Підсумки Retail Forum Ukraine 2012: прогнози експертів галузі досить обережні

Експерти надали прогнози щодо вітчизняного ринку торгової нерухомості.

29 травня в готелі «Президент Готель» відбувся Retail Forum Ukraine 2012 — щорічний захід, присвячений ринку торговельної нерухомості в Україні.

В ході форуму експерти обговорили питання, пов’язані із створенням успішного торгового центру на локальному ринку, а також розглянули проблему залучення в ТЦ/ТРЦ оптимального міксу орендарів. Крім того, експерти дали загальну оцінку положення в даному сегменті. Retail Forum Ukraine 2012 був організований професійної галузевої організацією Ukrainian Real Estate Club і проводиться вже третій рік поспіль.

Спікерами форуму на цей раз виступили такі експерти ринку торговельної нерухомості, як Томас Біндер, CEO міжнародної девелоперської компанії Sonae Sierra, партнер компанії UTG Віталій Бойко, а також генеральний директор Arricano Real Estate Метью де Браун. Модераторами Retail Forum Ukraine 2012 стали партнер і керівник практики нерухомості компанії DLA Piper Україна» Наталія Кочергіна та керуючий директор DTZ Ukraine Нік Коттон.

За словами модератора форуму, Наталії Кочергіної, «як юридичні консультанти, ми бачимо, що серед операцій, що здійснюються на ринку комерційної нерухомості, рітейл як і раніше залишається найбільш привабливим. Втім, ставлення рітейлерів до України залишається настороженим унаслідок негативного політичного іміджу країни, а також нестабільного економічного становища у світовій економіці».

Але, не дивлячись на те, що кризові тенденції в Україні та інших країнах все ще сильні, рівень реалізації професійних торговельних об’єктів, на думку експертів, на локальному ринку в останні роки значно підвищився. Як зазначив у своїй промові Віталій Бойко, «поріг якості, при якому торговий центр може стати успішним, в Україні тепер можна порівняти з рівнем кращих міжнародних проектів і за якістю, і за обсягом інвестицій. Втім, навіть в об’єкти рітейлу залучити фінансування все складніше. У зв’язку з цим, можливо, далеко не всі із заявлених об’єктів торговельної нерухомості будуть реалізовані в термін — на ринку зможуть успішно працювати тільки девелоперські компанії, здатні знайти власні кошти для фінансування нових проектів».

Крім загальної ситуації на ринку торговельної нерухомості, експерти також обговорили перспективи конкуренції традиційного рітейлу та електронної комерції, умови залучення якірних орендарів в торгові центри, а також необхідність застосування інноваційних технологій та оригінальних архітектурних рішень при реалізації об’єктів торговельної нерухомості.

Учасниками щорічного заходу URE Club Retail Forum Ukraine 2012 стали провідні гравці ринку нерухомості України, міжнародні ритейлери і девелопери, які спеціалізуються на торговельної нерухомості. Унікальний формат форуму проходить вже третій рік поспіль і піднімає найактуальніші для галузі питання.