Підсумки 2012: Вибори і коливання долара збили попит на новобудови

Парламентська виборча кампанія і нестабільний курс гривні по відношенню до долара США найбільше вплинули на волатильність ринку первинного житла. З-за цих факторів традиційний осінній попит на придбання квартир на первинному ринку «зрушив» на листопад-грудень.

Багато ж забудовники до настання визначеності припиняли як реалізацію існуючих, так і початок нових проектів. Про це, підбиваючи підсумки 2012 року для первинного ринку нерухомості, розповів начальник відділу продажів ЖК «Park Stone» Дмитро Шостя.

За словами експерта, в листопаді і грудні ряд компаній відчули різкий сплеск активності продажів, при цьому до 50% всіх клієнтів готові купувати житло без розстрочення та кредиту, а сплачуючи до 90-100% вартості в ході операції. При цьому, незважаючи на дешевизну, квартири економ-класу в комплексах з незручною дислокацією продаються гірше, ніж більш дорогі квартири з інфраструктурою.

«Така тенденція пов’язана, в тому числі і з тим, що на «бюджетне» житло, як правило, претендують покупці, які мають не більше 20-30% від первісної вартості. Чим більше вони дізнаються про незручних транспортних розв’язках, економії на будматеріалах, потенційні проблеми з документами, відсутності інфраструктури, тим більше коливаються щодо необхідності придбання такого житла в кредит. Рішення ж про придбання більш просторою і комфортної квартири приймають власники старого житла в Києві або передмісті, яким при «обмін» потрібно лише сплатити різницю у вартості квартир», – говорить Д. Шостя.

Найпопулярнішими у 2012 році серед покупців традиційно були однокімнатні та двокімнатні квартири, зазначає Д. Шостя. Однак на відміну від докризового періоду і перших кризових років, коли забудовники розпродавали зведена у 2006 – 2007 році житло, площа таких квартир у будинках 2011 – 2012 рр. споруди зменшилася на 20-30%.

«Якщо до кризи однокімнатні квартири по 55-60 кв. м продавалися добре, то в комплексах, зведених за останні роки площа такого житла становить не більше 45 кв. м. І «одиничок» у парадному більше. Деякі забудовники змінюють план будівлі з тим, щоб замінити «трійки» на однокімнатні квартири і продати їх швидше», – говорить Д. Шостя.

Експерт відзначає, що одним з найменш вдалих проектів 2012 року став початок реалізації цілого ряду програм державної підтримки житлового будівництва. «Держпрограми могли непогано розгойдати ринок. Але угод було не так багато, щоб викликати істотний зсув. За деякими програмами проблема полягала у відсутності реально «бюджетних» пропозицій – за «економ-клас» видавалися трикімнатні квартири, претендентів на які традиційно мало», – зазначає Д. Шостя.