Під Києвом будівельні аферисти продають квартири в 6-поверхових «дачах». ВІДЕО

Покупцеві пропонують віддати $ 54 тис. і чекати, поки забудовник “подарує” йому поки ще неіснуючу квартиру.

Українські закони не забороняють побудувати висотку на дачній ділянці, назвати її приватним будиночком і продати в ньому квартиру поза всяких норм, правил і головне – гарантій, повідомляється в сюжеті ТСН.Тиждень.

Світлана, купуючи дачу під Києвом, в першу чергу перевірила документи на угіддя сусідів у сільраді. Скрізь, каже, значилися приватні ділянки для таких же дачників, як і вона. І раптом, по сусідству почали стрімко зростати багатоповерхівки. Без будь-яких громадських обговорень, зате з амбіційною назвою та обіцянками: елітний житловий комплекс, низькі ціни, понад 800 квартир. Тобто, майже 2,5 тис. чоловік повинні були розміститися на 60 сотках. “Як будуть фекалії, вибачте, будь ласка, вивозитися звідси?!.. Як буде туди поставлятися вода?! Куди подінеться наша вода?” – задається питаннями Світлана.

В той же час покупцям тутешніх квартир також доведеться туго. “Ситуація може бути абсолютно патова. Як ви, як покупець можете встановити, що у вас неправильно підключені комунікації? Ніяк! А коли починаєте експлуатувати, дізнаєтеся: що вода не тече, каналізація не працює, ліфт не працює. І ви можете скаржитися тільки тій особі, у якого ви купили. Але тій особі, у якого ви купили, ви ж навіть скаржитися не можете, тому що, якщо ви купили – то ви погодилися на ці умови”, – пояснив експерт будівельних ринків Олександр Охріменко.

На що пропонують погодитися, можна дізнатися на місці, тому що відділ продажів знаходиться прямо на будівництві. По-перше, потрібно внести завдаток, який становить $ 1 тис. і в разі відмови від покупки житла назад не повертається. Покупець повинен оплатити 100% вартості, тому решту суму треба внести протягом місяця. Квартира, яку ще не побудували, коштує $ 33-54 тис. Закінчити обіцяють у серпні. Документи ж на неї покупець отримає потім, через два місяці після здачі. Земля оформлена на двох забудовників.

“Потім, коли буде добудований житловий комплекс, буде організовуватися юридична особа. І потім за договором дарування забудовник надає особам цю землю”, – пояснила жінка у відділі продажів. Тобто покупець спочатку повинен заплатити гроші за квартиру, якої ще не існує, на землі, відведеній під приватну дачу якогось пана. І повірити, що потім власник землі добудовану квартиру йому подарує. Тут варто перевірити статус землі в державному Кадастрі. Під житлом, яке пропонують так вигідно купити, – 20 необъединенных ділянок. Статус більшості – не визначений. Два – чітко під індивідуальне будівництво, є дача, 6-поверхова, на кілька під’їздів. “Це як раз такий приклад, коли ризик дуже великий. По-перше, можуть просто недостроить. Друга ситуація: можуть його не узаконити”, – зазначив експерт Охріменко.

Місцевий головний архітектор визнає, що житловий комплекс вже внесли в новий генеральний план. Тому тепер Світлана може скасувати будівництво багатоповерхівок тільки через суд. Втім, тоді обдуреними залишаться ті, хто вклав гроші в багатоповерхівку. І угоди їх не врятують.

“Ви дали гроші фізичній особі. Те, що там написано “під квартиру” – для суду жодного значення не має. Тому що суд запитає: “Де ця квартира? Її не існувало! Значить, ви просто дали гроші сусіда”, – пояснив Охріменко.

За законом, вкладати кошти в непостроенное житло можна тільки через будівельний фонд з капіталом не менше мільйона євро. Втім, експерти визнають, що навіть авторитетні забудовники воліють обходити це правило. Отже, єдиний спосіб убезпечити себе від шахраїв – ретельно перевіряти документи на будівництво і власність землі. І, звичайно, не укладати угод з фізичними особами. Інакше, навіть якщо суд визнає, що вас обдурили, гроші повернути навряд чи вдасться.