної), і ще 10% земель, що перебувають у запасі. Крім юридичних і фізичних осіб України, суб’єктами ринку можуть бути особи, що здійснюють реалізацію земель в примусовому (!) порядку, також особи без громадянства та іноземні громадяни, іноземні юридичні особи і держави.

У зв’язку з цим виникає суперечність, оскільки, з одного боку представники іноземного капіталу будуть вважатися суб’єктами ринку, але з іншого боку, ст. 15 забороняє їм володіти с/г землями. Такі подвійні стандарти спричинять за собою розвиток спекулятивних угод.

Крім усього цього, проект закону передбачає проведення торгів не по всій землі, а окремими ділянками: для західної частини – 110-180га, для центральної та північної – 250-400га, для південної і східної – 590-870 га. Таке лімітування, на думку фахівців, стане причиною бажання покупців збільшити розміри якої ділянки землі, і наступний закон про продаж землі вже буде не потрібен.