Під виглядом житла українцям продають пожежні частини і навіть повітря

Якщо б хтось вів статистику жертв будівельних компаній, що обіцяли, але так і не побудували житло, рахунок йшов на десятки тисяч. Саме стільки сьогодні тих, хто в одночас виявився примітивно пограбованим.

Пил в очі

Сайт будівельної компанії виглядає строкато і життєрадісно. Здається, навіть надміру життєрадісно. Заглянути на ресурс пропонує нав’язлива реклама, розвішаний і розклеєна по всьому місту. Три сигнальні примітні «фішки», які не можуть не зачепити кожного, хто стурбований пошуком житла: воно дешеве, зводиться у Київі або поруч з ним, так і термін здачі – не за горами.

Мимоволі привертає увагу один з адрес – квартири продаються в гарному будинку в мальовничому районі Лівого берега столиці. Ціна – смішна, не у всякому приміському селищі таку зустрінеш. Явна ознака будівельної «піраміди» – пастки для інвесторів. Шукаю на карті об’єкт – і… бачу там пожежну частину. Приїжджаю на місце. «Пожарка». Черговий витріщає очі: «Яке будівництво? Це – наша територія і нікому віддавати її не збираємося. Як цього району без рятувальників?».

Дзвоню забудовнику. Дівчина на тому кінці незворушна: «Вас явно дезінформували! Продажу за цією адресою організуємо з дня на день, готуються документи. А поки можете вкласти ваші кошти в один з наших об’єктів в найближчому передмісті – там ми активно будуємо. Потім перебросите сюди, на лівий берег».

У передмісті, втім, картина не набагато переконливіше, ніж на території пожежної частини. Правда, там за обома адресами вже стоїть будівельний паркан, зведено навіть кілька поверхів – остови монолітно-каркасних будівель. Але на майданчиках – жодного будівельника.

«Тут лише по вихідним іноді бувають бригади, – розповідає абориген, який представився Денисом. – Їх привозять сюди, щоб потенційним покупцям (а вони найчастіше їздять по суботах-неділях) пил в очі пустити». За чутками, у забудовника чималі проблеми з дозвільною документацією, що для будівництва в передмісті столиці зовсім не рідкість.

Крім того, на тлі мертвої тиші на будмайданчиках він веде бурхливі судові тяжби то за землю, то за саму будівельну компанію. Це, втім, зовсім не заважає йому збирати гроші з потенційних новоселів за віртуальні квартири.

Безіменні сльози

Деякі з них, втім, вже намагаються влитися в ряди тих, хто судиться з компанією, сподіваючись забрати свої кошти. На думку юристів, ці надії примарні. Намагаюся знайти таких і поспілкуватися – люди ховають обличчя.
«Я приїхала з Донбасу з чоловіком, ми пенсіонери, – розповідає одна з покупців, ледве стримуючись, щоб не плакати. – Продали там свою квартирку, доглянули тут, у нас тут родичі. Грошей не вистачало, займали, у кого могли. Заплатили їм, мерзотникам, всю вартість квартири. Півтора року тому. З того моменту вони побудували лише каркас декількох поверхів – і все. Все померло. Хотіла забрати гроші, забудовник не заперечує, але ні копійки не повертає – вже півроку. А мені борги віддавати, на квартирі живемо. Я на нервовому грунті вся покрилася червоними плямами, а мені не можна нервувати, у мене діабет. Хто мені поверне здоров’я?».

Жінка просить не називати її імені – боїться. А що як забудовник дізнається, що вона в газету поскаржилася, – і покарає, навідріз відмовиться розплатитися з нею?

Не хоче розголосу і інша сім’я. Маму молоденькою художниці, купила дочці на всі сімейні заощадження квартиру у ще одному будинку-примарі, так і не врятували – жінка наклала на себе руки. Донька впевнена: мати так надійшла від відчаю, коли дізналася, що будівництво припинено, а зелений паркан демонтований. Бідна жінка мріяла про вугіллі для своєї родини ще з радянської житлової черги.

Замість того, щоб взятися за руки і боротися з будівельниками, люди щуляться і чекають: може, добудують?

«Ламборджині» за ціною «Жигулів»?

Керуючий партнер юридичної фірми «Constructive Lawyers», радник голови парламентського підкомітету з питань будівництва і архітектури, президент ВГО «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» Олексій ГОНЧАРУК роз’яснює :

«Люди не наважуються виступити проти системи. Законодавчо інвестори ніяк не захищені. Вони розуміють: у забудовника – влада, гроші, вплив. Він, зрештою, володіє і їх грошима теж. Захоче – побудує, не захоче, злякається або образиться – втече з усім зібраним капіталом. Спробуйте у когось із забудовників відсудити неустойку за затримку здачі об’єкта! У всьому світі це природна і нормальна практика – тільки не у нас. І це дуже небезпечно. Забудовник розбещується, він звик до безвідповідальності: а що вони мені зроблять? Подивіться, скільки будівельних компаній обдурили людей. І що? Причетні до величезної кількості афер так і ходять на свободі. За ґратами – лише кілька осіб. У столиці сьогодні як мінімум десяток зводяться об’єктів, які мають всі шанси перетворитися у афери або є такими спочатку. По країні їх набагато більше, і вони продовжують з’являтися».

На думку експерта, щоб вирішити проблему, потрібно дві речі. На державному рівні прийняти закони і посилити контроль над роботою будівництв і залученням грошей від населення. На громадському – українцям пора дорослішати і переставати вірити в казки про дешеві квадратних метрах.

«Ну не може «Ламборджині» коштувати як «Жигулі», – вигукує А. Гончарук. – Люди ж не розуміють цього. Мало того – їх не бентежить навіть те, що будівництво може бути заморожена за рішенням суду. Вони все одно будуть купувати. Вони знають, що сьогодні куплено таке-то рішення суду, завтра з’явиться інше – і все буде добре. Будинок добудують. Вони не вірять в судову систему. І поняття не мають, кому віддають гроші. Це – проблема правової культури. Людей треба вчити. Але, схоже, державі нецікаво цим займатися».

Як виглядають будівельні «піраміди»

* ціна на 20-40% нижче середньоринкової
* забудовник пропонує максимальні програми лояльності (додаткові знижки, пільгові кредити і розстрочки)
* немає в наявності всієї документації (компанія сподівається оформити її на залучені кошти)
* продажі починаються на «голому місці»
* роботи на майданчику ведуться поштовхами, по мірі надходження чергових засобів
* постійна ротація: забудовник регулярно залучає нові бригади на зміну старим
* компанія веде роботи відразу на кількох об’єктах: вони різній мірі готовності, але жодного зданого.