Первинний ринок житла зміцнює свої позиції на ринку нерухомості України

До кінця поточного року на новобудови може припадати вже близько 40% від загального обсягу попиту на житло.

По мірі стабілізації національної економіки України первинний ринок житла зміцнює свої позиції на ринку нерухомості країни. Одним з факторів, що сприяють цьому є зростаючу довіру населення до забудовників.

Це в свою чергу обумовлюється загальною стабілізацією економіки і низкою законодавчих нововведень підвищують прозорість і надійність будівельної індустрії. В даному контексті мова йде про прийняття 17 лютого 2011 року Верховною Радою України Закону “Про регулювання містобудівної діяльності” з пропозиціями Президента України від 03.02.2011 р.

У свою чергу самі забудовники підвищують привабливість новобудов за рахунок грамотної маркетингової політики полягає в наданні тривалих розстрочок, так і дисконтів. Наприклад, в районі Ленінградської площі в Києві вартість квартир у нових будинках складає 900-1000 доларів за кв. метр, в той час як ціни на квартири в старих п’ятиповерхівках дорівнюють 1500-ам доларів за квадратний метр. З урахуванням більшої комфортності і кращої якості нових квартир доцільність їх придбання ще більше збільшується.

Не малу роль у підвищенні попиту на нове житло зіграла і програма пільгового кредитування, що передбачає видачу іпотечних кредитів під 3% в рік на придбання нових квартир. Для порівняння середня вартість іпотечних позик надаються комерційними банками для придбання житла на вторинному ринку нерухомості дорівнює 20-22% в рік.

Крім цього на користь новобудов говорить їх велика інвестиційна привабливість. Вартість квартири в споруджуваному будинку по мірі реалізації проекту збільшується як мінімум на 20-30%. Саме стільки може заробити інвестор, який вклав кошти у придбання квартири на нульовому циклі зведення будівлі. Для порівняння вторинний ринок житла вже три роки демонструє негативну динаміку цін річний амплітуді.

Наочним прикладом результативності заходів по стимуляції первинного ринку житла є послідовне зростання частки новобудов в загальній структурі попиту на житло. Так, якщо у 2008-2009 роках на первинний ринок припадало лише 10% від загального об’єму попиту, то в першому півріччі 2012 року аналогічне значення склало 30%. З урахуванням динаміки будівництва та структури угод до кінця 2012 року на новобудови може припадати вже близько 40% від загального обсягу попиту. При цьому найбільша кількість угод на первинному ринку житла припадає на квартири в будинках з не менш ніж шістдесяти п’яти відсотковою готовністю. Житло в комплексах на нульовій стадії будівництва активно купується лише в тому випадку, якщо поряд вже є завершені попередні черги даного проекту. При цьому будинки будуються більше двох років, як правило, викликають довіру лише в стадії дев’яноста п’яти відсоткової готовності і вище.

На цьому тлі індустрія житлового будівництва України продовжує демонструвати приріст виробництва. Так у першому півріччі 2012 року обсяги будівництва житла збільшилися в країні на 55,4% порівняно з роком раніше. Всього за звітний період було зведено 4,241 млн кв. метрів житлової нерухомості. Відповідна інформація міститься в повідомленні Державної служби статистики.

При цьому там же підкреслюється, що 39,9% введеного житла (1,678 млн. кв. метрів) було введено згідно з Тимчасовим порядком прийняття в експлуатацію будинків, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт. У свою чергу площа житла, прийнятого в експлуатацію в одноквартирних будинках, зросла у 2,3 рази. Разом з тим загальна кількість новозбудованих квартир досягло 33,57 тис. З них 22,5% припадає на однокімнатні квартири. Дво-і трикімнатні апартаменти сформували відповідно 25% і 22,2% обсягів будівництва. На чотирикімнатні квартири довелося 13,6% новобудов. П’ятикімнатні квартири сформували 8,3% новобудов. При цьому середня площа новозбудованих однокімнатних квартир становила 49,7 кв. метрам. Аналогічне значення для двох, трьох, чотирьох і п’ятикімнатних квартир становила відповідно 73,5 кв. м, 108,8 кв. м, 163,5 кв. м і 214,5 кв. м.

Між тим найбільш активно житло будувалося в Рівненській (183,3%), Житомирській (150,8%), Волинській (111,3%) і Луганській (107,3%) областях. Крім цього приріст обсягів будівництва понад 70% продемонстрували Крим, Львівська, Закарпатська та Донецька області. Найбільший спад житлового будівництва був відзначений у Хмельницькій області, де обсяг новобудов знизився на 43,3%.

В цілому ж за фактом збереження стабільних макроекономічних показників на Україні продовжиться зростання обсягів будівництва та попиту на нове житло. Вартість останнього як і раніше буде нижче цін на вторинному ринку нерухомості. Зміниться ця ситуація може лише за фактом різкого зниження обсягів будівництва, що можливо лише з настанням «другої хвилі» кризи.