Підсумки ринку комерційної нерухомості в 2012 році

2012 рік для ринку комерційної нерухомості виявився дещо суперечливим. Особливої активності у якому-небудь сегменті однозначно операторам відзначити складно. Тим не менше, говорити про стагнацію ринку теж не доводиться.

Про це повідомив керуючий партнер компанії “Укрбудконтракт” Сергій Федорик.

За його словами, перша половина 2012 року ознаменувався завершенням робіт на ряді будівельних об’єктів в рамках підготовки до фіналу чемпіонату Євро-2012. Відповідно, динаміка будівельного ринку в комерційному сегменті (яка забезпечувалася в цьому році в основному за рахунок готельного сектора) у другому півріччі істотно сповільнилася.

Істотного підвищення попиту ні в одному сегменті не спостерігалося. Деяка кількість проектів реалізовувалося в готельному сегменті, сегменті офісної, промислової та торговельної нерухомості. Розвиток останньої було відзначено у містах-мільйонниках. У Криму, як і склалося історично, — спостерігалася активність у готельному сегменті. У Києві та Київській області можна відзначити розвиток торгового, офісного, промислового та складського сегментів.

Однозначної у 2012 році стала тенденція зниження присутності іноземних замовників у всіх сегментах.
Точкові проекти з іноземними замовниками є в ритейлі, в промисловому і в готельному сегментах. Однак це — виключення з даної закономірності.

А відновлення дійсного інтересу до локального ринку нерухомості з боку іноземних замовників відбудеться не раніше другої половини 2013 року.

На тлі неоднозначної ринкової динаміки операторів будівельного ринку доводилося вирішувати ряд проблем. У списку таких слід виділити два фактори ризику: неплатежів або затримки платежів з боку замовників, а також труднощі із створенням фінансової “подушки” для підтримки діяльності в межпроектный період або періоди недофінансування.

Що ж стосується цінової політики, істотних коливань вартості будівельних послуг за календарний рік не спостерігалося. Наприклад, якщо ціна реалізації проекту готельного комплексу рівня 4* “під ключ” в 2011 р. становила від $1800/кв. м до $2500/кв. м в залежності від наповнення, розташування, різних вимог замовника, то в 2012 р. цей ціновий рівень залишився незмінним.

Тим не менш, незначні (по відношенню до загальної вартості) для будівництва коливання все-таки були, і вони були викликані двома факторами: вартістю бетону та вартістю робочої сили. Вартість бетону була відкоригована постачальниками в бік підвищення на 15% в березні 2012 р., а в червні 2012 р. його ціна зросла ще на 7%, що істотно відбилося на вартості монолітних робіт. Однак до значної зміни вартості реалізації об’єктів в цілому це не призвело, з огляду на те, що дані роботи є лише частиною будівельного бюджету. Підвищення цього параметра часто компенсувалося за рахунок замовника.

Другий фактор, на який слід звернути увагу — це вартість робочої сили, навпаки, негативно впливав на ціни в 2011 р. у зв’язку з глобальною зайнятістю спеціалістів-будівельників на об’єктах, що реалізуються в рамках підготовки країни до Євро-2012.

До літа 2012 р. ресурс почав вивільнятися, і ціни дещо знизилися — зниження склало близько 10%.

Наскільки складним для будівельного ринку комерційної нерухомості виявиться 2013 рік? У 2013 році розпочнеться будівництво відразу декількох великих регіональних рітейл-центрів для локальних та іноземних замовників. Прогнозується також пожвавлення локальних торговельних мереж та будівництво нових об’єктів. Ми бачимо значний потенціал в сегменті торговельної нерухомості, і в наступному році він продовжить реалізовуватися. Особлива активність очікується у Києві, Львові, Донецьку і Харкові.